/Półfinał Festiwalu Teatrów Amatorskich w Łochowie

Półfinał Festiwalu Teatrów Amatorskich w Łochowie

10 i 11 maja na scenie Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie odbył się półfinał 17. Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Amatorskich.

 

Wystąpiło łącznie dziewięć teatrów: 10 maja – cztery zespoły młodzieżowe, a dzień później – pięć zespołów dziecięcych.
Festiwal Teatrów Amatorskich to projekt Mazowieckiego Instytutu Kultury i ma na celu prezentację dorobku artystycznego amatorskich teatrów dziecięcych i młodzieżowych Mazowsza, inspirowanie instruktorów do poszukiwania nowych form pracy ze swoim zespołem oraz pobudzenie aktywności artystycznej dzieci i młodzieży.
Młodzieżowe grupy teatralne, które przybyły do MiGOK w Łochowie, oceniało jury w składzie: przewodnicząca jury – Anna Mizińska (kierownik działu teatru Mazowieckiego Instytutu Kultury, koordynator projektu Mazowiecki Festiwal Teatrów Amatorskich), Andrzej Hausner (aktor teatralny, filmowy, serialowy i reklamowy) oraz Piotr Kamiński (aktor teatralny i filmowy).
Podczas środowego przeglądu teatrów młodzieżowych zobaczyliśmy występy czterech zespołów: Żekate z Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Pawła Kamińskiego w Sokołowie Podlaskim, Kobylska z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mińku Mazowieckim, Bakcyl z Internatu Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim oraz Teatr Scena Kotłownia z Ostrowskiego Towarzystwa Inicjatyw Kulturalno-Oświatowych OTIKO.

Po obejrzeniu wszystkich przedstawień konkursowych jury ogłosiło wyniki w kategorii Teatry Młodzieżowe. Awans do finału w Radomiu wywalczył zdobywca I miejsca – Teatr Scena Kotłownia za przedstawienie „Stopklatka”, II miejsce przyznano grupie – Żekate za przedstawienie „Sztuka o mało co teatralna”, trzecie miejsce zajęła Kobylska za spektakl „Na pełnym morzu”.
Następnego dnia rozpoczęły się prezentacje konkursowe zespołów dziecięcych. Tym razem w jury zasiedli: Juliusz Dzienkiewicz (aktor filmowy, teatralny, wykładowca i reżyser, zajmuje się rozwijaniem różnych metod pracy z aktorem zawodowym, amatorskim oraz z dziećmi), Jolanta Abramczyk (reżyserka i aktorka Zespołu Ludowo-Kabaretowego Łochowianie, animatorka kultury) oraz Artur Lis (aktor filmowy i teatralny, założyciel Teatru Makata z Warszawy, dyrektor Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie).
W tej kategorii udział wzięli: Mali Mistrzowie ze Szkoły Podstawowej im. Baonu Nadbużańskiego AK w Łochowie, Inspiracje z Gminnego Ośrodka Kultury w Jadowie, Grupa Teatralna Baj ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Węgrowie, Tetrzyk nieDuży z Gminnej Instytucji Kultury Dworek „Dworek na Długiej” w Warce, Teatr-zyk Figiel-ek z Publicznej Szkoły Podstawowej im. S. Czarnieckiego w Rozniszewie.

Po burzliwych obradach nastapiło ogłoszenie wyników w kategorii Teatry Dziecięce. Do finału zakwalifikował się zdobywca I miejsca Teatrzyk nieDuży z przedstawieniem „Pan lampa”. Jury przyznało również dwa równorzędne II miejsca dla Teatru Inspiracje za spektakl „Hulajnoga Grześka Raroga” oraz dla Teatrzyku Figielek za przedstawienie „Księżniczka i groszek”. Wyróżnienia przyznano Małym Mistrzom za sztukę „O zdrowie dbamy, bo jedno mamy” oraz Grupie Teatralnej Baj za „Dwa światy”.

Wszystkie grupy teatralne, oprócz dyplomów, otrzymały pamiątkowe statuetki ceramiczne z wizerunkiem herbu Gminy Łochów, którym jest łoś. Nagrody wykonał artysta ceramik Roman Kuzelyak z Muzeum „Gwizdka” w Gwizdałach. Tegoroczny finał Festiwalu odbędzie się w Radomiu (Katolickie Liceum im. Św. Filipa Neri, ul. Grzybowska 22, w terminach: 9 czerwca 2017 r. – prezentacje zespołów młodzieżowych, 10 czerwca 2017 r. – prezentacje zespołów dziecięcych.

Po rozstrzygnięciu konkursu mieliśmy okazję obejrzeć wspaniały spektakl teatralny pt. „Przyszedł mężczyzna do kobiety” projektu Teatru Mazowieckiego. Nie ma bardziej uniwersalnego i zarazem banalnego tematu niż miłość, lecz chociaż wszystkie historie miłosne wydają się podobne, każda z nich jest inna. W sztuce Złotnikowa poznalismy historię Diny (w tej roli Anna Wojton) i Wiktora (Waldemar Obłoza) – zwykłą a zarazem niezwykłą, komiczną i dramatyczną, zabawną i smutną… jak samo życie. Oboje po przejściach i z przeszłością, oboje samotni, rozżaleni i spragnieni ciepła, bliskości oraz szczęścia u boku innej osoby. Pozornie inni, nie pasujący do siebie, ale jakże podobni w poszukiwaniu prawdziwego uczucia. Czy im się udało? Czy przypadkowa znajomość przerodziła się w coś więcej a jedno spotkanie było początkiem nowego, prawdziwego związku? Sztuka nie dała oczywistych odpowiedzi, ale dała nadzieję i pozostawiła nas – jej odbiorców z wiarą, że na miłość nigdy nie jest za późno.

Przedstawione na scenach MiGOK w Łochowie spektakle teatralne dostarczyły widzom wielu pozytywnych wrażeń. Festiwalowe występy dały nam możliwość dwudniowego obcowania z teatrem, przekazały wiele interesujących i ważnych treści odnoszących się do życia każdego człowieka. Tematyka sztuk była niezwykle różnorodna, często odwołująca się do otaczającej nas rzeczywistości, wzbogacająca o nowe doświadczenia. Bardzo trafne i cały czas aktualne są słowa słynnego angielskiego poety i dramaturga Williama Szekspira „Życie jest teatrem – aktorami ludzie”. Również i teatr jest nierozerwalnie związany z życiem ludzi i w wielu wypadkach opowiada o różnych jego aspektach.
Festiwal Teatrów Amatorskich jest organizowany corocznie przez Mazowiecki Instytut Kultury, a eliminacje do finału tego wydarzenia od kilku lat na stałe zagościły w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie. Serdecznie zapraszamy mazowieckie teatry działające w szkołach, domach kultury, czy innych instytucjach do Łochowa i uczestnictwa w przyszłorocznej edycji Festiwalu.

Renata Gąsiorek