/Festyn na cześć wielkich serc

Festyn na cześć wielkich serc

W piękną słoneczną niedzielę 28 maja przy Parafii św. Ojca Pio w Węgrowie odbył się Festyn Rodzin Zastępczych Powiatu Węgrowskiego zorganizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Węgrowie i Parafię św. Ojca Pio. w związku z obchodami Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, który przypada na 30 maja.

Ustanowione przez Sejm w 2006 r. święto ma służyć przede wszystkim zwróceniu uwagi społeczeństwa na los osamotnionych, odrzuconych dzieci. Dodatkowo ma także uhonorować wysiłek, jakiego podejmują się na co dzień rodzice zastępczy. Zorganizowany już po raz trzeci Festyn Rodzin Zastępczych Powiatu Węgrowskiego ma przyczynić się do integracji środowiska rodzin zastępczych i propagowania idei rodzicielstwa zastępczego.

Dyrektor PCPR w Węgrowie Jadwiga Snopkiewicz w przemówieniu powitalnym na rozpoczęcie Festynu powiedziała, że rodzicielstwo zastępcze jest szansą daną przez dorosłych wielu najmłodszym, pozbawionym możliwości dorastania w rodzinie biologicznej, na odbudowanie normalnego, bezpiecznego życia wśród przyjaznych, życzliwych osób.
– W rodzinach zastępczych dzieci otrzymują szacunek, bezpieczeństwo i stabilizację – tak istotne w procesie ich rozwoju. Tworzą DOM oparty na zrozumieniu i wartościach stanowiących dla dzieci istotny kierunkowskaz na kolejne lata życia. Rodzicielstwo jest zastępcze, natomiast miłość wobec dzieci – nie ma ograniczeń. Codzienna, bezinteresowna opieka nie jest łatwa, wymaga poświęceń, często zmagań z wieloma trudnościami. Z ogromnym uznaniem pracownicy PCPR – realizujący zadania pieczy zastępczej w Powiecie Węgrowski – obserwują, w jaki sposób rodzice zastępczy wypełniają swoją misję w procesie wychowania dziecka – mówiła dyrektor PCPR w Węgrowie, dodając słowa podziękowań dla rodziców za każdy uśmiech, który dzięki ich opiece zagościł na twarzach dzieci.
– Dziękujemy za wytrwałość i konsekwencję. Dziękujemy, że ofiarowujecie coś bardzo cennego małemu człowiekowi, że możecie mu podarować swój czas, uwagę, dobre słowo, czułość i delikatność. Nie potrzeba być bogaczem, by ofiarować coś cennego drugiemu człowiekowi. Można podarować mu odrobinę czasu i uwagi, dobre słowo, czułość i delikatność. Wszyscy tego potrzebujemy i każdy z nas może podarować ten dar innym. Dzień rodzicielstwa zastępczego to moment nie tylko na złożenie podziękowań, ale także zachęta dla innych do podejmowania podobnych wyzwań rodzicielskich – mówiła Jadwiga Snopkiewicz.

 

Festyn odbywał się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Biskupa Drohiczyńskiego i Starosty Węgrowskiego. Wydarzenie poprzedzone zostało Mszą św. w intencji rodzin zastępczych, koncelebrowaną przez wysłannika Biskupa – Ks. Prof. Tadeusza Syczewskiego – Rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie.

 

