10 - 06 - 2018

Sprawdź kto wystartuje w wyborach samorządowych 2018!

Reklama 

Od początku oficjalnej kampanii wyborczej dzielą nas już pojedyncze tygodnie. Najwyższy czas podkręcić tempo i sprawdzić w kim będziemy mogli wybierać. Zapraszam do krótkiego przeglądu kandydatów, którzy wedle moich informacji są zdecydowani lub przynajmniej rozważają start w jesiennych wyborach.

 

Giełda nazwisk przy okazji wyborów zazwyczaj jest bardzo duża. Często faworyci do startu w kluczowym momencie rezygnują. Taką niespodzianką z pewnością jest przypadek wicestarosty Haliny Ulińskiej, która mając już namaszczenie do rywalizacji w wyborach na burmistrza Węgrowa, postanowiła zrezygnować i ponownie ubiegać się o mandat radnej Rady Powiatu Węgrowskiego. Za chwilę wspólnie przeanalizujemy przy czyim nazwisku będziemy mogli postawić wyborczy krzyżyk.

 

WĘGRÓW

 

Choć początkowo lista nazwisk zainteresowanych udziałem w wyborczym wyścigu była długa, z miesiąca na miesiąc możliwości nam się wykruszały. Na ten moment mamy jednego oficjalnie zaprezentowanego kandydata – Zofię Paczóską, która wystartuje spod szyldu Prawa i Sprawiedliwości. Jej rywalem będzie Paweł Marchela, aktualny Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Węgrowskiego. O ile jego start jest już niemal przesądzony, o tyle pod znakiem zapytania stoi ugrupowanie, z którego wystartuje. W chwili obecnej Paweł Marchela związany jest z rządzącą powiatem koalicją PSL-PO-SLD. Początkowo wydawało się, że niemal pewnym jest start spod szyldu komitetu PO-PSL, okazało się jednak, że żywo zainteresowana fotelem burmistrza jest także Jadwiga Snopkiewicz, szefowa powiatowych struktur PO. Jeżeli nie uda się dojść do porozumienia wewnątrz struktur, Paweł Marchela zapewne stworzy własny komitet, a trzecim kandydatem będzie właśnie Jadwiga Snopkiewicz, obecnie dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

O starcie w dalszym ciągu myśli obecny burmistrz, Krzysztof Wyszogrodzki, który już w listopadzie w jednym z wywiadów udzielonych GWiO potwierdził, że jeżeli zdrowie mu dopisze, będzie ubiegał się o reelekcję. Póki co jednak jego start stoi pod znakiem zapytania, a sam nie chce publicznie wypowiadać swojej decyzji. W związku z tym, że jego drogi z węgrowskimi strukturami PiS nieco się rozeszły, burmistrz Wyszogrodzki, jeśli się zdecyduje, będzie miał nieco utrudnione zadanie. Stanie przed wyzwaniem stworzenia własnego komitetu, co wiąże się ze znalezieniem minimum ośmiu kandydatów do rady. Początkowo mocno zainteresowany kandydowaniem był rzekomo Leszek Redosz, wiceburmistrz Węgrowa. Jeżeli jednak decyzje o wystartowaniu podejmie aktualny włodarz to bardzo wątpliwym jest, aby jego zastępca wystąpił przeciwko niemu.

O kandydowaniu przebąkiwał między słowami także radny Tadeusz Ryczkowski, jego kandydatura nie jest jednak zbyt realna.

Na kogo finalnie będziemy mogli oddać głos? W tej chwili w grze pozostają:
– Zofia Paczóska (PiS – pewny start)
– Paweł Marchela (własny komitet lub komitet społeczny wspierany przez PO/PSL – pewny start)
– Jadwiga Snopkiewicz (PO, pod znakiem zapytania)
– Krzysztof Wyszogrodzki (komitet własny – pod znakiem zapytania)

 

ŁOCHÓW

 

Tutaj giełda nazwisk choć też jest duża, rywalizacja jest raczej wewnątrzpartyjna. W Łochowie będziemy po raz kolejny świadkami rywalizacji PiS vs. PSL. O ile wiadomo, że PiS do kandydowania desygnuje aktualnego burmistrza Roberta Gołaszewskiego, zastanawiające jest na kogo postawi szef PSL, Krzysztof Fedorczyk. On sam raczej nie zdecyduje się na rywalizację z burmistrzem Gołaszewskim i po raz kolejny spróbuje swoich sił w walce o powiat i funkcę starosty.

Kto zostanie kandydatem PSL? Decyzja ma zapaść przy okazji ogłoszenia kalendarza wyborczego. Choć potencjalnych kandydatów spod znaku koniczynki jest czterech: Andrzej Suchenek, Urszula Kalinowska, Marcin Gręda i Michał Postek, póki co ciężko przesądzać, kto miałby największe szanse. Ostatnio zatrudnienie w roli wicewójta Sadownego uzyskał Marcin Gręda, dla którego być może będzie to przetarcie przez ewentualnym objęciem władzy. Z drugiej strony, doświadczenie to ma już Urszula Kalinowska, która jednak w ostatnich wyborach przegrała. Andrzej Suchenek był dla śp. Mariana Dzięcioła naturalnym następcą, on jednak w chwili obecnej po rezygnacji z mandatu radnego odpoczywa od samorządu. Michał Postek to osoba, w którą lokalne struktury PSL dużo „inwestują”. Po różnych, niezbyt spójnych ze sobą epizodach zawodowych, M. Postek w chwili obecnej został dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych. Czy to już czas na kolejny polityczny krok? Mimo wszystko wydaje się, że jeszcze nie.

