12 - 09 - 2017

Stolica chleba i sera

Reklama 

W niedzielę 10 września na węgrowskim rynku odbyła się XVIII edycja Mazowieckiego Święta Chleba, które w tym roku zostało znacznie ubogacone… serem. Na scenie pojawił się między innymi zespół disco-polo Vice Versa, a także popularna Cleo.

Oprócz tego, że wiele działo się na scenie, także na rynku w tym roku były tłumy. Można pokusić się o stwierdzenie, że przez ostatnie lata formuła Mazowieckiego Święta Chleba upadała i powszedniała, budząc coraz mniejsze zainteresowanie mieszkańców. Zbawieniem okazała się współpraca miasta z firmą Hochland Polska, która włączyła się w organizację tegorocznej edycji.

Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą mszą dożynkową w węgrowskiej Bazylice Mniejszej, gdzie nastąpiło poświęcenie wieńców dożynkowych. Po mszy, korowód z wieńcami przeniósł się na Rynek Mariacki, gdzie trwała dalsza część atrakcji, a wieńce były oceniane przez jury konkursowe. Oficjalnego otwarcia dokonał burmistrz Węgrowa, Krzysztof Wyszogrodzki, który mówił o tym, jak ważna dla wszystkich jest praca rolników, a dożynki to dobry moment, aby im za tę pracę podziękować. Głos zabrali także zaproszeni goście. Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc w swoim wystąpieniu przypomniała, że Węgrów już od kilkunastu lat kojarzy się ze Świętem Chleba, podziękowała także gospodyniom, które rokrocznie przygotowują swojskie chleby, wypiekane wedle tradycyjnych receptur. Wicemarszałek Maria Koc odczytała także list skierowany do uczestników tego wydarzenia przez Premier RP, Beatę Szydło. Głos zabrał także poseł Marek Sawicki oraz Starosta Węgrowski, Krzysztof Fedorczyk, którzy przyłączyli się do podziękowań za pracę wykonywaną przez rolników.

 
Na rynku atrakcji było bardzo dużo. Swoje stoiska wystawiło 15 firm, które doradzało zainteresowanym rolnikom. Dzięki ich zaangażowaniu, impreza stała się jeszcze bardziej atrakcyjna. Firmy Blattin, STIHL, WIPASZ, TROW NUTRITION zasponsorowały atrakcje dla dzieci w „strefie dmuchanych zabaw”, firmy Deheus oraz Rol-Dar malowały dzieciom twarze, a Jarkowski Agrohandel z Salą Zabaw Karuzela zorganizowali drugą strefę zabawy. Firmy Hypred, Provimi i Nutrena zasponsorowały występ wschodzącej gwiazdy disco-polo, zespołu Vice Versa, a Rol-Mech wystawił swój sprzęt rolniczy.
Podczas Święta Chleba i Sera rozdawane były smaczne jabłka z Grójca, dzięki uprzejmości Gospodarstwa Rolniczego Zygmunt ze Starejwsi spróbować można było czterech gatunków pomidorów. A poza tym sprzedawane były artystyczne bukiety z kwiaciarni ASTOR. Również Hochland, jako współorganizator wydarzenia zapewnił wiele atrakcji. Kluczową był oczywiście koncert gwiazdy popołudnia – CLEO, który w całości sfinansowała firma Na scenie pojawiły się także zespoły ludowe: Węgrowianie oraz Kapela ze Sterdyni. Oprócz tego, w strefie Hochland znalazła się strefa wypoczynku z leżakami, możliwość wydojenia sztucznej krowy, a także degustacje kanapek z Almette od blogerki Asi Matyjek, babeczek z Almette, koreczków serowych z Emmentalerem, Goudą, Tylżyckim i Goudą wędzoną, a także pizzy z serem Cagliata z Pizzerii Trzech Braci. Hochland zapewnił także dzieciom tatuaże, a także prezentował proces produkcji sera.

 
Wydarzenie zakończyło się ok. godz. 17 i z pewnością można określić je mianem bardzo udanego. Frekwencja była bardzo dobra, pogoda jeszcze lepsza. Na rynku znajdowały się dziesiątki stoisk ze tradycyjnym wschodnim jedzeniem, a to wszystko okraszone dobrym koncertem Cleo.

Mateusz Majewski

WARTO ZOBACZYĆ

Dziś walentynki – wyjątkowy dzień dla wszystkich zakochanych. Z tej okazji dajemy Wam szansę na sprawienie fajnego prezentu swojej drugiej połówce. Wierzcie nam – tego się nie [...]

W ostatnią sobotę w sali konferencyjnej PKP, odbył się koncert noworoczny chóru Belcanto. Organizatorem koncertu był Łochowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, działający przy MiGOK w Łochowie, przy [...]

Węgrowski Ośrodek Kultury zaprasza na wystawę zbiorów pocztówek z lat 1909-1980 z kolekcji Mariana Sołobodowskiego. Spotkanie z kolekcjonerem i wernisaż wystawy odbędzie się już dziś o godz. 18!  

W niedziele 28 stycznia w Węgrowskim Ośrodku Kultury z inicjatywy wicemarszałek Senatu PR, Marii Koc odbył się wyjątkowy koncert Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Wydarzenie zgromadziło [...]