/Godne upamiętnienie bohaterów

Godne upamiętnienie bohaterów

Początek lutego w Węgrowie jak co roku upłynął w atmosferze patriotycznego święta. W tym roku obchody Bitwy pod Węgrowem były wyjątkowe z wielu względów.

 
Rok 2018 będzie bogaty w pamięć o przeszłości. Bitwa pod Węgrowem obrosła w legendę nie tylko w Węgrowie. Nazwana przez wybitnych artystów „Polskimi Termopilami” na zawsze już osławiła Ziemię Węgrowską. W tym roku świętowaliśmy 155. Rocznicę zwycięskiej szarży powstańców, którzy swoją odwagą pokonali lepiej uzbrojoną i bardziej liczebną armię Rosjan. Obchodziliśmy także 100. Rocznicę zakończenia prac związanych z ustanowieniem Pomnika Powstańców Styczniowych na mogile poległych w 1863 roku. Obchody tych wydarzeń rozpoczęły się już 2 stycznia coroczną Wieczornicą w Miejskiej Bibliotece Publicznej, podczas której mieszkańcy wspominali wydarzenia tamtych dni.

W sobotę, równo 155 lat po jednym z ważniejszych wydarzeń w historii Węgrowa władze miasta przygotowały inscenizację, która zdaniem widzów była najlepszą dotychczasową rekonstrukcją bitwy. Pirotechnika, profesjonalni aktorzy i rekonstruktorzy oraz multimedialne urozmaicenie widowiska sprawiło, że mieszkańcy mogli się poczuć jak prawdziwi widzowie wydarzeń z lutego 1863 roku. Wydarzeń dnia, który przeszedł do historii.

Następnego dnia, 4 lutego odbyły się tradycyjne uroczystości patriotyczne przy Pomniku Powstańców Styczniowych, które zainaugurowała msza święta odprawiona przez ks. biskupa Tadeusza Pikusa. Do Węgrowa przyjechało wielu znamienitych gości, na czele z prawnuczką Jana Matlińskiego, jednego z dwóch dowódców powstańców walczących pod Węgrowem, Stanisławą Polcyn. Prezydenta RP, Andrzeja Dudę reprezentował Sekretarz Stanu, minister Andrzej Dera. W uroczystościach uczestniczyła oczywiście Wicemarszałek Senatu RP, Maria Koc. Do Węgrowa wraz z trzema strzelcami kurpiowskimi przybył Poseł na Sejm RP, Arkadiusz Czartoryski, który odczytał list od Jarosława Kaczyńskiego. W uroczystościach udział brali także kombatanci, Członek Zarządu Województwa, Elżbieta Lanc, władze samorządowe oraz mieszkańcy.

Burmistrz Węgrowa, Krzysztof Wyszogrodzki w swoim wystąpieniu przypomniał, że Bitwa pod Węgrowem była jedną z ważniejszych bitew Powstania Styczniowego.
– Poprzez obecność i modlitwę pragniemy wyrazić nasz największy szacunek i wdzięczność dla tych, którzy wykazali się niezwykłym męstwem i poczuciem patriotycznego obowiązku. Tegoroczne obchody 155. Rocznicy Bitwy pod Węgrowem przypadają w szczególnym roku, kiedy nasza Ojczyzna przeżywa wielki jubileusz 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Miasto Węgrów dzisiejszą uroczystością w sposób oficjalny rozpoczyna miejskie obchody tego jubileuszu. Ten wyjątkowy rok niepodległej niesie ze sobą wielkie nadzieje na zbudowanie jedności wśród Polaków. Ma ona narodzić się, kiedy wspólnie będziemy przeżywali wydarzenia organizowane w ramach obchodów. Gromadzi nas tu dziś jeszcze jedna rocznica. W 1918 roku zostały zakończone prace związane z powstaniem kamienia-pomnika na mogile powstańców. Z wielką dumą i radością mogę powiedzieć, że po stu latach możemy znowu swobodnie odczytać słowa, które zostały wyryte na kamieniu – „Na prochach waszych z pól polskich kamienia wznoszą przez pamięć wdzięczne pokolenia”. Stało się to możliwe dzięki pracom renowacyjnym zrealizowanym pod koniec 2017 roku – mówił burmistrz Krzysztof Wyszogrodzki, zadowolony z efektu renowacji pomnika oraz rewitalizacji przestrzeni wokół niego.

