08 - 05 - 2018

Pieniądze dla Wielkiego Gościńca Litewskiego!

Reklama 

 

Za nami ważny dzień dla Wielkiego Gościńca Litewskiego, czyli organizacji turystycznej promującej szlak wiodący od Warszawy aż do Wilna, także przez ziemię węgrowską.

 

8 maja na Zamku w Liwie w obecności inicjatorki Wielkiego Gościńca Litewskiego, wicemarszałek Marii Koc, prezesa WGL Romana Postka, a także gości: sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Jarosława Stawiarskiego, wiceprezesa Poczty Polskiej Wiesława Włodka, szefa Komitetu Sportu Poczty Polskiej Krzysztofa Górskiego, wicestarosty powiatu mińskiego i członka zarządu LOT WGL Krzysztofa Płochockiego oraz  dyrektora biura LOT WGL Katarzyny Sobieskiej nastąpiło podpisanie umowy na dofinansowanie zadania polegającego na oznakowaniu szlaku gościńca od Warszawy aż do polskiej granicy.

 

Na ten cel Ministerstwo Sportu i Turystyki przekazało 250 tys. złotych. Jak mówiła Maria Koc, działanie to sprawi, że szlak turystyczny w końcu będzie istniał nie tylko na przewodnikach, ale także w rzeczywistości.

 

Jak przypomniał dyrektor Zamku w Liwie, a zarazem Prezes LOT WGL Roman Postek, szlak ten powstał przede wszystkim w wyniku chęci rozwoju turystyki na wschodzie Polski.
Te tereny są niezwykle interesujące, mają wiele do zaoferowania i ciągle są niedowartościowane. Chcieliśmy temu zaradzić. Zastanawialiśmy się, co łączy te wschodnie tereny, takim pomysłem był szlak Wielkiego Gościńca Litewskiego, jednej z dwóch najważniejszych arterii komunikacyjnych dawnej Rzeczpospolitej, arterii łączącej ze sobą bardzo ważne punkty. Zaczynał się od budynku Poczty Polskiej na Krakowskim Przedmieściu, a kończył w Wilnie – przypominał prezes organizacji.

Potencjał w tym produkcie turystycznym jest ogromny, a zadaniem organizacji było zachęcać ludzi do podróżowania szlakiem. Praca nad tym trwa od 2009 roku. Dotychczas kilkadziesiąt podmiotów zaangażowało się w działalność stowarzyszenia. Działalność, która jest coraz prężniejsza. Dla nas, mieszkańców powiatu węgrowskiego wizytówką Wielkiego Gościńca Litewskiego jest z pewnością coroczny Międzynarodowy Turniej Smaków, który odbywa się w Liwie (w tym roku turniej odbędzie się w Węgrowie w związku z inwestycją trwającą na zamku).

 

Oprócz tego osoby związane z gościńcem aktywnie promują go w wielu innych miejscowościach poprzez inne wydarzenia i warsztaty. Wielki Gościniec Litewski bierze udział także w targach turystycznych oraz konkursach. W tym roku program TVP1 wyemitował nawet program na temat szlaku, zachęcając widzów do odwiedzenia Węgrowa, Liwa i Sokołowa Podlaskiego.

 

Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, która jest zarazem inicjatorką powstania szlaku przyznała, że celem jest wykreowanie produktu, który stanie się atrakcyjną wyprawą na wschód, zarówno turystyczną, jak i historyczną.
Naszym zadaniem jest pokazanie kto kiedyś podróżował tym szlakiem, jak ta podróż wyglądała i jak wyglądała Rzeczpospolita Obojga Narodów. To był najważniejszy szlak handlowy i pocztowy dawnej Rzeczpospolitej. Stąd też udział Poczty Polskiej, która także chcę wejść w ten projekt, za co bardzo dziękuję – mówiła Maria Koc.

 

Dzięki środkom ministerstwa oraz Poczty Polskiej już niedługo będziemy mogli obserwować znaki, informacje i drogowskazy związane z Wielkim Gościńcem Litewskim i niesamowitymi miejscami z nim związanymi.

 

 

Mateusz Majewski

WARTO ZOBACZYĆ

24 maja na obiektach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Węgrowie Akademia Siatkarskich Ośrodków Szkolnych podsumowała sezon 2017/2018.   Akademia finansowana jest ze środków powiatu [...]

Do nieprawdopodobnej wręcz historii doszło w piątek około godz. 18 na trasie Ruchna – Szaruty. Wedle naszych informatorów, dwa pojazdy z zamaskowanymi sprawcami próbowały zatrzymać samochód [...]

  21 maja na Rynku Mariackim nastąpiło otwarcie wystawy „Ojcowie Niepodległości” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej przy okazji 100-lecia Niepodległości.   Wystawa [...]

Wengroove HIP-HOP Festiwal już po raz trzeci zagości na Rynku Mariackim w malowniczym Węgrowie. 28 lipca fani rapu będą mogli wziąć udział w największym na wschód od Warszawy letnim festiwalu [...]