24 - 04 - 2018

Waldemar Cyran: Pracujemy na wspólny sukces

Reklama 

W obszernym wywiadzie Wójt Gminy Sadowne, Waldemar Cyran opowiedział nam o swoich inicjatywach, które integrują społeczność lokalną. W Sadownem dzieje się dużo, także wydarzeń nietypowych, takich jak chociażby jutrzejsze II Sadowieńskie Forum Kobiet.

 

 

Mateusz Majewski: Zaczniemy od dość nietypowej inicjatywy, tym bardziej, że jej pomysłodawcą jest wójt. Już jutro po raz drugi w Sadownem odbędzie się Forum Kobiet. Wydarzenie wyjątkowe na skalę powiatu, a może i dalej.

Waldemar Cyran: Bardzo się cieszę, że zauważył pan, że jest to wyjątkowa inicjatywa na skalę powiatu, a może i regionu. Dlaczego o kobietach? Kobiety nam wciąż towarzyszą. Być może niektórzy jeszcze tego nie zauważają, ale kobiety są coraz bardziej aktywne w życiu zawodowym i społecznym. Właśnie dlatego chcę rozmawiać o kobietach, z kobietami i dla kobiet.

 

W tym roku formuła wydarzenia nieco się zmieni – mniej wykładów, a więcej warsztatów. To chyba fajna propozycja spędzenia czasu dla mieszkanek gminy.

W ubiegłym roku spotkaliśmy się w bardzo zacnym gronie. Zorganizowaliśmy spotkanie z najważniejszymi kobietami z terenu naszego powiatu z wielu branż. Były to kobiety, które piastują istotne stanowiska w życiu kulturalnym, społecznym, oświatowym czy politycznym. W tym roku proponujemy kobietom podobne spotkanie, lecz w nieco innej formie.

 

Czego będzie można spodziewać się w tym roku?

Wracamy na lokalne podwórko i będziemy rozmawiać na bardziej codzienne tematy. Porozmawiamy o stresie, jego znaczeniu, konsekwencjach oraz sposobach na pokonywanie go w codziennych trudnościach. Kolejnym tematem będzie pokaz pierwszej pomocy dotyczący wypadków domowych. Mimo że kobiety coraz częściej „wychodzą” z domu, poszukując wyzwań w karierze zawodowej, wciąż to częściej one opiekują się domem, zajmują się dziećmi i są narażone na różne wynikające z tego niebezpieczeństwa. Być może pierwsza pomoc to temat, na który wie się dużo, ale uważam, że taką wiedzę należy jak najczęściej utrwalać.

 

Nie zabraknie także czasu na drobne przyjemności i dawkę praktycznej wiedzy…

Zgadza się, zaplanowaliśmy porady dietetyczne, mamy też dla naszych kobiet niespodziankę związaną z urodą, mimo że nasze polskie kobiety są tak piękne, że upiększanie w zasadzie jest zbędne. Niemniej, odbędzie się pokaz profesjonalnego makijażu, będą zabiegi kosmetyczne oraz fryzjerskie. Do wyboru do koloru.

 

Cofnę się trzy lata wstecz, kiedy został Pan wójtem. Już wtedy można było dostrzec, że integracja społeczeństwa i tworzenie warunków do funkcjonowania różnych grup społecznych jest dla Pana istotna. Prostym przykładem jest chociażby zainicjowanie przez Pana powstania Klubu Seniora.

Cieszę się, że mogę to powiedzieć, ale naszych seniorów nie trzeba dodatkowo inspirować do pracy. Ja wrzuciłem pomysł na dobry grunt i ten grunt wydaje piękne owoce. Nie ukrywam, że Sadowieński Klub Seniora to jest moje dziecko i swoją działalnością przynosi mi wiele satysfakcji. Od małego „ziarenka” organizacja ta przerodziła się w pełnoprawny klub, który pracuje, ma zarząd, prężnie działającą panią prezes Grażynę Kądzielę. Mnie to bardzo cieszy, że moja inspiracja zachęciła mieszkańców gminy Sadowne w wieku senioralnym do wspólnej aktywności. Do tego, żeby wyjść z domu i spędzić czas wspólnie, bawiąc się, rozmawiając czy planując kolejne działania. Widzę, jak to środowisko potrzebowało tej inicjatywy. Często jestem zapraszany na spotkania klubu i zawsze powtarzam, że dzięki spotkaniom w tak fajnym gronie, seniorzy z miesiąca na miesiąc są coraz młodsi. Jestem niesamowicie zbudowany tym jak Sadowieński Klub Seniora działa.

 

Nigdy Pan nie ukrywał faktu, że jest Pan rolnikiem. Widać to także w kolejnej inicjatywie społecznej, z której postanowił Pan uczynić nową gminną tradycję. Przed niespełna czterema laty odbyły się pierwsze gminne dożynki, które bardzo szybko przerodziły się w niezwykłe święto dla całej gminy. W tym roku wasze wysiłki zostały docenione w piękny sposób. Gmina Sadowne będzie miała zaszczyt organizacji Diecezjalnych Dożynek Diecezji Drohiczyńskiej. To dla Pana chyba duża sprawa i myślę, że trzeba powiedzieć to wprost – duży sukces, choć tak to już jest w naszym kraju, że słowo sukces działa na niektórych alergicznie.

