17 - 11 - 2017

Kameralnie i ogólnodostępnie

Reklama 

Dobiegła końca II edycja Węgrowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej. W tym roku wydarzenie było zdecydowanie bardziej obfite w wydarzenia i formy muzyczne. Jak mówią organizatorzy, wśród mieszkańców naszego powiatu i regionu jest bardzo wielu ludzi wrażliwych na sztukę, potrzebujących jej i poszukujący z nią kontaktu.

Jak opowiada prezes Stowarzyszenia Edukacyjnego Ziemi Węgrowskiej, Zofia Paczóska, w tegorocznej edycji festiwalu udział wzięli muzycy klasy światowej i europejskiej.

– Druga edycja była dużo bogatsza pod niemal każdym względem. W pierwszej zorganizowaliśmy trzy koncerty, a w drugiej koncertów było aż dziewięć. Dodatkowo wydarzenie towarzyszące Festiwalowi –  spotkanie autorskie Krzesimira Dębskiego na Zamku w Liwie.  W tym roku w naszych koncertach udział brali artyści klasy światowej i europejskiej: Krzesimir Dębski – jeden z najlepszych w świecie skrzypków jazzowych, kompozytor znany głównie z muzyki filmowej („Ogniem i mieczem”, „Stara Baśń”, „W pustyni i w puszczy” i in.). W koncercie finałowym usłyszeliśmy Pawła Gusnara – saksofonistę, laureata 3 Fryderyków (kategoria Artysta Roku), wykonawca światowych prawykonań m.in. Krzysztofa Pendereckiego, często zasiadający w jury konkursów i prowadzący kursy mistrzowskie w najlepszych ośrodkach muzycznych świata – od Korei Pd i Chin po niemal wszystkie kraje europejskie. Gościliśmy utytułowany wieloma nagrodami chór dziecięcy i młodzieżowy działający przy Teatrze Wielkim Opery Narodowej prowadzony przez znakomitą Annę Bednarską. Gościliśmy Agnieszkę Kaćmę, Janusza Raczyńskiego – świetnych solistów – instrumentalistów, a także organistów Jarosława Wróblewskiego, Adama Kowalskiego i Aleksandra Leśniczuka. Myślę, że mamy się czym pochwalić. Do dzisiaj spotykam osoby, które wspominają nasze wydarzenia i gratulują koncertów.  W drugiej edycji zaprezentowaliśmy cały wachlarz form muzycznych.  Zorganizowaliśmy koncert symfoniczny, koncerty organowe, organowo-kameralne, koncert chóralny. Nasz Festiwal to podróż w wymiarze muzycznym, ale też podróż fizyczna po najpiękniejszych zakątkach naszego regionu, po miejscach, które promieniują swoim znaczeniem historycznym, tradycją, architekturą, wartościowymi instrumentami organowymi i dobrą dla sztuki aurą. W tym roku zaprosiliśmy Państwa do Węgrowa, Czerwonki Liwskiej, Grębkowa, Liwa, Łochowa, Kopci oraz  Drohiczyna – opowiadała Zofia Paczóska, organizatorka festiwalu.

W tym roku organizatorzy postanowili dać szansę także młodym adeptom sztuki, którzy dopiero pojawiają się na wielkiej scenie.

– Pierwszy raz zorganizowaliśmy koncert młodych talentów, czyli studentów i doktorantów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, najstarszej (i chyba najlepszej) uczelni muzycznej w Polsce. Ten koncert odbył się w Kopciach i było o nim głośno nawet w Warszawie. To dla nas duża satysfakcja i myślę, że ideę takiego koncertu będziemy kontynuować. Warto dawać młodym szansę pokazania się na scenach – mówiła prezes stowarzyszenia.

 

Za nami  koncert finałowy, który odbył się w niedzielę 12 listopada w Bazylice Mniejszej w Węgrowie. To wydarzenie było związane ze Świętem Niepodległości. Koncert organowo-kameralny  zatytułowany „Niepodległa – pamiętamy”  był niejako muzycznym dopełnieniem świętowania przez nas 99. rocznicy odzyskania niepodległości.

 
Jak dodał prof. Jarosław Wróblewski, festiwal doskonale wpisuje się w misję Stowarzyszenia Edukacyjnego Ziemi Węgrowskiej.
– Naszym pierwszym celem jest edukacja muzyczna. Dajemy szansę na zapoznanie się z prawdziwą sztuką, popartą wieloletnimi tradycjami, nie jest to popkultura. To szalenie ważny element. Nasz festiwal jest mocno związany z instrumentem organowym. Organy na terenie Ziemi Węgrowskiej to instrumentarium bardzo bogate. Myślę, że dotychczas niedostatecznie opisane, zbadane i rozreklamowane. Właśnie w takich małych miejscowościach jak Kopcie, Czerwonka Liwska i Grębków znajdują się bardzo oryginalne instrumenty, które często powstawały równolegle z budową świątyni, są też organy translokowane. Te instrumenty były budowane przez bardzo wartościowych polskich budowniczych. Sam fakt, że chcemy urządzać nasze koncerty w takich miejscach prowokuje gospodarzy świątyń  do tego, żeby o te instrumenty należycie dbali – stwierdził Dyrektor Artystyczny festiwalu.

Jak powiedziała Zofia Paczóska, to nie jest ostatnie słowo Stowarzyszenia.
– Oczywiście planujemy kolejną edycję w przyszłym roku, lecz wiadomo, że skala kontynuacji będzie w dużej mierze zależała od środków, jakie uda nam się pozyskać na organizowanie tego wydarzenia. W tym roku udało nam się pozyskać środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 33 tys. złotych oraz lokalnych samorządów: Miasto Węgrów – 4 tys., Gmina Łochów – 4 tys., Powiat Węgrowski – 3 tys. i Gminy Liw – 2 tys. Budżet pozwolił nam zorganizować 10 wydarzeń. W przyszłym roku również będziemy starać się pozyskiwać środki z różnych źródeł, bo chcielibyśmy, żeby trzecia edycja była jeszcze lepszą niż poprzednia – zakończyła Zofia Paczóska, dziękując jednocześnie wszystkim słuchaczom, którzy wzięli udział w koncertach organizowanych podczas II edycji Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej.  Jak dodała, bywali tacy, którzy przyjeżdżali na każdy koncert, niezależnie,  gdzie się on odbywał. Dyrektor Artystyczny, Jarosław Wróblewski dodał także, że pieniądze to nie wszystko.
– Współpracują z nami ludzie, bez których organizacja festiwalu byłaby niemożliwa – powiedział profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Festiwal odbywa się pod patronatem honorowym Wicemarszałek Senatu RP, Marii Koc.

 

fot. Archiwum Festiwalu

Mateusz Majewski

WARTO ZOBACZYĆ

Wengroove HIP-HOP Festiwal już po raz trzeci zagości na Rynku Mariackim w malowniczym Węgrowie. 28 lipca fani rapu będą mogli wziąć udział w największym na wschód od Warszawy letnim festiwalu [...]

W niedzielę 29 kwietnia węgrowski rynek wypełnił się dziesiątkami młodych tancerzy, którzy świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca.   Zorganizowana przez Stowarzyszenie Taneczno-Gimnastyczne [...]

Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie wziął udział w projekcie fotograficznym Wojciecha Grzędzińskiego „Twarz Polaków – portret społeczeństwa”.   Projekt ma na celu stworzenie [...]

20 marca podczas II konferencji historycznej zorganizowanej przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie z okazji obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, Miejski i [...]