05 - 03 - 2018

W Łochowie pobiegli „Wilczym Tropem”

Reklama 

W niedzielę 4 marca w Łochowie odbył się Bieg Wilczym Tropem zorganizowany na dystansie 1963 metrów dla młodzieży i dorosłych oraz 1000 metrów dla dzieci do 12 roku życia.  

 

Start był usytuowany przy Pomniku Ignacego Jana Paderewskiego a meta przy Popiersiu Hieronima Piotrowskiego ps. Jur. Ideą wydarzenia jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Uczestnicy biegu w sposób szczególny mogli uczcić pamięć Porucznika Hieronima Piotrowskiego ps.  Jur.  – komendanta obwodu Ostrów Mazowiecka (obszar okolic Ostrowi Mazowieckiej, Węgrowa i Radzymina.), który zginął śmiercią bohatera we wsi Brzuza pod Łochowem w 1947 roku.

Bieg Wilczym Tropem otworzył Burmistrz Łochowa, Robert Gołaszewski przypominając między innymi tragiczny los „ Żołnierzy Wyklętych”. Wśród gości nie zabrakło także Małgorzaty Łotarskiej, Zastępcy Burmistrza Łochowa oraz przedstawicieli lokalnego samorządu. Po biegu uczestnicy mogli zjeść ciepłą grochówkę i obejrzeć wystawę pt. „Bóg, Honor, Ojczyzna” zorganizowaną z okazji Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Autorami wystawi są polscy artyści z Białorusi.

Finałem niedzielnego  wydarzenia był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Kuby Michalskiego.  Artysta zaprezentował utwory znakomitego Jacka Kaczmarskiego, w tym oczywiście „Obławę” oraz pieśni Żołnierzy Wyklętych.

Na zakończenie całego wydarzenia zostały wręczone dyplomy i nagrody dla zwycięzców Biegu „Wilczym Tropem”

I kategoria dzieci do 12 lat

  1. Dawid Styś
  2. Jakub Szymański
  3. Kacper Bereza

najmłodszy uczestnik biegu – Mikołaj Szewczyk

II kategoria dorośli i młodzież od 13 lat

  1. Sławomir Bodzon
  2. Tomasz Zdanowski
  3. Krystian Świerczewski

najstarszy uczestnik biegu – Bogdan Osiński

Szczególne podziękowania za pomoc i wsparcie w kwestii zabezpieczenia i  organizacji wydarzenia dla:

Żołnierzy z Jednostki Wojskowej w Przasnyszu, Policji z Węgrowa i Łochowa, Ochotniczych Straży Pożarnych z Łochowa, Łochowa Fabrycznego, Budzisk i Gwizdał.

Podziękowanie za wsparcie medyczne dla Samodzielnego Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Węgrowie oraz dla ZGK Łochów. Podziękowanie dla Zespołu MiGOK Łochów.

 

Sławomir Gąsiewski

 

 

Redakcja

WARTO ZOBACZYĆ

4 maja na terenie gminy Łochów doszło do nietypowego zdarzenia. Kierujący peugeotem wymijając inny pojazd, zderzył się z jadącym z przeciwka hyundaiem. Na szczęście kierowcy zderzyli się tylko [...]

Dobre wieści z Warszawy. Trzy gminy z powiatu węgrowskiego dostaną dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki na stworzenie Otwartych Stref Aktywności.    Dwie „OSY” [...]

Sezon inwestycyjny rozpoczął się na dobre, a gmina Łochów jest z tych gmin, na terenie której inwestycji nie brakuje. Burmistrz Robert Gołaszewski opowiedział nam o kluczowych zadaniach, które są [...]

16 maja w Sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgrowie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”. [...]