19 - 04 - 2018

Nowa strażnica w 2020 roku!

Reklama 

W końcu można powiedzieć to oficjalnie: rusza budowa nowej strażnicy dla Państwowej Straży Pożarnej w Węgrowie!

 

12 kwietnia w świetlicy PSP w Węgrowie odbyło się oficjalne podpisanie umowy na budowę nowej strażnicy. Straż czeka na tę inwestycję już ponad 10 lat!

 

Tego wiekopomnego dnia, Komendant KP PSP w Węgrowie, st. bryg. Jarosław Soszyński witając zgromadzonych gości podkreślał jak zbawienną dla węgrowskich strażaków będzie ta warta niespełna 14 mln złotych inwestycja.
– Dzisiejszy dzień zapisze się w historii funkcjonowania tutejszej komendy. Za chwilę podpiszemy umowę na budowę nowej strażnicy. Mam nadzieję, że za moment wejdziemy też w fazę realizacji. Budowa przewidziana jest na trzy najbliższe lata, a planowane zakończenie robót przypada na 30 września 2020 roku – zapowiadał zadowolony komendant PSP w Węgrowie.

 

Na terenie nowej strażnicy znajdzie się pięcioboksowy garaż, wielofunkcyjne boisko, teren przeznaczony na szkolenia i ćwiczenia oraz odpowiednie magazynki, których teraz strażakom zdecydowanie brakowało.

Wartość inwestycji to 13,70 mln złotych.
– Obiekt ten poprawi nam warunki pracy, ale przysłuży się także wszystkim Ochotniczym Strażom Pożarnym, ponieważ my jako komenda organizujemy rozmaite kursy i szkolenia dla tych jednostek – mówił Jarosław Soszyński, dodając, że realizacja tej inwestycji to zasługa wielu osób. Komendant podziękował przede wszystkim wicemarszałek Marii Koc.
– To, że dzisiaj podpisujemy umowę i finalizujemy tę inwestycję to zasługa pani marszałek. Bardzo dziękujemy – dodał komendant.

Głos zabrała także wicemarszałek Maria Koc, która pogratulowała strażakom rozpoczynającej się inwestycji.
– Starania o realizację tej inwestycji były czynione od wielu lat, ale w tamtych czasach nie udało się jej sfinalizować. Teraz się to udaję i chciałabym powiedzieć jasno, że dzieje się to dzięki ustawie modernizacyjnej, która została przyjęta w 2016 roku przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Tego typu inwestycje czy zakup sprzętu i podwyżki dla służb mundurowych są zawarte w tej ustawie. Nie ukrywam, że nie było łatwo, żeby umieścić naszą inwestycję na tej liście, bo potrzeb jest bardzo dużo. Udało się, a kiedy zabrakło trochę pieniążków z pomocą przyszedł pan Wojewoda Zdzisław Sipiera, który znalazł brakującą pulę i dzięki temu możemy dziś uczestniczyć w tym radosnym wydarzeniu – mówiła Maria Koc, ciesząc się z powodzenia wielomiesięcznych rozmów na temat przyszłości tej inwestycji.

 

Zdaniem Marii Koc, budowa strażnicy w tym wypadku to inwestycja miastotwórcza.
– Nowa siedziba straży powstanie w miejscu, gdzie będzie musiała powstać droga, powstaną też nowe osiedla. Jestem przekonania, że to sprawi, że będziemy obserwować rozwój kolejnych dzielnic Węgrowa właśnie w tamtym kierunku – mówiła wicemarszałek Senatu RP.

Na uroczystość podpisania umowy przybył także Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, st. bryg. Bogdan Łasica, który przyznał, że rozpoczęcie tej inwestycji to wielkie święto nie tylko dla węgrowskiej straży, ale dla straży z terenu całego Mazowsza.
– Rozpoczynamy dziś inwestycję, która wzbogaci bazę i potencjał straży pożarnej. Węgrowscy strażacy na nową siedzibę zasługują i jest ona tu bardzo potrzebna. Na obszarze naszego województwa ustawa modernizacyjna, o której wspomniała już pani marszałek, przewiduje podobne inwestycje w pięciu komendach – opowiadał komendant wojewódzki.

 

W imieniu wojewody głos zabrał Kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach, Marek Renik, który podziękował wicemarszałek Marii Koc za koordynację działań, których celem było doprowadzenie do budowy nowej strażnicy.

Głos zabrała także wicestarosta Halina Ulińska, która przypomniała jak przed laty radni Rady Miejskiej Węgrowa przekazywali działkę pod budowę tej strażnicy.
– Pani marszałek Maria Koc słusznie zauważyła, że plany związane z budową nowej strażnicy były już wcześniej. Ja wówczas byłam Przewodniczącą Rady Miejskiej i dyskutowaliśmy na ten temat, że obecna strażnica nie jest usytuowana w zbyt dobrym miejscu i nie ma zbyt dobrych warunków. Cieszę się, że będzie realizacja tego zadania i że znalazły się na to fundusze. W tym miejscu bardzo serdecznie dziękuję pani Marszałek Marii Koc, oraz panu Wojewodzie Mazowieckiemu i chcę podkreślić, że my jako Powiat Węgrowski także dokładamy się do tego zadania w wysokości miliona złotych – mówiła wicestarosta Halina Ulińska.

 

Podczas uroczystości obecny był także Burmistrz Miasta Węgrowa, Krzysztof Wyszogrodzki, który nie krył zadowolenia z rozpoczęcia tak dużej i potrzebnej dla miasta inwestycji.
– Obecna siedziba jest uciążliwa zarówno dla strażaków, jak i dla mieszkańców. Wyjazd wozu bojowego, pomimo że jest on pojazdem uprzywilejowanym, jest w dni powszednie bardzo trudny. To, że ta strażnica będzie w miejscu, które jako radni – przedstawiciele mieszkańców – przekazaliśmy na budowę strażnicy, z pewnością poprawi warunki waszej pracy i umożliwi bezpieczny dojazd na miejsce akcji. Przed nami jako Samorządem Miasta Węgrowa stoi bardzo ważne zadanie, czyli budowa drogi dojazdowej do nowej strażnicy, ale mam nadzieję, że pan Wojewoda również pomoże nam w tej inwestycji – mówił Krzysztof Wyszogrodzki, dodając, że budowa tej drogi bardzo dobrze wpłynie na rozwój tamtej części Węgrowa.

Mateusz Majewski

WARTO ZOBACZYĆ

W końcu można powiedzieć to oficjalnie: rusza budowa nowej strażnicy dla Państwowej Straży Pożarnej w Węgrowie!   12 kwietnia w świetlicy PSP w Węgrowie odbyło się oficjalne podpisanie umowy [...]

Samorząd Powiatu Węgrowskiego pozyskał 2,3 mln złotych na rozwój szkolnictwa zawodowego.   Unijne pieniądze pochodzą z projektu pn. „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego”. Wedle [...]

Jak poinformowało Ratownictwo Powiatu Węgrowskiego, w Gałkach (gmina Grębków) doszło do tragedii.   Wedle informacji ratowników, mężczyzna czyścił staw. Podczas wykonywanych czynności [...]

Minione dni na drogach nie skończyły się najlepiej dla niektórych kierujących. Stłuczka na skrzyżowaniu, zabranie prawka i jazda po alkoholu to bilans ubiegłego tygodnia.  22 marca  na terenie [...]