List do uczestników obchodów skierował Prezydent RP, Andrzej Duda, a odczytał go minister Andrzej Dera. Prezydent w swoim liście wyraził radość z faktu żywej pamięci o wydarzeniach Bitwy pod Węgrowem w lokalnym środowisku.
– W pamiętnym 1863 roku Węgrów był jedną z pierwszych miejscowości opanowanych przez siły polskie. Już w początkowych godzinach zrywu, nocą z 22 na 23 stycznia, powstańcy wyzwolili miasto spod władzy Rosjan i stanęli nieopodal obozem. Również bój stoczony tutaj 3 lutego, słusznie nazwany Polskimi Termopilami, należał do najgłośniejszych i najbardziej krwawych starć powstania styczniowego. Heroizm polskich kosynierów opiewali poeci, a wiadomość o wolnościowych zmaganiach, podjętych przez nasz naród, dotarła do opinii publicznej w całej Europie. Wreszcie, po 54 latach, kiedy mocarstwa zaborcze toczyły jeszcze między sobą Wielką Wojnę, ale na horyzoncie dziejów jaśniał już świt nadchodzącej niepodległości, mieszkańcy Węgrowa – znów jako jedni z pierwszych – upamiętnili zryw roku 1863 ustawiając tu ten imponujący głaz z wyrytą piękną inskrypcją – pisał Andrzej Duda, dziękując mieszkańcom za dalsze pielęgnowanie tradycji i pamięci tamtych wydarzeń.

Wicemarszałek Senatu RP, Maria Koc przypomniała, że Bitwa pod Węgrowem kosztowała wiele. Wielu powstańców poświęciło swoje życie, inni byli srogo ukarani za udział w bitwie, bo niektórzy zostali wywiezieni na Syberie. Władze carskie piętnowały te osoby do końca życia.
– My o nich pamiętamy, tak jak pamiętały kolejne pokolenia mieszkańców Węgrowa i Polaków, tak jak pamiętała o nich Europa. Bitwa pod Węgrowem odbiła się szerokim echem na całym kontynencie. Ludzie wolni całego świata z wielką atencją mówili o bohaterach spod Węgrowa. Uświadomili sobie wówczas jak ważna jest sprawa Polska. Politycy europejscy uświadomili sobie, że Polacy mają aspiracje do niepodległości i prędzej czy później sprawa Polska stanie się sprawą polityczną całej Europy. Tak się stało i w wyniku działań wielu walecznych pokoleń w 1918 roku powstała wolna Polska – mówiła wicemarszałek Senatu RP, Maria Koc, dodając, że Polska jest bohaterskim narodem.
– My nie mamy na naszych rękach niewinnej krwi. Nie toczyliśmy zbrodniczych wojen przeciwko innym narodom. Powinniśmy być dumni z naszej historii, z naszych bohaterów i z naszej Ojczyzny – dodała wicemarszałek Senatu.

Poseł Arkadiusz Czartoryski przyznał, że społeczność węgrowska jest wzorem dla innych miejsc, gdzie walczyli powstańcy. Parlamentarzysta odczytał także list od Prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, który podkreślała jak ważna okazała się Bitwa pod Węgrowem dla sprawy polskiej na arenie międzynarodowej. O tym, jak wyjątkowa była bitwa świadczy fakt, że zagraniczni artyści i dziennikarze publikowali ilustracje, wiersze i informacje o bohaterskiej szarży już w marcu, niespełna półtorej miesiąca po bitwie.

Tradycyjnie przy Pomniku Powstańców Styczniowych w rocznicę pamiętnej bitwy ślubowanie złożyli nowi harcerze, którym krzyże wręczyła wieloletnia komendantka węgrowskiego hufca, Wanda Kosińska. Po uroczystościach przy pomniku, trzydniowy maraton patriotyzmu i pamięci zakończyła konferencja w Węgrowskim Ośrodku Kultury, podczas której zaprezentowane zostały efekty prac archeologicznych przy Pomniku Powstańców Styczniowych.