24 - 11 - 2016

Maria Koc: To był bardzo dobry rok

Reklama 

W politycznej rzeczywistości przyszedł czas na pierwsze podsumowania. Minął dokładnie rok od powołania nowego rządu, w związku z czym, o minionych dwunastu miesiącach postanowiliśmy porozmawiać z jedną z osób, która tę władzę współtworzy. W obszernym wywiadzie, Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc opowiada o tym, co dotychczas udało się osiągnąć, komentuje kontrowersje oraz zapowiada kolejne zmiany, a oprócz tego, podsumowuje także własną rocznicę zasiadania przy stole prezydialnym Senatu RP. 

Cały wywiad w aktualnym wydaniu Głosu Węgrowa i Okolic. Zapraszamy od zapoznania się z fragmentami: 

 

 

Mateusz Majewski: Rok temu spotykaliśmy się przy okazji rozpoczęcia kadencji, opowiadała Pani wówczas o planach rządu. Czas płynie szybko, więc mamy doskonałą okazję do pierwszych podsumowań. Jak Pani ocenia minione 12 miesięcy?

Maria Koc: Rzeczywiście rok minął bardzo szybko, ale kiedy pracuje się intensywnie, to także czas płynie błyskawicznie. Pamiętamy radość z naszej wygranej i wielkie nadzieje, jakie Polacy, a przynajmniej ich duża część, wiązali z nowym rządem, który przejął władzę po ośmiu latach „panowania” Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. W kampanii wyborczej przedstawiliśmy program, który traktowaliśmy bardzo poważnie i traktujemy go nadal z pełną powagą, jako ważne zobowiązanie wobec obywateli. Pracowaliśmy nad nim przez lata, kiedy byliśmy w opozycji. Odbyliśmy wtedy dużo spotkań i konsultacji ze społeczeństwem i z ekspertami. Dzięki temu powstał program przemyślany, który zdobył uznanie w oczach większości Polaków. I teraz ten program z konsekwencją wprowadzamy w życie.

W przestrzeni publicznej w ostatnich dniach króluje hasło #DobryRok. Jaką Pani wystawia ocenę?

To był na pewno bardzo dobry rok, bo udało nam się zrealizować wiele z tych postulatów, które zakładaliśmy w naszym programie i które zaowocowały konkretnymi zmianami. To wiele ważnych zarówno społecznie, jak i gospodarczo działań, które dały konkretne efekty. Po roku pracy trudno się spodziewać, że zrealizuje się wszystkie zamierzenia, bo nasz program jest obszerny i dotyczy wielu dziedzin życia w naszym kraju. Warto podkreślić, że program zmian rozpisany jest nie na rok, a co najmniej na cztery lata, choć jestem przekonana, że po pierwszej kadencji Polacy obdarzą nas zaufaniem i będziemy mogli go realizować w dłuższej perspektywie.

 ***

Program 500+ spotkał się z dużą krytyką ze strony opozycji. Patrząc na najbliższe lata i zakładając, że to opozycja dojdzie do władzy, myśli Pani, że jest w niej na tyle dużo odwagi, żeby zlikwidować program i pozbawić rodziny tego, bądź co bądź, dużego wsparcia?

Myślę, że tak, bo przecież politycy opozycji bardzo krytykują ten program. Uważają, że jest on źródłem patologii, spotykamy się przecież z opinią, że przez 500+ matki rzucają pracę, a ojcowie popadają w alkoholizm. Te opinie są oczywiście nieprawdziwe i bardzo krzywdzące, ale niestety politycy opozycji je wypowiadają. Opozycja twierdzi przecież także, że budżetu naszego państwa nie stać na ten program. Tworzy się jakieś wizje kasandryczne przed Polakami, że 500+ doprowadzi kraj do ruiny, a przecież wiemy, że wystarczyło uszczelnić system podatkowy i za osiem miesięcy tego roku wpływy z podatków, które nie zostały podniesione, czyli  VAT, CIT i PIT, wzrosły o ponad 10 miliardów złotych! A to jedynie osiem miesięcy. Wystarczyło uszczelnić ten system, aby pojawiły się pieniądze na tak potrzebny program. Od opozycji nie słyszymy dobrego słowa na temat 500+, więc jestem przekonana, że gdyby którakolwiek z partii opozycyjnych doszła do władzy, to ten program zlikwiduje.

***

Chwilę temu byliśmy świadkami kolejnej sporej zmiany, czyli powrotu do poprzedniego wieku emerytalnego, który nie tak dawno temu został  podwyższony przez koalicję PO-PSL. 

Obiecywaliśmy to naszym wyborcom i udało nam się z tego wywiązać. Wracamy do wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet oraz 65 dla mężczyzn. Oczywiście jeśli ktoś będzie mógł i będzie chciał, to będzie mógł pracować dłużej i wypracuje sobie wyższą emeryturę, ale jeśli ktoś nie czuje się na siłach,to będzie mógł zasłużenie odpocząć. Słyszę w telewizji jak politycy PSL ubolewają, że Prawo i Sprawiedliwość podniosło wiek emerytalny dla rolników, ale to nie jest prawda. To właśnie PSL podniósł wiek emerytalny dla rolników. Jedyne, co udało się wywalczyć tej partii u koalicjanta to okres przejściowy do  końca 2017 roku. Od 1 stycznia 2018 roku rolnicy zgodnie z decyzją PSL i PO mieli przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat. Tak więc to nie PiS podniósł wiek emerytalny rolnikom, tylko PSL, ale niestety, niektórzy w polityce nauczyli się kłamać i robią to w żywe oczy, a co gorsza, niektórzy w to wierzą. To są kłamstwa i one tak podważają wiarygodność tych, którzy te kłamstwa kolportują, że nie wróży im to dobrze na przyszłość.

 

***

Trudno było odnaleźć się za stołem prezydialnym?

Nie było łatwo, ale odnalazłam się w tej sytuacji i myślę, że radzę sobie dobrze i jest to też tak oceniane w Senacie. Lubię to co robię, pracuję bardzo intensywnie i bardzo sobie cenię współpracę z panem Marszałkiem Stanisławem Karczewskim oraz kolegami wicemarszałkami. Jeśli chodzi o debatę w Senacie, to jest ona dużo spokojniejsza niż w Sejmie. Jest więcej stateczności i temperatura sporu politycznego jest dużo niższa. Trzeba też pamiętać, ze Senat to nie tylko obrady, ale też liczne wydarzenia, spotkania z różnymi środowiskami i konferencje tematyczne. Obecnie chociażby pracuję nad dużą konferencją poświęconą Ignacemu Janowi Paderewskiemu z udziałem gości z kilku krajów europejskich i USA. Bardzo mocno angażuję się również we współpracę z Polonią i Polakami żyjącymi za granicą. Zwłaszcza nasi Rodacy ze Wschodu potrzebują wsparcia i pomocy, więc jest co robić w tym zakresie.

 

Mateusz Majewski

WARTO ZOBACZYĆ

W minionym  tygodniu doszło do kilku zdarzeń drogowych na terenie powiatu węgrowskiego. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę na drodze. 11 czerwca na terenie Szarut. Policjanci na miejscu [...]

Burmistrz Miasta Węgrowa ogłosił konkurs „Najpiękniejsze Ogrody i Balkony Węgrowa”. Jak co roku mieszkańcy miasta mogą wziąć udział w konkursie oraz pochwalić się ciężką pracą [...]

14 czerwca w sali widowiskowej Węgrowskiego Ośrodka Kultury odbyło się II Powiatowe Forum Gospodarcze zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Węgrowie i Powiatowy Urząd Pracy. Starosta [...]

Lada dzień odbędzie się akcja charytatywna organizowana przez Stowarzyszenie „Żyj z całych sił”, „Aktywni Węgrów” i przyjaciół walczącego o normalne życie Pawła Siuchty. Szereg atrakcji i działań [...]

Ochotnicy do Wojsk Obrony Terytorialnej z północnego Mazowsza mogą nadal składać wnioski o przyjęcie do służby. Rekrutować mogą kobiety i mężczyźni, którzy do tej pory nie pełnili żadnej formy [...]