/Recytacją uczcili papieża Polaka

Recytacją uczcili papieża Polaka

24  maja się po raz VII odbywał  się organizowany przez Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Grębkowie Diecezjalny Konkurs Recytatorski im. Jana Pawła II „Słuchajcie moich pieśni”. Grębkowskie gimnazjum zrzeszone w Diecezjalnej Rodzinie Szkół im. Jana Pawła II gościła uczestników konkursu z terenu Diecezji Siedleckiej.

Na wstępie młodzież gimnazjalna przedstawiła akademię upamiętniającą wielkiego człowieka, jakim był św. Jan Paweł II..  Dzieci ze szkoły podstawowej zatańczyły krakowiaka. Uroczystość zawierała wiele ciekawych informacji dotyczących papieża Polaka. Zapamiętaliśmy go jako patriotę, miłośnika gór i głowę Kościoła. W akademii uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grębkowie, zaproszeni goście oraz uczestnicy konkursu recytatorskiego wraz z opiekunami. W czasie uroczystości głos zabrała wicedyrektor szkoły p. Elżbieta Frączek oraz  Przew. Rady Gminy w Grębkowie p. Ireneusz Kowalski. Swoją obecnością i wystąpieniem zaszczyciła nas nauczycielka szkoły podstawowej w Grębkowie, poetka i miłośniczka twórczości Jana Pawła II pani Agnieszka Kowalczyk, która odczytała specjalnie przygotowany na ten dzień wiersz.

Po zakończeniu występów uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie przeszli do sali katechetycznej przy parafii w Grębkowie, gdzie odbyły się prezentacje konkursowe.  Brali w nich udział uczniowie z gimnazjów w Zbuczynie, w Stoku Lackim oraz w Grębkowie. Uczestnicy pięknie wyrecytowali swoje wiersze. Komisja w składzie: Wanda Miszczak, Agata Mularzuk oraz Iwona Patoka, po długich obradach wytypowała  zwycięzców, nie było to łatwe, gdyż poziom był naprawdę wysoki. Uczestnicy przygotowali piękne recytacje utworów autorstwa Jana Pawła II oraz poezji o papieżu Polaku. Teksty były obszerne i specjalnie wyselekcjonowane na potrzeby konkursu.

Pierwsze miejsce za najpiękniejszą interpretację zajęła Magdalena Chomka, druga lokata przypadła Wiktorii Gorzały z gimnazjum w Stoku Lackim („Pieśń o słońcu niewyczerpanym”). Natomiast trzecie miejsce zajęła Małgorzata Jasińska z gimnazjum  w Zbuczynie („Pieśń o Bogu ukrytym”).

Wyróżnienia otrzymali: Honorata Abramowska („Emilii, Matce mojej”) i Kamil Trojanowski („On”) z gimnazjum w Grębkowie oraz Mateusz Radzikowski z gimnazjum w Stoku Lackim („Rozmowa ojca z synem w krainie Moria”).

Najlepsze recytacje zostały nagrodzone dyplomami oraz nagrodami książkowymi. Na koniec głos zabrała dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Grębkowie Elżbieta Frączek. Wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek.