27 - 11 - 2017

Maria Koc podsumowała dwa lata rządu

Reklama 

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 21 listopada w Węgrowie, Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc podsumowała półmetek kadencji Prawa i Sprawiedliwości.

 

Jak podkreśliła Maria Koc, PiS przez minione dwa lata zrealizował znaczną część programu, z jakim partia przystępowała do wyborów w 2015 roku.
– Nie było łatwo, bo pracujemy w dosyć napiętej atmosferze. Wszystko za przyczyną totalnej opozycji, która już na samym początku, tuż po wyborach, określiła się mianem „totalnej”, uniemożliwiając jakąkolwiek współpracę. Niemniej realizujemy nasz program, bo takie są oczekiwania Polaków, co potwierdzają bardzo wysokie notowania Prawa i Sprawiedliwości, sięgające aż 47% – rozpoczęła konferencję Maria Koc, przechodząc do podsumowania działań rządu, które zostały podjęte na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

Wicemarszałek Senatu RP, Maria Koc stwierdziła, że PiS odniósł duże osiągnięcia we wszystkich trzech filarach: rozwoju, bezpieczeństwie i rodzinie.
– Dokonaliśmy zmian jakościowych. Jeśli chodzi o rozwój, to mamy najniższe od 26 lat bezrobocie. W październiku 2017 r. stopa bezrobocia wyniosła 6,6%. Nasz wzrost gospodarczy jest bardzo szybki, PKB rośnie prawie najszybciej w Europie, wyprzedza nas tylko Rumunia. Uszczelniliśmy system podatkowy i jest to proces, które trwa cały czas. Dzięki temu do budżetu państwa wpływa ok. 30 mld złotych więcej z tytułu podatku VAT. Zwiększyliśmy także wydatki na politykę społeczną. Ich wartość dochodzi do 70 mld złotych. Sztandarowym projektem w tym zakresie jest Program 500+, którym objętych jest prawie 50% dzieci w Polsce. Oprócz tego obniżyliśmy wiek emerytalny, o co Polacy bardzo prosili, jeżeli jednak pan, który ukończy 65 lat, będzie chciał nadal pracować, to jest taka możliwość, ale nie ma przymusu. Oprócz tego podnieśliśmy minimalną stawkę godzinową (od 2018 r. 13,7 zł) oraz płacę minimalną (od 2018 r. 2100 zł brutto). Zaproponowaliśmy Polakom także program Mieszkanie+, który zaczyna funkcjonować. Staramy się zachęcić samorządy na naszym terenie, aby także włączyły się w realizację tego programu. Podnieśliśmy także renty i emerytury, choć zdajemy sobie sprawę, że to jeszcze nie jest kwota duża, ale wraz ze wzrostem gospodarczym i poprawą finansów publicznych będziemy starali się podnosić je w dalszym ciągu – mówiła wicemarszałek Maria Koc.

Spośród wielu innych działań, Maria Koc przypomniała także o Konstytucji Dla Biznesu, Planie Odpowiedzialnego Rozwoju, a także inwestycji w efektywne górnictwo.
– Wiemy, że w poprzedniej kadencji ciągle mieliśmy próby zamykania kopalń. Kopalnie były nierentowne, trzeba było dopłacać do ich działalności miliardy złotych. Teraz powstała Polska Grupa Górnicza i udało się ten proces zahamować. Górnictwo zaczęło przynosić dochody. To pokazuje, że dobre rządy, nie tylko w przypadku kopalni, ale w przypadku wszystkich spółek Skarbu Państwa powodują, że spółki te przynoszą zyski – dodała Maria Koc.

Konferencja prasowa była także dobrą okazją, aby poruszyć temat zmian w ordynacji wyborczej, które PiS chce wprowadzić w życie jeszcze przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Zmiany zakładają między innymi rezygnację z Jednomandatowych Okręgów Wyborczych na rzecz wprowadzenia wyborów proporcjonalnych na wszystkich szczeblach. Oprócz tego w życie wejdzie zapowiadana dwukadencyjność, liczona od przyszłych wyborów. Zdaniem oponentów tej reformy, efektem zmian w ordynacji będzie znaczące upartyjnienie samorządów. Maria Koc zapytana o genezę pomysłu likwidacji JOW w wyborach do rad gmin i miast stwierdziła, że decyzja ta poparta jest analizami.
– Po analizie tego, co działo się dotychczas doszliśmy do wniosku, że Jednomandatowe Okręgi Wyborcze nie do końca się sprawdzają, dlatego że bardzo często do rady wchodzą osoby, które mają nieduże poparcie, np. kilkunastoprocentowe. Jeśli ludzie startują z wielu różnych komitetów, ciężko jest później zdobyć burmistrzowi lub wójtowi konieczną większość, żeby przeprowadzać konkretne działania – mówiła Maria Koc.

