OSP Zając – Lokalna siła strażaków
Jednostka ta powstała 15 czerwca 1967 roku z inicjatywy kilku miejscowych działaczy społecznych. Te same osoby zostały później wybrane na członków do pierwszego zarządu. Kilka miesięcy później OSP Zając została zarejestrowana przez Wojewódzką Radę Narodową w Warszawie i od tego momentu działalność ochotniczej straży pożarnej stała się faktem.
Na samym początku cały posiadany sprzęt – motopompę i syrenę elektryczną – przechowywano w domach członków straży. Transport w postaci traktora z przyczepą zapewniło miejscowe kółko rolnicze. Aby zapewnić sobie stało dostęp do wody, kilka lat później członkowie OSP wsparli inicjatywę wybudowania zbiornika przeciwpożarowego.
Ważną dla strażaków z Zająca sprawą był temat remizy. w 1972 roku zdobyto działkę na budowę. Większość prac została wybudowana czynem społecznym. Część materiałów dostarczyły władze gminy i Gminna Spółdzielnia „Samopomoc”. Trzy lata później oficjalnie oddano budynek do użytku. Znalazły się w nim m.in. garaż, strażacki kantorek, pomieszczenie gospodarcze i świetlicę. w 1984 roku obiekt został ogrodzony a dwa lata później pozyskano nową motopompę.
W latach 80. ochotnicy z OSP Zając odnosili największe sukcesy we współzawodnictwie sportowo-pożarniczym. W 2004 roku jednostka doczekała się własnego pojazdu strażackiego. Od OSP Liw otrzymała Żuka GLM, oraz masę innego potrzebnego sprzętu. W 2006 roku z okazji 40-lecia działalności, jednostka otrzymała upragniony sztandar. W pamiątkową tablicę zostały wbite gwoździe ofiarodawców. Dodatkowo sztandar został odznaczony brązowym medalem „Za zasługi dla Pożarnictwa”.
W dziejach jednostki wiele było akcji ratowniczych. Oprócz likwidacji mniejszych lokalnych zagrożeń, strażacy najczęściej zmagali się z pożarami na terenie swoich wsi jak i w miejscowościach ościennych. Ochotniczy należą również do grona społeczników. Chętnie uczestniczą w gminnych imprezach kulturalnych czy festynach. Widoczni są także podczas prac na rzecz wsi i parafii. Nie brakuje ich także podczas obchodów świąt państwowych, kościelnych oraz akademiach i innych uroczystościach strażackich.
Głos Węgrowa i Okolic
Mickiewicza 6/21,
II Piętro
07-100 Węgrów
Tel.792-202-625
redakcja@gwio.pl