/Robert Gołaszewski: To gra zespołowa

Robert Gołaszewski: To gra zespołowa

Jego zaangażowanie w sprawy gminy i łatwość dopinania ogromnych zadań robi wrażenie i musi być docenianie przez każdego samorządowca, w końcu kto by nie chciał, aby w ciągu najbliższych kilku lat na terenie jego gminy powstały inwestycje o wartości ponad 200 mln złotych bez wydanej ani jednej złotówki z kasy gminy? Zapraszamy do lektury wywiadu z Robertem Gołaszewskim, który opowiada o sprawach bieżących gminy.

 

Mateusz Majewski: Kilka dni temu dzieci powróciły do szkół. Ostatni czas pod względem oświaty był bardzo burzliwy. Jak gmina Łochów poradziła sobie z reformą? Konieczna była rewolucja?
Robert Gołaszewski: Jaka rewolucja? W naszej gminie wszystko poszło zgodnie z planem. W zespołach wygaszamy gimnazja, ale zamiast pierwszych klas gimnazjalnych doszła 7 klasa podstawówki. W Łochowie gimnazjum przekształcamy w szkołę podstawową, w której mamy obecnie 6 oddziałów. Na okres przejściowy powołaliśmy tam po dwa oddziały klas: pierwszych, czwartych i siódmych. Pozostałe uzupełnimy w roku następnym. Najważniejsze, że żaden nauczyciel nie stracił pracy. Dodam jeszcze, że odbyły się 4 konkursy na dyrektorów szkół w wyniku, których dwie placówki od 1 września mają nowych dyrektorów.

Oprócz zmian strukturalnych, nie obyło się bez zmian infrastrukturalnych. Po wielu latach Szkoła Podstawowa Nr 1 w Łochowie doczekała się gruntownego remontu, proszę powiedzieć co nieco o jego zakresie?
To prawda, obecnie realizujemy termomodernizację obydwu budynków Szkoły Podstawowej Nr 1. Najstarszej, bo ponad stuletniej placówki oświatowej w naszej gminie. Jeszcze niedawno pojawiały się plotki, że ta szkoła będzie zamknięta. Jestem przekonany, że od teraz już nikt tak nie myśli. Ze względu na to, że remont dofinansowany jest ze środków unijnych, to procedury trochę się przeciągały i firma rozpoczęła prace dopiero 7 lipca. Od tego dnia wszyscy wiedzieliśmy, że pierwszy etap musimy zakończyć wraz z początkiem roku szkolnego. Nie było łatwo, ale najważniejsze, że się udało. Pojawiały się oczywiście wątpliwości, ale dzięki zaangażowaniu: firmy, rodziców i pracowników szkoły pod czujnym okiem Pani Dyrektor Sobiczewskiej 4 września dzieci mogły rozpocząć naukę. W budynku drewnianym już jest instalacja centralnego ogrzewania (były piece na węgiel), nowe podłogi, wymienione: oświetlenie, drzwi, okna i pokrycie dachowe. Prace remontowe będą trwały do 30 kwietnia 2018 roku i dopiero wtedy będziemy mogli pochwalić się efektem końcowym.

Oprócz tego gmina prowadzi szereg innych inwestycji, sztandarowe to przede wszystkim dworzec PKP oraz wywalczona przez pana oraz mieszkańców inwestycja na ul. Parkowej. Na jakim etapie są te remonty?
Parkowa się buduje. Jestem tam codziennie i obserwuję postępy prac. Ich zakończenie planujemy na koniec września. Mieszkańcy już się cieszą. Dworzec skończyliśmy na wiosnę, a teraz ułożymy kostkę wokół niego. Jeśli pogoda pozwoli, to jeszcze w listopadzie chcielibyśmy oficjalnie go otworzyć.