Słoneczna pogoda sprzyjała uczestnikom imprezy, mieszkańcy Węgrowa i okolic chętnie odwiedzali Festyn, który już od samego początku cieszył się dużym zainteresowaniem, obfitując w wiele atrakcji zarówno do zabawy, konsultacji specjalistycznych, konkursów, degustacji produktów regionalnych. Ogromnym zainteresowaniem dzieci cieszyły się dmuchańce, euro-bungee, kule wodne i basen z kulkami. Zwłaszcza chłopców interesowały pojazdy policyjne i strażackie, amfibia oraz samochody sportowe i motocykle. W wiosce indiańskiej można było, m.in.: postrzelać z łuku, pokonać tor przeszkód i wyjść z pomalowaną buzią. Na chętnych czekały przejażdżki konne w siodle i bryczką. Policja znakowała rowery, a polowa kuchnia wydawała wszystkim kapustę i pierogi. Aktywni Węgrów prowadzili różne zabawy sportowe, a Fundacja Bay The Way poprowadziła „Wojnę balonową”. W rytm muzyki Karolina Żołnierzak i jej Zumba Team zaprezentowały Zumbę, budząc w uczestnikach festynu chęć do tańca. Na stoisku Lasów Państwowych można było podziwiać wystawę dzikich zwierząt, wziąć udział w konkursach z nagrodami i posmakować domowej roboty konfitur. Na stoisku Zwierzyniec „EUROSTRUŚ” były do nabycia strusie pióra, wydmuszki i inne produkty z fermy.
Ponadto, LGD „Bądźmy Razem” oferowała dzieciom zabawę z nagrodami „Koło Fortuny” oraz prowadziła doradztwo i konsultacje rozdając katalogi i ulotki informujące o środkach UE w ramach PROW na lata 2014-2020. Na stoisku można było skosztować wyrobów kulinarnych Klubu 4H Aster z Gimnazjum Gminy Korytnica.
WTZ z Jaworka zaprezentowały rękodzieło wytworzone przez osoby z niepełnosprawnością.
Stowarzyszenie SPONIA prowadziło konsultacje na temat różnych rodzajów pracy terapeutycznej z dziećmi oraz zabawy z chustą i integrację sensoryczną.
Placówka Terenowa KRUS przygotowała konkursy z wiedzy o rolnictwie z cennymi nagrodami, a Stowarzyszenia „Liwianka” serwowało specjały kuchni regionalnej.
Uczniowie Technikum Gastronomicznego z Sadownego zaprezentowali umiejętności barmańskie. Biblioteka Pedagogiczna w Węgrowie wystawiła prace plastyczne z rozstrzygniętego konkursu plastycznego na „Logo Rodzicielstwa Zastępczego”. Autorce zwycięskiej pracy – Mai Lubaszka z Gimnazjum Gminnego w Korytnicy wręczono podczas Festynu nagrodę główną ufundowaną przez sponsora – Firmę Kares Karmy w postaci Smartfona. Zwycięska praca, wraz tytułem „Rodzina pełna serca” będzie znakiem graficznym pieczy zastępczej PCPR w Węgrowie.

 

W festynie udział wzięli zaproszeni goście oraz przedstawiciele darczyńców i donatorów, m.in.: Wicestarosta – Halina Ulińska wraz z członkami Zarządu Powiatu Węgrowskiego i radnymi, Przewodniczący Rady Powiatu – Zygmunt Orłowski wraz z Wiceprzewodniczącymi: Lidią Siuchta i Pawłem Marchelą, Dyrektor Oddz. Mazowieckiego PFRON – Joanna Skoczek, przedstawiciel Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej – Agnieszka Patrzałek, radni Rady Miasta Węgrowa, Dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu, kierownicy i pracownicy ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu oraz dyrektorzy i pracownicy jednostek oświatowych.
Współorganizatorami festynu byli: Lokalna Grupa Działania „Bądźmy Razem”, Fundacja By The Way, Stowarzyszenie „SPONIA”, Nadleśnictwo Łochów, Placówka Terenowa KRUS, Biblioteka Pedagogiczna w Węgrowie, Komenda Hufca ZHP „Dolina Liwca”, Dom Dziecka „Julin” w Kaliskach, Komenda Powiatowa Policji i Powiatowa Państwowa Straż Pożarna w Węgrowie, OSP Węgrów, SP ZOZ, Aktywni Węgrów, Mimar Drift Team, PHU Mimar, Węgrowska Grupa Rajdowa, BMW Klub Węgrów, Węgrowska Grupa Motocyklowa, Klub Jeździecki „Sopyłówka”, Karolina Żołnierzak – Zumba Team, Bogusław Marchela.
W realizację Festynu PCPR w Węgrowie włożyło własne siły i skromne środki finansowe, które uzupełnili liczni Darczyńcy i Donatorzy, nie szczędząc własnego wkładu rzeczowego oraz finansowego (ADDIT Contract Manufacturer, WIKRUSZ Beton Kruszywa Roboty Drogowe, KARES Karma, GÓRMAX, SIGMA, Rolmlecz, „U Ojdanów”, Meblomaster, ML Meble, Meblocross, DEDAL, PIEKARNIA Leszek Wrzosek, FAREX, Piekarnia ROBSON, Marek Zalewski, Wojciech Samotyjek, PGK w Węgrowie.

 

O bezpieczeństwo i zdrowie uczestników festynu dbali Strażacy, Policjanci, Ratownicy Pogotowia SPZOZ i Harcerze.