17 - 01 - 2018

Dlaczego drogi są nieodśnieżone?

Reklama 

 

To pytanie kłębi się w głowach każdego z nas i prawda jest taka, że żadna odpowiedź nie będzie satysfakcjonująca. Jak twierdzi wielu z Was – powinny być odśnieżone, i już!

 

Dziś przed południem miałem wątpliwą przyjemność podróżowania po drogach powiatu węgrowskiego – drogach gminnych, powiatowych, wojewódzkich i krajowych. Po pokonaniu ponad 100 km w tak kiepskich warunkach pogodowych, jedyne co można poczuć to ulga. W czasie podróży odbierałem wiele informacji od czytelników o kolejnych wypadkach, nieprzejezdnych drogach i zaniedbaniach w odśnieżaniu.

 

W takie dni zawsze przychodzi czas na refleksję. Często pytacie: na co wydawane są pieniądze, które przeznaczane są na odśnieżanie? Czemu pługi nie jeżdżą po ulicach?

 

Nie sądzę, aby władze samorządowe chciały nas w ten sposób wymordować. Nie wydaje mi się, że wójt lub burmistrz obserwujący pogodę patrzy i myśli: „a, niech porozpieprzają sobie te samochody”. Powodów zaniedbań w odśnieżaniu dróg w mojej ocenie należy szukać gdzie indziej. Miejscem tym jest budżet. Samorządowcy zwlekają z wypuszczeniem sprzętu na ulice także wtedy, kiedy prognozy pogody wskazują, że śnieg ma wciąż padać. Chcą uniknąć tym samym sytuacji, gdzie 30 minut po przejechaniu pługu zaśnieżenie wraca do stanu pierwotnego. O ile podejście to jest zrozumiałe w przypadku mało intensywnych opadów, o tyle ciężko wyobrazić sobie zwlekanie w nieskończoność przy takich opadach, jak dziś, tym bardziej, że sytuacja na drogach zaczęła się psuć już wczoraj późnym wieczorem.

 

Sprawa z odśnieżaniem, jak już wcześniej wspomniałem, ma związek także z pieniędzmi. Za tym tematem stoją potężne środki, liczone w setkach tysięcy złotych. Naturalnym jest, że oszczędności z zimowego zagospodarowania dróg można przeznaczyć na inne wydatki i władze gminne bardzo często na to liczą. We wszystkim warto jednak szukać złotego środka, a na pierwszym miejscu należałoby postawić jednak życie, zdrowie i bezpieczeństwo społeczeństwa.

 

Jeśli będzie taka potrzeba, niech stanie się tak nawet kosztem jakiegoś remontu. Póki co skala zdarzeń drogowych jest zatrważająca, lepiej zdejmijcie nogę z gazu!

 

 

 

 

Mateusz Majewski

WARTO ZOBACZYĆ

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, że w związku z utrzymywaniem się podwyższonych stężeń zanieczyszczeń powietrza (PM 2,5) w województwie mazowieckim wydane zostało [...]

Mogą być z różą, z dżemem truskawkowym lub adwokatem. Nie ma to większego znaczenia, bo raz do roku, w tłusty czwartek, niemal każdy Polak staje się wielkim amatorem pączków w każdej postaci. Nie [...]

Tym tekstem witam się z Wami w „nowej” serii. Nowej, bo nieobecnej wcześniej w sieci. W każdym papierowym wydaniu GWiO mam w zwyczaju kierować kilka słów do czytelników. Piszę o [...]

  To pytanie kłębi się w głowach każdego z nas i prawda jest taka, że żadna odpowiedź nie będzie satysfakcjonująca. Jak twierdzi wielu z Was – powinny być odśnieżone, i już!   Dziś [...]