/Promocja książki o M. Pepłowskiej

Promocja książki o M. Pepłowskiej

Pod koniec kwietnia w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbyła się promocja książki Danuty Grodzkiej-Wojdyny, pt: „Małgorzata Pepłowska – tkaczka dywanów dwuosnowowych, wycinankarka, wykonawczyni rekwizytów obrzędowych z opłatka”.

Wydarzenie to było połączone z otwarciem wystawy rękodzieła Małgorzaty Pepłowskiej, której tkaniny można było zobaczyć w MiGOK Łochów na jesieni zeszłego roku, wraz z gobelinami Jadwigi Kresy i Katarzyny Bali.

Danuta Grodzka-Wojdyna, to regionalistka i krajoznawca, nauczyciel, przewodnik turystyczny, animator kultury, społeczny opiekun nad zabytkami. Założycielka Prywatnego Muzeum Sztuki Ludowej w Zambrzyńcu w Gminie Łochów. Zasłużony Pracownik Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK). Wiceprezes Oddziału PTTK w Węgrowie. Członek wielu lokalnych organizacji turystycznych (m.in. Wielkiego Gościńca Litewskiego i Nadbużańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej). Autorka i współautorka wielu wydawnictw i filmów o tematyce krajoznawczo-turystycznej oraz kultury ludowej. Nagrodzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Za opiekę nad zabytkami”, a także przez Ministra Sportu i Turystyki „Za Zasługi dla Turystyki”.

Małgorzata Pepłowska, to mieszkanka Ruchny z Gminy Liw. Należy do grona uczennic węgrowskiej tkaczki Haliny Fijołek (1903-2010), laureatki Nagrody im. Oskara Kolberga w 2000 r. Tkactwa nauczyła się również w Spółdzielni Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego w  Węgrowie (Cepelii). Jest obecnie cenioną artystką wykonującą tkaniny dwuosnowowe, jak i ludowe ozdoby z bibuły i wycinanki z opłatka. Obrazy, które przedstawia Małgorzata Pepłowska na tkaninach, dotyczą przedstawień architektonicznych Węgrowa i okolic, scen z życia człowieka i jego związku z przyrodą, zmiennością pór roku itp. Jej prace stanowią prawdziwe dzieła sztuki. Znajdują się w zbiorach wielu muzeów w Polsce, jak i zagranicą oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce. Laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Bierze udział w licznych imprezach ludowych, festynach, wystawach, konkursach i warsztatach. Pani Danuta zachwycona twórczością Pani Małgorzaty, zaczęła robić wszystko, by prace rękodzielniczki ujrzały więcej światła dziennego. To też skłoniło ją do napisania książki, której promocja odbyła się 20.04.2017 r. na scenie Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie.  Podczas spotkania wyświetlany był także  film jej reżyserii, pt: „Twórcy Ludowi Ziemi Węgrowskiej”.  Spotkanie uświetniła wystawa Małgorzaty Pepłowskiej. Goście mogli zobaczyć naocznie, jak piękne rzeczy tworzy Małgorzata Pepłowska. Atmosferę ludową podniósł wspaniały występ zespołu Gwizdalanki z miejscowości Gwizdały.
Wydarzenie bardzo podobało się wszystkim przybyłym gościom, a szczególnie piękne wyroby Małgorzaty Pepłowskiej, które można było oglądać w Galerii MiGOK do 8 maja.