05 - 12 - 2017

Powiat jest bezpieczniejszy?

Reklama 

Pod koniec listopada w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgrowie odbyła się debata społeczna związana z bezpieczeństwem powiatu węgrowskiego. Podczas cyklicznego spotkania funkcjonariusze prezentowali bieżące statystki swojej pracy.

 

Z mieszkańcami powiatu spotkali się Wicestarosta Węgrowski Halina Ulińska, Wiceburmistrz Węgrowa Leszek Redosz, Komendant Powiatowy Straży Pożarnej w Węgrowie st. bryg. Jarosław Soszyński oraz Komendant Powiatowy Policji w Węgrowie mł. insp. Andrzej Styrczula.

 

Wedle zaprezentowanych danych, przestępczość na terenie powiatu stale spada (pod względem liczby wszczętych postepowań). Dla pokazania skali zmiany, wystarczy przytoczyć statystyki z lat 2013 i 2014, kiedy to policja wszczęła odpowiednio 1606 i 1165 postępowań. W tym roku wszczętych było 620.

Jak się okazuje, znacznie bezpieczniej jest także na drogach powiatu węgrowskiego, a przełom wedle statystyk przypada na 2015 rok. Wcześniej wypadków było znacznie więcej. W 2012 r. – 64 wypadki, 2013 r. – 59, 2014 r. – 64, 2015 r. – 69, zaś w 2016 roku liczba wypadków spadła już do 46, a w bieżącym roku do 31. Także statystyki wypadków śmiertelnych wyglądają o niebo lepiej. Od 2012 do 2016 roku ginęło odpowiednio: 9, 16, 9, 15, 14 osób. W tym roku statystki mówią o 3 przypadkach, choć wiadomo, że to i tak o trzy za dużo.

 

Policja dzieli przestępczość na 7 głównych kategorii: uszczerbek na zdrowiu, uszkodzenie rzeczy, rozbój, kradzież z włamaniem, kradzież samochodu, kradzież oraz bójka i pobicie. Najwięcej postepowań jest wszczynanych w związku z kradzieżą (2015 r. – 164, 2016 r. – 124, 2017 r. – 88). W tym roku policja odnotowała 4 kradzieże samochodów, 10 bójek i pobić, 47 kradzieży z włamaniem, 2 razy interweniowała w związku z rozbojem, 28 w związku z uszkodzeniem rzeczy i 25 razy w związku z uszczerbkiem na zdrowiu.

 

Podczas debaty mieszkańcy zgłaszali problemy na osiedlach mieszkaniowych w Węgrowie. Poproszono o kontrolowanie osób poruszających się bez kamizelek odblaskowych po zmroku poza terenem zabudowanym, a także poruszony został temat samochodów driftujących na rondach. Poproszono o zamontowanie monitoringu w niektórych częściach miasta, zwrócono uwagę także na pojazdy, które parkują wzdłuż rzeki Liwiec na polach i łąkach. Uczestnik debaty zwrócił także uwagę na kupowanie przez młodzież szkolną alkoholu w godzinach nauki szkolnej. Na zakończenie debaty mł. insp. Andrzej Styrczula podsumował zgłoszone wnioski i zapewnił o ich realizacji w najbliższym czasie.

Mateusz Majewski

WARTO ZOBACZYĆ

Władze samorządowe dobrze ocenia 72 proc. badanych, a 19 proc. źle – wynika z najnowszego badania CBOS. 65 proc. badanych dobrze ocenia działalność prezydenta, a 26 proc. źle, 50 proc. [...]

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, że w związku z utrzymywaniem się podwyższonych stężeń zanieczyszczeń powietrza (PM 2,5) w województwie mazowieckim wydane zostało [...]

Mogą być z różą, z dżemem truskawkowym lub adwokatem. Nie ma to większego znaczenia, bo raz do roku, w tłusty czwartek, niemal każdy Polak staje się wielkim amatorem pączków w każdej postaci. Nie [...]

Tym tekstem witam się z Wami w „nowej” serii. Nowej, bo nieobecnej wcześniej w sieci. W każdym papierowym wydaniu GWiO mam w zwyczaju kierować kilka słów do czytelników. Piszę o [...]