06 - 11 - 2017

Udane kwesty w Węgrowie i Łochowie

Reklama

Towarzystwo Miłośników Ziemi Węgrowskiej już po raz dziesiąty zorganizowało kwestę na węgrowskim cmentarzu rzymskokatolickim. W tym roku zebrano kwotę 4442 zł. Kwesta odbyła się również w Łochowie, gdzie zebrano 4941 zł.

Tegoroczna kwesta organizowana w Dzień Wszystkich Świętych na cmentarzu parafialnym w Łochowie odbyła się  już po raz szósty. Jesienią 2012 roku w środowisku Łochowskiego Klubu Gazety Polskiej pojawił się pomysł na jej organizację.

Zebrane środki zostaną przeznaczone na odbudowę pomnika, który wita wszystkich przekraczających cmentarną bramę napisem na tablicy „Poległym i Pomordowanym …”. Wówczas to pomysł zyskał akceptację ówczesnego proboszcza Ks. kan.Ryszarda Nicponia i jest kontynuowany corocznie.  W międzyczasie, z inicjatywy radnych Rady Miejskiej zmieniono tablicę i godło, bo te przypominały jeszcze czasy komunistyczne. W tym roku dzięki ofiarności darczyńców padła rekordowa suma. Środki wpłacono na specjalne subkonto utworzone na koncie łochowskiej parafii, na którym jest już blisko 22 tys. złotych. Budowę i odsłonięcie nowego pomnika organizatorzy planują w przyszłym roku jako jedno z wydarzeń organizowanych w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Nowy pomnik ma zyskać też wymiar duchowy poprzez uroczyste wmurowanie próbek ziemi pobranych  z różnych miejsc uświęconych krwią żołnierza polskiego.

W Węgrowie Towarzystwo Miłośników Ziemi Węgrowskiej od lat zbiera środki na renowacje zabytkowych nagrobków. W 2017 roku stowarzyszenie odnowiło nagrobek Franciszka Hipolita Lesieckiego. W chwili obecnej trwa zbiórka na kolejne renowacje. Pieniądze przeznaczone będą na odnowienie pomnika ks. Jana Roguskiego, Konstancji Czerskiej oraz narobka powstańca styczniowego Edwarda Marskiego, który zginął w Bitwie pod Węgrowem. Przewidywany koszt renowacji pomników to około 30 tys. złotych.

Węgrowską zbiórkę można wesprzeć dokonując wpłat na subkonto Towarzystwa Miłośników Ziemi Węgrowskiej, gdzie gromadzone są środki na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków:

Powiatowy Bank Spółdzielczy nr konta: 71 9236 0008 0000 1397 2000 0050

źródło – Urząd Miejski w Węgrowie/inf. prasowa
Mateusz Majewski

WARTO ZOBACZYĆ

Jesteś biznesmenem i chciałbyś zwiększyć swoje przychody? Poświęć mi chwilę!   Spróbuję przekonać Cię, że współpraca ze mną naprawdę Cię zadowoli. Tak, tak… chcę sprzedać Ci reklamę, lecz… [...]

Gmina Łochów jako jedyny samorząd z terenu powiatu węgrowskiego został zakwalifikowany do Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”. Łochów zajął 43 miejsce wśród samorządów miejskich i [...]

7 stycznia w Kościele p.w. Niepokalanego Serca NMP w Łochowie odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu niezwykłego rodzinnego zespołu. Zespół „Moja Rodzina” to Aldona i Artur Wiśniewscy [...]

Już w najbliższą sobotę ulicami Węgrowa przejdzie Orszak Trzech Króli! W imieniu organizatorów zachęcamy wszystkich do wspólnej modlitwy, świętowania i kolędowania!   Szczegóły wydarzenia niżej: