/„Mickiewicz” gościł obcokrajowców

„Mickiewicz” gościł obcokrajowców

Od 16 do 20 października I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Węgrowie uczestniczyło, już po raz szósty, projekcie „PEACE Cross-cultural Understanding”.

Projekt ten realizowany we współpracy z międzynarodową organizacją studencką AIESEC ma na celu poszerzanie zrozumienia międzykulturowego wśród polskiej młodzieży, uwrażliwienie uczniów na kwestie stereotypów, nietolerancji i uprzedzeń, poznanie odmiennych kultur z różnych zakątków świata.

Szkoła gościła troje wolontariuszy z trzech różnych krajów. Przez pięć dni Mariam z Gruzji, Brian z Indonezji oraz Mohammad z Afganistanu prowadzili w języku angielskim zajęcia z młodzieżą, prezentując unikalną, bogatą kulturę i tradycje swoich krajów, stwarzając jednocześnie okazję do spotkania, rozmowy i wymiany poglądów. Oprócz zajęć w szkole, goście wspólnie z licealistami uczestniczyli też w spotkaniach popołudniowych, m.in. w zwiedzaniu Węgrowa i jego zabytków, wycieczce do obozu zagłady w Treblince, wizycie w Zamku w Liwie, zwiedzaniu Pałacu i parku w Starejwsi oraz innych atrakcjach.

Udział w projekcie stworzył uczniom niepowtarzalną szansę na poznanie trzech pięknych, jakże różnych krajów, na bezpośredni kontakt ze wspaniałymi młodymi ludźmi, nawiązanie z nimi bliższych kontaktów, rozmowę po angielsku, udział w prezentacjach, wymianę opinii i wspólną zabawę.

Spacery po pięknym Węgrowie i okolicach, spotkania w kawiarence, wieczór kuchni polskiej, wspólne ognisko, wyjazd do kręgielni i ciekawe rozmowy na długo pozostaną w pamięci uczestników. Nawiązane znajomości i przyjaźnie będą nadal trwać, o czym świadczą spotkania uczniów i absolwentów z gośćmi poprzednich edycji projektu.

ES/MM