W ustawie znalazły się także pomysły powołania drugiej komisji wyborczej.
– Na pewno wygeneruje to dodatkowe koszty, ale sprawi także, że wybory będą bardziej przejrzyste i zapobiegnie różnym pomyłkom i sytuacjom, gdy obywatele byli nie do końca przekonani, czy głosy były policzone dobrze – mówiła Maria Koc. Oprócz tego, od przyszłych wyborów na obywateli będą czekały między innymi przejrzyste urny, a także transmisje live z lokalów wyborczych.

Podczas konferencji wicemarszałek Maria Koc podsumowała także dwa lata swojej pracy jako Wicemarszałek Senatu RP. Oprócz dużego zaangażowania w sprawy Polaków przebywających poza granicami kraju, spotkań z przedstawicielami zagranicznych parlamentów, a także uczestnictwa w komisjach, senator z Węgrowa przypomniała o inwestycjach, o które mocno zabiegała w rządowych strukturach.
– Moje główne biuro jest oczywiście tutaj, w Węgrowie. Łącznie przez dwa lata przyjęliśmy tu 1342 osoby. W tym roku ja spotkałam się ze 120 osobami podczas dyżurów, które tutaj organizuje. Każda sprawa ma swój dalszy bieg. Staramy się pomagać naszym mieszkańcom, którzy przyjeżdżają z prośbami o interwencję. Jeżeli chodzi o współpracę z samorządami, to ja sobie tę współpracę bardzo cenię i współpracuję blisko z samorządami z terenu całego okręgu wyborczego i nie tylko – mówiła Maria Koc, wymieniając inwestycje drogowe, które wspierała w ostatnim czasie. Główną jest oczywiście budowa chodników wzdłuż DK-62 na terenie powiatu węgrowskiego (Starawieś, Kalinowiec, Wólka Paplińska, Budziska, Łochów, a także w przyszłości w Kamionnie, Gwizdałach i Węgrowie) oraz wzdłuż DK-50 (Łochów, Łojew, Ogrodniki, Zagrodniki).

Inwestycja, o którą Maria Koc mocno zabiegała to także przebudowa DK-50 na wysokości Stanisławowa.
– Tam także została podpisana umowa na finansowanie tej przebudowy. Na odcinku 5 kilometrów powstaną dwa ronda w miejscach, gdzie krzyżuje się DK-50 z DW-637. Powstaną ścieżki rowerowe i chodniki, tak aby podnieść bezpieczeństwo mieszkańców tych terenów, a zarazem usprawnić ruch na DK-50 – dodała.

Maria Koc wspomniała także inne przedsięwzięcia, o które zabiega. Między innymi budowę nowej strażnicy w Węgrowie.
– Na ten cel jest już zapewnione finansowanie. Powstał projekt, jest już pozwolenie na budowę i lada chwila zostanie ogłoszony przetarg. Mam nadzieję, że wiosną budowa ruszy. Inwestycja ma potrwać dwa lata, możemy się zatem spodziewać, że w niedługim czasie tak wyczekiwana strażnica PSP w Węgrowie powstanie – mówiła Maria Koc, dodając jeszcze do listy budowę nowego Urzędu Skarbowego w Węgrowie, renowację węgrowskich zabytków, remont hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Węgrowie, sali widowiskowej MiGOK w Łochowie i pozyskanie środków na remont Pomnika Powstańców Styczniowych.

Mateusz Majewski

WARTO ZOBACZYĆ

24 maja na obiektach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Węgrowie Akademia Siatkarskich Ośrodków Szkolnych podsumowała sezon 2017/2018.   Akademia finansowana jest ze środków powiatu [...]

Do nieprawdopodobnej wręcz historii doszło w piątek około godz. 18 na trasie Ruchna – Szaruty. Wedle naszych informatorów, dwa pojazdy z zamaskowanymi sprawcami próbowały zatrzymać samochód [...]

  21 maja na Rynku Mariackim nastąpiło otwarcie wystawy „Ojcowie Niepodległości” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej przy okazji 100-lecia Niepodległości.   Wystawa [...]

Wengroove HIP-HOP Festiwal już po raz trzeci zagości na Rynku Mariackim w malowniczym Węgrowie. 28 lipca fani rapu będą mogli wziąć udział w największym na wschód od Warszawy letnim festiwalu [...]