24 - 06 - 2015

Dariusz Koterba: Nie mogę wydać więcej niż mam

Reklama 

Do naszej Redakcji zwrócił się czytelnik z prośbą o interwencję związaną ze Specjalistycznymi Usługami Opiekuńczymi, czyli jedną z form pomocy oferowaną przez Centrum Pomocy Społecznej w Węgrowie. Doniosła, że węgrowski CPS jako jedyny w okolicy „zawiesza” zajęcia na okres wakacyjny.

Postanowiłem wyjaśnić tę kwestię spotykając się z kierownikiem CPS, Dariuszem Koterbą, który przyznał, że do niedawna zawieszanie wakacyjnych zajęć miało miejsce, lecz zupełnie inaczej wygląda to w tym roku.
– Specjalistyczne usługi dla osób z zaburzeniami psychicznymi realizujemy dopiero od kilku lat. Jest to pomoc, która w tej chwili w całości finansowana jest z budżetu Wojewody Mazowieckiego. Na dzień dzisiejszy korzysta z tego 12 dzieci. Tą formą pomocy obejmowane są osoby, które dostarczą nam zaświadczenie od lekarza psychiatry. Lekarz zwykle określa także w jakim wymiarze godzinowym według niego powinniśmy przyznać usługi, my natomiast weryfikujemy to naszym budżetem. Mamy określone finanse i nie możemy na ten cel wydać więcej środków niż te, którymi dysponujemy. Na koniec każdego roku zgłaszamy zapotrzebowanie do wojewody, robimy analizę, ile osób korzysta z SUO i nadsyłamy organom, które przyznają nam finanse. Urząd bierze nasze zapotrzebowanie pod uwagę, lecz środki rozdysponowuje wedle swojego budżetu. Przez to prawie zawsze otrzymujemy mniejsze środki niż potrzebujemy – rozpoczął kierownik CPS, opowiadając o źródłach finansowania Specjalistycznych Usług Opiekuńczych.

Drugą kwestią, na którą zwrócił uwagę jest fakt, że w ciągu roku pojawiają się kolejne chętne osoby.
– Wobec tego trudno jest nam zaplanować, ile środków potrzebujemy, a mimo to dostajemy ich jeszcze mniej. Staramy się oczywiście tworzyć te wnioski z nadwyżką, bo liczymy się z tym, że te koszty się zwiększają. Oprócz tego, kilka razy w ciągu roku prosimy o zwiększenie tego budżetu. W tym roku wysłaliśmy już trzy takie wnioski. Aktualny plan finansowy to 46 tys. zł, ale już wiem, że po naszym ostatnim wniosku, w którym ubiegaliśmy się o zwiększenie do 57 tys. zł, zwiększą nam plan do 50 tys. zł. Być może w sierpniu pojawi się szansa, że ponownie zwiększą nam budżet, ale nie mogę wydawać decyzji na większą ilość środków niż posiadam – stwierdził Dariusz Koterba.

Jak zapewnił, zajęcia będą odbywały się w wakacje, lecz zmniejszony zostanie jedynie przydział godzin.
– Nawet jak zwiększą nam budżet do tych 50 tys. zł, to jeżeli mielibyśmy przyznawać w wakacje usługi na takim samym poziomie jak w pierwszym półroczu, to brakowałoby nam 11 tys. zł, czyli 531 godzin. To dużo. Ja zrobiłem sobie juz rozpiskę na wakacje i drugie półrocze. W czasie najbliższych dwóch miesięcy większość osób będzie miało przyznanych po 10 godzin zajęć miesięcznie, czyli praktycznie o połowę mniej niż w pierwszym półroczu. Trzy osoby korzystające z usług będą miały 8 godzin miesięcznie. Są to dzieci, które wymagają mniejszego wsparcia. Po wakacjach u większości osób objętych pomocą, wymiar czasowy wzrośnie z powrotem do 20 godzin – zapewnił kierownik CPS.

Koterba otwarty jest także na różne propozycje rodziców, którym daje możliwość przesunięcia godzin z drugiego półrocza na okres wakacji.
– Możemy się z rodzinami porozumieć. Jeżeli ktoś przyjdzie i powie, że chciałby w wakacje mieć więcej godzin, a w drugim półroczu mniej, to ja jestem otwarty. Możemy sobie tak ustalić, natomiast nie mogę wydawać więcej pieniędzy niż posiadam – dodał Koterba.

Specjalistyczne Usługi Opiekuńcze to zajęcia podczas których dzieci uczą się i rozwijają umiejętności niezbędne do samodzielnego życia.
– Czasami jest to wręcz uczenie podstawowych czynności takich jak sprzątanie, ubieranie się czy mycie. Uczestnicy tej formy pomocy uczeni są także prawidłowych relacji społecznych. Jest to taka rehabilitacja społeczna. Stan zdrowia tych dzieci jest bardzo różny, my te usługi realizujemy w taki sposób, że zlecamy prowadzenie zajęć w znacznej większości osobom pracującym w SOSW w Węgrowie. Dzieje się tak, ponieważ osoby te posiadają stosowne kwalifikacje – wyjaśnił kierownik Centrum Pomocy Społecznej w Węgrowie.

Mateusz Majewski

WARTO ZOBACZYĆ

Demolują park

12.09.2017

Od dłuższego czasu Węgrów boryka się z problemem zaśmiecania i demolowania Parku AK. Sprawa jest szczególnie poważna, gdyż dotyczy konkretnie placu zabaw dla dzieci.   Plac zabaw, który [...]

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o 16-letniej Aleksandrze Witkowskiej z Miedzny, która choruje na rdzeniowy zanik mięśni i została oszukana.  Dziewczyna nie otrzymała należącego się jej wózka, a [...]

Do naszej Redakcji zgłosił się czytelnik, który od długiego czasu boryka się z problemem braku odpowiedniego odwodnienia pobocza i drogi przy swojej posesji. Mieszkaniec Wyszkowa swoją sytuację [...]

To pytanie zadaje sobie wielu mieszkańców Węgrowa i okolic, którzy podczas wizyty w mieście korzystają z placu przy Starostwie Powiatowym w Węgrowie. Kiedy ten „dziki” parking zacznie [...]

Złość, zdziwienie, niedowierzanie i zawód. To emocje wywołane decyzją władz miasta o zerwaniu z wieloletnią tradycją organizowania pokazu sztucznych ogni na rynku w Węgrowie. Setki mieszkańców [...]