Od kilku miesięcy nieustannie słyszymy o kolejnych negocjacyjnych sukcesach na płaszczyźnie centralnej. Mam na myśli współpracę z PKP oraz GDDKiA, które na przestrzeni najbliższych lat zainwestują na terenie gminy ponad 200 mln złotych. Jaka jest tajemnica Pana sukcesu? Przez lata dojście do porozumienia z tymi instytucjami wydawało się niemal niemożliwe?
Te inwestycje przeniosą w rozwiązaniach drogowych naszą gminę na zupełnie inny poziom i dlatego są one tak mocno wyczekiwane nie tylko przez naszych mieszkańców. Wcześniej ze strony tych firm były tylko obiecanki, a dziś są już na etapie realizacji. Wszyscy, którzy mnie znają wiedzą, że ja bardzo lubię szukać partnerów, a nie wrogów. Dlatego w pierwszych dniach po wyborze na stanowisko burmistrza odwiedziłem zarówno GDDKiA jak i PKP PLK. Jeśli mówi Pan o sukcesie, to trzeba mieć świadomość, że to gra zespołowa. Przy tych projektach wspierało mnie wiele życzliwych osób, które pilnują spraw Łochowa. Mówię tu konkretnie o parlamentarzystach z naszego okręgu, gdzie szczególną rolę odegrali Pani Wicemarszałek Senatu Maria Koc i Minister Henryk Kowalczyk. Aby zrealizować projekty musi być zapewnione ich finansowanie.

Gmina rozwija się prężnie także na innych płaszczyznach. Jeszcze w tym roku do Łochowa ma dojść nitka gazociągu, a lada moment powstanie przepiękny park.
Budowa gazociągu przez firmę SIME Polska również idzie zgodnie z planem. Główna nitka przeszła już pod dnem Liwca i obecnie jest w Barchowie i na ul. Myśliwskiej w Łochowie. W następnym roku nastąpi jej rozbudowa poprzez centrum miasta w kierunku Łochowa Fabrycznego. Proces gazyfikacji ku zadowoleniu mieszkańców będzie kontynuowany w kolejnych latach. Co do powstania „Parku Dębinka”, to w tym roku planujemy rozstrzygnąć jeszcze przetarg na wykonawcę tej inwestycji, a realizacja będzie w latach 2018/2019.

Ma Pan jeszcze jakieś inne prywatne marzenia? Co chciałby Pan osiągnąć na gruncie inwestycyjnym, nie zamykając się do najbliższych miesięcy, a raczej kilku bardziej odległych lat?
– Marzenia i wizja, to jedno, a ludzie z którymi można je realizować to drugie. Myślę, że wspólnie z moim zastępcą Małgorzatą Łotarską udało nam się stworzyć całkiem niezły zespół. Dzięki zaangażowaniu pracowników Urzędu z powodzeniem pozyskujemy środki zewnętrzne. Rozbudowujemy dalej sieć kanalizacji sanitarnej. W tym roku w części Budzisk i Łochowa, a na resztę … – z niecierpliwością czekamy na ocenę wniosku złożonego w NFOŚiGW. Naszemu MiGOK udało się pozyskać z Ministerstwa Kultury dofinasowanie na remont sali widowiskowo – kinowej. Liczymy na kontynuację tego zadania w pozostałych pomieszczeniach Ośrodka Kultury. Już na wiosnę przyszłego roku zakończymy remont biurowca przy ul. Fabrycznej, gdzie powstaną świetlica, filia biblioteki i pomieszczenia socjalne dla miejscowej OSP. Przed nami realizacja bardzo dużego projektu instalacji Odnawialnych Źródeł Energii dla naszych mieszkańców. I jeszcze drogi. Kilka tematów z tym związanych robimy już teraz. Udało się pozyskać dofinansowanie na budowę dróg w: Dąbrowie, Samotrzasku i Gwizdałach. Z własnych środków oprócz wspomnianej Parkowej wykonamy jeszcze w tym roku pierwszy odcinek ul. Chopina w Łochowie. Wspólnie z Powiatem Węgrowskim dofinansowujemy budowę dróg w Ogrodnikach i Laskach. We wrześniu składamy wniosek o dofinansowanie rozbudowy ul. Św. Jana Pawła II w Ostrówku. Jeśli chodzi o infrastrukturę drogową, to potrzeb jest bardzo dużo i mam tego świadomość. Realizujemy je na miarę naszych możliwości finansowych. Jesteśmy też na etapie przygotowania wniosku na dofinansowanie budowy parkingu dla osób dojeżdżających. W ubiegłym roku kupiliśmy od PKP SA działkę, a teraz chcemy na niej wybudować parking. To wszystko o czym wspomniałem, to duże sprawy, ale w swojej działalności nie ograniczamy się tylko do tego. Bardzo cieszy mnie też realizacja po raz pierwszy w naszej gminie Funduszu Sołeckiego. Na co dzień wspólnie z pracownikami Urzędu rozwiązujemy mnóstwo drobnych, ale bardzo znaczących ludzkich spraw, które dotyczą pojedynczych mieszkańców naszej gminy. Nie każdemu udaje się pomóc, ale dla mnie mają one ogromne znaczenie.