/Gmina Łochów w budowie

Gmina Łochów w budowie

Sezon inwestycyjny rozpoczął się na dobre, a gmina Łochów jest z tych gmin, na terenie której inwestycji nie brakuje. Burmistrz Robert Gołaszewski opowiedział nam o kluczowych zadaniach, które są lub lada moment będą realizowane przez jego urząd.

 

– Ten rok jest wyjątkowy bo w budżecie na inwestycje przeznaczamy rekordową sumę ponad 30 mln zł. Najważniejszą inwestycją jest bardzo duży projekt „Odnawialne Źródła Energii” – rozpoczął burmistrz Łochowa.

– Długo trwała procedura przetargowa, ale obecnie jesteśmy już na etapie realizacji tego zadania. Projekt zakłada montaż 900 instalacji u naszych mieszkańców, w tym:panele solarne, fotowoltaiczne i piece na biomasę. To bardzo duże działanie, warte blisko 13,5 mln złotych. Ten projekt idzie nam bardzo dobrze i spotyka się z ogromnym zainteresowaniem naszych mieszkańców, co pokazuje bogata lista rezerwowa. Obecnie firma montuje już pierwsze kotły. Od czerwca rusza instalacja solarów, a w następnej kolejności rozpocznie się montaż zestawów fotowoltaicznych.Zgodnie z planem w okresie jesiennym nasi mieszkańcy będą mogli już korzystać z tych dobrodziejstw. Niezwykle cieszy nas również to, że firma SIME Polska realizuje w terenie gazyfikację centrum Łochowa. Dzięki temu uzyskamy możliwość korzystania z błękitnego paliwa, a to w połączeniu z tym o czym mówiłem wcześniej kolejny krok w stronę czystego powietrza – powiedział włodarz gminy.

 

Rozpoczęła się także inna, niezwykle istotna inwestycja, czyli remont ul. Św. Jana Pawła II w Ostrówku, czego od lat domagali się mieszkańcy tamtej miejscowości Domagali się zresztą słusznie. Gmina kilkukrotnie starała się pozyskać środki zewnętrzne na realizację tego remontu, lecz koniec końców zawsze brakowało szczęścia i finalnie działanie jest realizowane z wykorzystaniem środków własnych gminy.
– To temat rzeka. Rozmawiamy o tym od ponad dwóch lat, ale teraz przeszliśmy już do działania. Budowa ulicy rozpoczęła się dwa tygodnie temu. Co do dofinansowania, to nasza nadzieja jeszcze nie umarła. Zgłosiliśmy tę drogę do dodatkowego naboru na budowę dróg lokalnych, który ogłosił Premier Mateusz Morawiecki. Zatwierdzona lista z Ministerstwa Infrastruktury ma się ukazać na koniec maja i liczymy na to, że znajdziemy się nad „kreską” – tłumaczył burmistrz Robert Gołaszewski.

Trwają także inne inwestycje. Gmina rozpoczęła już kilka projektów drogowych – prace trwają na ul. Chopina w Łochowie, lada dzień rozpoczną się na ul. Wolności, a dodatkowo otwarty został przetarg na budowę 2 kilometrów drogi pomiędzy miejscowościami Barchów i Budziska.
– Końcówka tegorocznej zimy nas nie oszczędziła. Na skutek nagłej zmiany temperatury mieliśmy w gminie ponad 30 nieprzejezdnych dróg gruntowych. W tej sytuacji postanowiliśmy zwrócić się o pomoc do Urzędu Wojewódzkiego. Wykonaliśmy dokumentację zdjęciową i złożyliśmy trzy wnioski na odbudowę dróg. Barchów – Budziska, ul. Zacisznej w Ostrówku i tzw. drogi piaskowej w Budziskach. Na dwa pierwsze zadania udało nam się pozyskać środki z MSWiA, a w trzecim przypadku jesteśmy po pozytywnej ocenie Komisji i teraz czekamy na przyznanie promesy – opowiadał burmistrz, dodając, że droga biegnąca przez Budziska biegnie równolegle do DK-62 i używana jest często jako objazd przy ciągle zwiększających się korkach w Łochowie.

Kolejna drogowa inwestycja to dofinansowanie z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych budowy ul. Kościelnej w Kamionnie.
– To też bardzo ważna droga, łącząca Karczewiznę z Kamionną. Ludzie dojeżdżają nią do pracy, kościoła oraz szkoły. To znaczący ciąg komunikacyjny. Nie wykonujemy go w tym roku w całości ze względu na ograniczone środki w budżecie, ale droga do granic miejscowości Kamionna powstanie – zadeklarował burmistrz.

Wspomniany wcześniej stan ulic gruntowych na terenie Łochowa, to problem, który władze chcą rozwiązać w najbliższym czasie. Najwięcej takich dróg jest na tzw. „Starym Łochowie”. Jak zwykle przełom zimy i wiosny pokazał, że działania w tamtym miejscu są niezbędne do normalnego funkcjonowania.
– Mieszkańcy często podkreślają, że to rejon zapomniany przez gminę i oczywiście mają rację. W tym roku wykonamy projekty tych ulic, a od 2019 roku chcemy rozpocząć ich budowę – zapowiedział burmistrz Gołaszewski.

Warto wspomnieć, że zakończyła się długa i kompleksowa termomodernizacja obu budynków Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łochowie oraz biurowca przy OSP Łochów ul. Fabryczna.
– Teraz przed nami kolejne wyzwanie. Staramy się o pozyskanie środków na utworzenie filii biblioteki właśnie w tamtym wyremontowanym budynku w Łochowie Fabrycznym. Złożyliśmy wniosek i liczymy na pozytywną weryfikację. W dalszym ciągu kontynuowany jest drugi etap remontu sali widowiskowo-kinowej w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury. Sala właściwie jest już prawie gotowa, ale trzeba ją wyposażyć w odpowiedni sprzęt. Dyrektor Artur Lis skutecznie pozyskuje środki na jej wyposażenie. Przy wsparciu wicemarszałek Senatu Marii Koc otrzymaliśmy środki z Rezerwy Budżetu Państwa na zakup foteli. Ze środków z Ministerstwa Kultury i Sztuki w najbliższym czasie będzie dofinasowany zakup nowoczesnegoprojektora kinowego i myślę, że jesienią spełni się nasze wielkie marzenie o kinie z prawdziwego zdarzenia – mówił zadowolony Robert Gołaszewski, dodając, że inwestycja w MiGOK będzie znakomitym dopełnieniem tworzonego Parku „Dębinka”, który w przyszłym roku stanie się niesamowitym miejscem do rekreacji. Dzięki prawie 5 mln dofinasowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powstaną w tym miejscu: amfiteatr, fontanna, place zabaw dla dzieci, ścieżki oraz ławki. W tym roku firma wykona projekt i rozpocznie pierwsze prace porządkowe, a budowa infrastruktury zaplanowana jest na rok 2019. Gmina Łochów dzięki pozyskanym środkom z NFOŚiGW oraz Urzędu Marszałkowskiego kontynuuje rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej w Budziskach i Łochowie.

Oprócz tych dużych inwestycji Gmina Łochów czeka na wyniki naboru w Ministerstwie Sportu i Turystyki na Otwarte Strefy Aktywności. Złożono dwa wnioski dla łochowskich szkół. W tym roku ma się rozpocząć również budowa przez GDDKiA chodników dla pieszych w Gwizdałach i kolejnego odcinka wzdłuż DK50 od Łochowa do Toporu. Jesienią tego roku mają ruszyć prace przy budowie bezkolizyjnych rozwiązań drogowych nad linią kolejową.
MM