/Pamiętamy o Katyniu i Smoleńsku

Pamiętamy o Katyniu i Smoleńsku

W niedzielę 8 kwietnia mieszkańcy Węgrowa wspólnie z przedstawicielami władz uczcili pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz Katastrofy Smoleńskiej.

 
Mija 78. Rocznica wielkiej tragedii dla Polski, wydarzenia, w którym zamordowano dziesiątki tysięcy osób, tzw. „polskiej inteligencji”. Katyń przypomniał o sobie dosadnie także po 70 latach, w 2010 roku, kiedy Polska po raz kolejny ucierpiała z powodu tego miejsca, tym razem w związku z katastrofą lotniczą, gdzie ponownie zginęły kluczowe dla Państwa Polskiego postaci – na czele z Prezydentem RP, Lechem Kaczyńskim.

Węgrowianie pamiętają o tych bolesnych momentach naszej przeszłości. W minioną niedzielę po Mszy Świętej odprawionej w intencji zamordowanych oraz tragicznie zmarłych, uczestnicy obchodów przemaszerowali pod Komendę Powiatową Policji w Węgrowie, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona siedemnastu policjantom z powiatu węgrowskiego, którzy byli więzieni w Ostaszkowie i zamordowani w Miednoje.
Podczas uroczystości przy komendzie, odczytany został Apel Poległych, głos zabrała także wicemarszałek RP Maria Koc, a także wiceburmistrz Węgrowa Leszek Redosz oraz wicestarosta Halina Ulińska. Podkreślali, jak ważna jest pamięć o tych, którzy w bestialski sposób zostali zamordowani przez 78-laty, że jest to prawda, która przez lata była zamiatana pod dywan. Na szacunek zasługują także ci, którzy zginęli w 2010 roku pod Smoleńskiem. Niestety, nawet tak wielka tragedia dla naszego kraju zdołała podzielić Polaków, gdzie zgodnie z logiką, w ciężkich chwilach wszyscy się jednoczą.
Delegacje złożyły kwiaty pod pamiątkową tablicą. Wydarzenie uświetniła swoim występem Węgrowska Orkiestra Dęta.

fot. J. Baum