/Młodzież wspomina bohaterskich powstańców

Młodzież wspomina bohaterskich powstańców

W przededniu 155. Rocznicy Bitwy Pod Węgrowem węgrowska podstawówka im. Jana Pawła II przygotowała wyjątkowy apel, w którym dzieci przybliżyły historię tamtych dni.

 

 

Piękna scenografia, której centralnym punktem był stworzony przez Wojciecha Dunaja ogromny „głaz”, wyglądający identycznie jak osławiony Pomnik Powstańców Styczniowych skutecznie przyciągała wzrok odbiorców. Dobrze przygotowana młodzież z dużą świadomością wywiązywała się ze swoich ról, jedna po drugiej przypominając to, co wydarzyło się na początku lutego 1863 roku.

Ciekawy apel to nie wszystko, dzieci miały także okazję poszerzenia swojej wiedzy na temat powstańców poprzez uczestnictwo w licznych konkursach: wiedzy, na najlepszą makietę, rzeźbę i wielu, wielu innych. Łącznie swój kunszt – bo patrząc na prace innego słowa użyć nie można – zaprezentowało ponad 100 dzieci.
– Naprawdę było nam bardzo przyjemnie, że mogliśmy wręczyć aż tyle nagród. Świadczy to o tym, że nie dość, że jesteście uzdolnieni, to jeszcze interesujecie się historią tej naszej Małej Ojczyzny. Dziękuję za wspaniałe przypomnienie tej historii – mówił burmistrz Węgrowa, Krzysztof Wyszogrodzki.

Jak dodał Przewodniczący Rady Miejskiej Węgrowa, Jacek Antoński, warto, by młodzież zwracała uwagę na słowa wyryte w historycznym pomniku.
– Zwróćcie uwagę na te dwa krótkie wyrazy, które wyrażają wiele i mówią, co my możemy zrobić. Pamięć i wdzięczność. Tylko tyle jesteśmy winni tym, którzy za naszą wolność złożyli największą ofiarę. Ofiarę swojego życia – mówił Jacek Antoński, gratulując jednocześnie talentów młodym ludziom, a także nauczycielom, którzy przygotowali to widowisko.

Swoje słowa podziękowania do młodzieży skierował także radny Andrzej Grabek oraz dyrektor placówki, Krzysztof Litka.