15 - 07 - 2015

Kalokagatia. Centrum Wolnego Czasu

Reklama 

Od 1 do 12 lipca Łochowskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk „CD” realizował polsko–ukraiński projekt „Kalokagatia. Centrum Wolnego Czasu” dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Celem przedsięwzięcia było wzmocnienie kontaktów pomiędzy młodzieżą z Gminy Łochów, a młodzieżą ukraińską z Rejonu Kosowskiego. W ramach pobytu młodych Ukraińców w Polsce, młodzież uczyła się propagowania mody na życie bez uzależnień.

Poprzez pracę w projekcie uczestnicy uczyli się jak czerpać przyjemność z życia nie sięgając po używki, a także propagowania takich wartości wśród rówieśników.
– Znacznie większą radość dają różnego typu aktywności, przede wszystkim sportowe czy artystyczne. Uczyliśmy się, jak rozmawiać z rówieśnikami o uzależnieniach, jak odmawiać, rozwiązywać konflikty, gdzie szukać wsparcia, jak i gdzie ciekawie spędzać czas. Prezentując swoje umiejętności przed różnego typu widownią, dawaliśmy przykład zdrowego, dojrzałego, satysfakcjonującego spędzania wolnego czasu – opowiadała uczestniczka projektu, Łucja Kosowska.

Obecnie na dużą skalę obserwowane są zachowania problemowe u dzieci i młodzieży. Zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, istnieje konieczność profilaktyki uzależnień. W Polsce skutecznie stosuje się w tym celu metodę profilaktyki alternatyw w edukacji rówieśniczej i do stosowania tej metody byli przygotowywani uczestnicy projektu. W swoich środowiskach będą mogli być liderami działającymi na rzecz zdrowego życia.

Zajęcia sportowe, wyjazdy na pływalnię, do parku linowego, do kręgielni, spływ kajakowy to liczne atrakcje projektu wypełniające czas wolny od szkolenia profilaktycznego.
– Były też wycieczki szlakiem historycznym do Warszawy, Węgrowa, Liwa. Natomiast dzień 4 lipca był zupełne inny dlatego, że wszyscy uczestnicy projektu mieli okazję zaprezentować się podczas Dni Łochowa na Festiwalu Zbliżenia Kultur. Folklor polski i ukraiński został zaprezentowany także w niedzielę 5 lipca przed nieco mniejszą publicznością w Koszelance. Gościem specjalnym był Robert Lipka, z którym wcześniej grupa pracowała. W kolejnych dniach nie brakowało atrakcji takich jak np. malowanie koszulek z hasłami profilaktycznymi, zajęcia taneczne, czy zajęcia ceramiczne w Muzeum Gwizdka, które poprowadził Roman Kuzelyak – opowiadała Łucja Kosowska.

9 lipca grupa odwiedziła ze swoim programem Dom Dziecka w Równem, a dzień później pokazała go węgrowskim dzieciom w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgrowie oraz podopiecznym Caritas w Domu Miłosierdzia w Sokołowie Podlaskim.

Sobota była dniem podsumowującym projekt „Kalokagatia. Centrum Wolnego Czasu”.
– Wówczas odbyła się prezentacja dorobku, obejrzeliśmy film z wydarzeń projektowych oraz sprawdziliśmy swoją wiedzę w quizie polsko-ukraińskim. Na koniec odbyła się uroczysta kolacja i dyskoteka. W niedzielę pożegnaliśmy gości z Ukrainy, którzy przed południem ruszyli w kierunku granicy – dodała uczestniczka.

Mateusz Majewski

WARTO ZOBACZYĆ

  Na terenie gminy Łochów w dalszym ciągu trwa dyskusja związana z przyszłością kluczowej inwestycji. W centrum Łochowa miał powstać tunel, a zamiast tego inwestorzy wybudują wiadukt.   [...]

Władze samorządowe dobrze ocenia 72 proc. badanych, a 19 proc. źle – wynika z najnowszego badania CBOS. 65 proc. badanych dobrze ocenia działalność prezydenta, a 26 proc. źle, 50 proc. [...]

Nauka się opłaca!

14.02.2018

O tym, że nauka się opłaca przekonali się uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy na początku lutego z rąk starosty Krzysztofa Fedorczyka odebrali spore stypendia.     Uczniowie z [...]

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, że w związku z utrzymywaniem się podwyższonych stężeń zanieczyszczeń powietrza (PM 2,5) w województwie mazowieckim wydane zostało [...]

 Do Polski przyjechał w 2002 roku i zadomowił się na stałe. Od dziecka był prawdziwym pasjonatem sztuki, a szczególnie podziwiał garncarstwo. Roman Kuzelyak opowiada o swojej prawdziwej miłości [...]