28 - 11 - 2017

VII Łochowska Jesień Poezji „Przystanek Norwid”

Reklama 

W dniach 16-17 listopada odbyła się w ramach VII Łochowskiej Jesieni Poezji kolejna edycja Konkursu literackiego Przystanek Norwid. Organizatorami konkursu był Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochówie przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Węgrowie.

 

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika, Wicemarszałka Senatu RP Pani Marii Koc, Burmistrza Łochowa Pana Roberta Gołaszewskiego oraz Starosty Węgrowskiego Pana Krzysztofa Fedorczyka. Konkurs był także wsparty medialnie przez Tygodnik Siedlecki, Kurier W, Głos Węgrowa i okolic, Węgrowskie „Bądźmy Razem” i Gazetę Łochowską.  Głównym założeniem Konkursu – Przystanek Norwid jest  popularyzacja polskiej poezji, w tym twórczości Cypriana Kamila Norwida.

Pierwszego dnia Konkursu Pani Małgorzata Szeja (polonistka i popularyzatorska twórczości Norwida) przedstawiła wykład na temat twórczości Norwida. Wieczorem zaś odbyło się spotkanie literackie z Panią Sławomirą Łozińską aktorką teatralną i filmową, która zaprezentowała unikalny tekst Kazimiery Iłłakowiczówny pt. „Ścieżka obok drogi”

Natomiast w kolejnym dniu w Łochowskiej Jesieni Poezji odbyła się promocja  książki pt. „Obława Augustowska” przygotowana przez Panią Teresę Kaczorowska Prezesa Związku Pisarzy na Mazowszu.

Sam Konkurs był podzielony na dwie kategorie. Pierwsza z nich recytatorska odbywająca się w dniu 16 listopada była przeznaczona dla młodzieży szkolnej i licealnej. W tej kategorii wzięło udział 36 uczniów reprezentujących 10 szkół podstawowych i licealnych z Powiatu węgrowskiego i Wyszkowa.  Uczestnicy mieli okazję zaprezentowania  umiejętności recytatorskich przed przybyłymi gośćmi i jury w składzie (Anna Mizińska, Małgorzata Szeja, Magdalena Chabros).  Członkowie jury oceniali recytacje pod względem doboru repertuaru, interpretacji utworów, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Zwyciężcami VII edycji Konkursu  Przystanek Norwid kategoria recytatorska.

  • I miejsce – Inka Lis ze Szkoły Podstawowej Nr. 2 w Łochowie
  • II miejsce – Aleksandra Gregorek z Liceum Ogólnokształcącego w Wyszkowie
  • III miejsce Weronika Molska z Kotolickiego Gimnazjum w Kaliskach

Wyróżnione zostały także Dominika Pękul ze Szkoły Podstawowej Nr. 2 w Łochowie oraz Zuzanna Borkowska ze Szkoły Podstawowej im. Edwarda Szymańskiego w Stoczku. Nagrodami były między innymi sprzęt muzyczny, książki oraz dla wszystkich uczestników pamiątkowe medale z wizerunkiem Norwida i okolicznościowe Dyplomy.

Druga część Konkursu „Przystanek Norwid” – kategoria literacka, odbyła się w dniu 17 listopada – przeznaczona była dla osób dorosłych. Uczesnictwo zgłosiło 14 osób z różnych miast, takich jak;  Warszawa, Sochaczew, Łochów i Węgrów. Jury w składzie Teresa Kaczorowska, Anna Mizińska, Mariusz Kubat postanowiło nagrodzić następujące osoby:

  • I miejsce Stanisława Podgórska z Sochaczewa
  • II miejsce Mirona Miklaszewska z Sochaczewa
  • III miejsce Katarzyna Nowak z Warszawy

Laureaci otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe w postaci książek, medali i dyplomów. Warto wspomnieć, że podczas dwudniowego konkursu odbyła się ekspozycja wystawy poświęcona życiu i twórczości Michała Elwiro Andriollego. Prelekcję na jej temat poprowadził kurator wystawy, badacz życia i twórczości Andriollego, Pan Robert Lewandowski z Józefowa. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom Konkursu. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w obszarze poezji i literatury.

 

inf. prasowa MiGOK w Łochowie

Mateusz Majewski

WARTO ZOBACZYĆ

Bezrobocie w dół

22.02.2018

Dane statystyczne dotyczące lokalnego rynku pracy wskazują na korzystną, utrwaloną tendencję, stałego spadku bezrobocia. Na dzień 31.12.2017r. w ewidencji bezrobotnych pozostawało 1.824 osób. Dla [...]

W piątek 9 lutego br. w sali konferencyjnej Dworca Kolejowego w Łochowie odbyło się spotkanie w związku z opracowywaną dokumentacją – Studium Techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) [...]

W Nadleśnictwie Łochów nastąpiła ważna zmiana. Dotychczasowy Nadleśniczy Bogusław Piątek odszedł z piastowanego przez siebie stanowiska. Powód jest imponujący!   Bogusław Piątek po latach [...]

  Na terenie gminy Łochów w dalszym ciągu trwa dyskusja związana z przyszłością kluczowej inwestycji. W centrum Łochowa miał powstać tunel, a zamiast tego inwestorzy wybudują wiadukt.   [...]