Zamknij

60 lat OSP w Gałkach!

13:21, 02.08.2018 | M.M
REKLAMA
Skomentuj

W dniu 23 czerwca 2018 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Gałkach obchodziła jubileusz 60-cio lecia. 


Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości m.in Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc, oraz  wiceprezes Zarządu Głównego Związku OSP gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz.

Rys historyczny jednostki


Ochotnicza Straż Pożarna w Gałkach została zarejestrowana w 1958 r. ale stowarzyszenie działało znacznie wcześniej. Pierwszy Zarząd jednostki stanowili: prezes - Wacław Michałowski, naczelnik - Stefan Pałdyna, sekretarz - Jan Michałowski, skarbnik - Jan Boruc. Obecnie jednostka liczy 30 druhów. Przez wiele lat sprzęt strażacki przechowywany był w prywatnych gospodarstwach. w 1979 roku czynem społecznym została zbudowana pierwsza remiza z salą na spotkania i garażem. W 2006 r. obiekt przeszedł gruntowny remont, stopniowo zostało wyposażone zaplecze w potrzebny sprzęt, który służy strażakom jak i wszystkim mieszkańcom Gałek. Pierwszym sprzętem gaśniczym w jednostce była pompa ręczna, która była przewożona na wozie ze zbiornikiem wody ciągniętym przez konie. W roku 1987 udało się pozyskać motopompę PO-3, która znacznie poprawiła skuteczność i obronność jednostki i jej możliwości.


Pierwszy samochód strażacki zakupiono w 1992 roku z PSP w Węgrowie, był to Żuk wraz z nowszą motopompą PO-5. W 2005 z własnych środków zakupiono nowszego Żuka, który służy do tej pory. W 2015 roku został pobudowany przed remizą postument z figurą świętego Floriana, położono kostkę brukową oraz został dobudowany drewniany ganek. Obecnie pozyskaliśmy nowy wóz strażacki Deutz Magirus GBA 2,5l/16 4x4.


inf/fot. grebkow.pl

(M.M)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© gwio.pl | Prawa zastrzeżone