Prawdopodobny jest jeszcze start trzeciego kandydata Sylwestra Grodkowskiego (PO), który swoich sił próbuje niemal zawsze, póki co jednak nieskutecznie.

 

SADOWNE

 

W tej malowniczej gminie wygląda na to, że rywalizacja będzie spora, bo o fotel wójta prawdopodobnie powalczą trzy osoby. Faworytem jest oczywiście urzędujący wójt Waldemar Cyran (PSL). O zwycięstwo powalczy z nim Anna Kaszuba (PiS), a apetyt na powrót do władzy ma także poprzednik wójta Cyrana – Zdzisław Tracz. Jeżeli eks-wójt wystartuje, musiałby tworzyć swój własny komitet.

 

STOCZEK

 

W Stoczku władze spróbuje pewnie utrzymać Mieczysław Wójcik. Jeżeli zdecyduje się jednak przejść na emeryturę, za plecami gotowa do startu wydaje się być aktualna wicewójt Sylwia Tryc, która od lat przejmuje coraz więcej obowiązków wójta Mieczysława Wójcika. W opozycji do rządzącego w chwili obecnej PSL-u będzie oczywiście PiS, którego kandydatem najprawdopodobniej będzie Arkadiusz Kłos.

 

MIEDZNA

 

W tej gminie od lat rządzi Janusz Rutkowski, także związany z PSL-em. O przejęcie tego samorządu na pewno pokusi się PiS, który wedle naszych nieoficjalnych informacji jako kontrkandydata wystawi Tadeusza Okulusa, aktualnego radnego.

 

LIW

 

W gminie Liw, podobnie jak w Sadownem głównym faworytem jest aktualnie urzędujący wójt, w tym przypadku Bogusław Szymański. Jak wiadomo, wójt Szymański pokusi się o reelekcję i wystartuje z poparciem Prawa i Sprawiedliwości. Przez długi czas wszystko wskazywało na to, że jego kontrkandydatką będzie aktualna Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Węgrowskiego, Lidia Siuchta, która ostatecznie nie podejmie się walki o to stanowisko. Rywalem Bogusława Szymańskiego będzie Arkadiusz Sitek, który wystartuje z poparciem powiatowych struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 

GRĘBKÓW

 

Tutaj od lat niepodzielnie rządzi Bogdan Doliński (SLD). Z kim przyjdzie mu rywalizować? Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom nie będzie to Tadeusz Kot, którego ambicje ewidentnie zmierzają po raz kolejny w kierunku Rady Powiatu. Kandydatem PiS-u na wójta gminy Grębków będzie Mirosław Nykiel, nauczyciel Religii oraz WDŻ.

 

WIERZBNO

 

Jedna z najbardziej specyficznych gmin, w której od lat trwa otwarta samorządowa wojna pomiędzy aktualną wójt Hanną Kelleher, a opozycją związaną z PiS. W poprzednich wyborach o stanowisko wójta ubiegało się aż pięciu kandydatów. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie ich znów co najmniej trzech. O reelekcję ubiegać się będzie Hanna Kelleher (PO), a jej kontrkandydatem ma być ponownie Emil Wąsowski (PiS), obecnie przewodniczący rady. Można usłyszeć także, że z zamiarem kandydowania zanosi się były wójt, Eugeniusz Kudelski, który w poprzednich wyborach nie wystartował. Czyżby po przerwie chciałby wrócić?

 

KORYTNICA

 

Tu zapewne będziemy mieli dwóch kandydatów – aktualnie urzędujący wójt Stanisław Komudziński (PSL) ani myśli oddawać władzę w ręce następców. O przejęcie sterów powalczy dotychczasowy radny, Adam Kowalczyk (PiS), który bliski zwycięstwa był już w ostatnich wyborach.

 

 

Jak widać, chętnych na objęcie władzy na najbliższe pięć lat jest bardzo dużo. Być może przed samymi wyborami pojawią się kolejne osoby, które będą startować z własnych komitetów. Na razie wszyscy czekają na ogłoszenie kalendarza wyborczego, co powinno nastąpić jeszcze w czerwcu.

 

Mateusz Majewski

WARTO ZOBACZYĆ

16 maja w Sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgrowie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”. [...]

W końcu można powiedzieć to oficjalnie: rusza budowa nowej strażnicy dla Państwowej Straży Pożarnej w Węgrowie!   12 kwietnia w świetlicy PSP w Węgrowie odbyło się oficjalne podpisanie umowy [...]

Samorząd Powiatu Węgrowskiego pozyskał 2,3 mln złotych na rozwój szkolnictwa zawodowego.   Unijne pieniądze pochodzą z projektu pn. „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego”. Wedle [...]

Jak poinformowało Ratownictwo Powiatu Węgrowskiego, w Gałkach (gmina Grębków) doszło do tragedii.   Wedle informacji ratowników, mężczyzna czyścił staw. Podczas wykonywanych czynności [...]