Można mieć o mnie różne zdanie, ale ja staram się nie przechwalać, uważam się za skromnego człowieka, ale rzeczywiście myślę, że przedsięwzięcia, które udaje mi się wspólnie z wieloma osobami realizować są dla naszej gminy sukcesem. To nie jest tylko moje dzieło, ale dzieło wypracowane z mieszkańcami, sołtysami, radnymi i pracownikami urzędu. 15 sierpnia odbędą się czwarte dożynki gminne, być może z nieco mniejszym rozmachem niż dotychczas, ale to z racji tego, że już będziemy przygotowywać się na dożynki diecezjalne, które zaplanowano na 8 września. Tak, jestem rolnikiem. Zawsze to podkreślałem i jestem z tą ziemią związany. Pełnię to powołanie do dnia dzisiejszego, pomimo że jestem wójtem i gospodarzem Ziemi Sadowieńskiej. Właśnie rolnictwo zainspirowało mnie do tego, żeby reaktywować dożynki. Cieszę się, że to wydarzenie z roku na rok nabiera coraz większego wymiaru, że są ludzie, którzy chcą w tym uczestniczyć i pomagać w organizacji.

 

Coraz popularniejszym wydarzeniem w Sadownem jest także Retro Moto Show. Impreza także wyjątkowa na skalę powiatu. W tym także miał Pan swój udział.

Choć nie jestem głównym inicjatorem, jestem mocno zaangażowany w tworzenie tego przedsięwzięcia. Retro Moto Show, czyli swego rodzaju zlot zabytkowych motocykli i samochodów. W tym roku także planowana jest kontynuacja, prawdopodobnie w pierwszy weekend sierpnia. Przyjeżdżają do nas miłośnicy zabytków, często są to pojazdy nawet przedwojenne. Co ciekawe, często miłośnicy tych oldtimerów przyjeżdżają w strojach z epok, z których pochodzą ich pojazdy. W roku ubiegłym pojawiły się także stare traktory, to kolejna inicjatywa, która się rozwija i którą cenią sobie nasi mieszkańcy i mieszkańcy sąsiednich gmin.

 

Na ścieżkę rozwoju wszedł także Klub Sportowy Wicher Sadowne, który działa na wielu frontach, począwszy od szkolenia młodzieży, na rywalizacji seniorskiej i działalności charytatywnej skończywszy. Dla wójta, który dotuje w pewnym zakresie działalność klubu to chyba nie są pieniądze wyrzucane w błoto?

Wicher Sadowne bardzo się rozwija. To nasza kolejna perełka. Klub ten zrzesza ogromną liczbę zawodników – od najmłodszych, do najstarszych. Klub organizuje także rozmaite akcje społeczne, takie jak bieg na 10 km ku czci Błogosławionego Edwarda Grzymały terenami lasów na terenie gminy Sadowne, jest Nadbużańska Szóstka, siatkówka, gdzie z inicjatywy członków klubu odbywają się imprezy charytatywne takie, jak chociażby ostatnio całodobowy maraton siatkarski na rzecz chorej Natalii, która cierpi na mukowiscydozę. Wiele działań przechodzi bez echa, ale to one aktywizują naszą lokalną społeczność. Cieszę się, że mogę być gospodarzem tej gminy. Gminy, której mieszkańcy chcą współpracować, chcą rozmawiać, interesują się przeszłością, ale wiążą także z tą gminą przyszłość. My jako gmina współfinansujemy działalność klubu i – mówię to z pełną odpowiedzialnością – pieniądze wydajemy na to z przyjemnością, bo efekt jest namacalny.

 

Obok inicjatyw, o których rozmawiamy, ciągle dzieje się coś więcej. Jako jedna z nielicznych gmin wiejskich na terenie naszego powiatu macie własne muzeum oraz Gminny Ośrodek Kultury. Odbywają się tu warsztaty, konkursy, integracje i wykłady. Patrząc na niektórych sąsiadów, chyba macie się czym poszczycić?

Mamy się czym poszczycić, kolejną taką rzeczą jest konkurs kulinarny „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Sadownego”, który odbył się w niedzielę 22 kwietnia. Był to konkurs na najlepszą i najsmaczniejszą potrawę kulinarną, związaną z Ziemią Sadowieńską. Zgłoszonym było dziesięć potraw, oceny dokonało profesjonalne jury: Jarosławowi Uściński- Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni w Warszawie oraz właściciel restauracji na dachu Centrum Olimpijskiego „Moonsfera” oraz Zbigniew Łęgowski – szef kuchni Hotelu Double Tree by Hilton Hotel&Cenference Centre Warsaw.Po trudnym wyborze „Smakiem Sadownego” wybrano „Parowańce opiekane z grzybami”. Co roku odbywa się także Piknik Rodzinny oraz Festyn Wakacyjny. W tym roku na mieszkańców będzie czekała kolejna gwiazda wieczoru, myślę, że mogę już zdradzić, że na scenie wystąpi dla nas zespół Power Play.

 

W tym roku świętujemy także stulecie odzyskania niepodległości. Oprócz tych wszystkich wydarzeń, nie zabraknie także chwili dla patriotyzmu i historycznej zadumy.

Już niedługo maj, jak co roku na głównej ulicy Sadownego załopocą biało-czerwone flagi. 3 maja będziemy świętować godnie i wzorem ubiegłych lat Święto Konstytucji połączymy ze Świętem Strażaka, które obchodzone jest 4 maja. W Sadownem dzieję się dużo. Mieszkańcy naszej Gminy utożsamiają się z powiedzeniem, kiedy jest się w pracy trzeba pracować, ale znajdują tez czas na odpoczynek i wspólna zabawę. Okres karnawału pokazał, ile było organizowanych bali i zabaw w sołectwach na terenie naszej gminy często z inicjatywy naszych mieszkańców. W pierwszym roku po wyborach, kiedy zostałem wójtem, wprowadzaliśmy do gminnego kalendarza wiele imprez integrujących mieszkańców gminy i promujących gminę Sadowne, wtedy usłyszałem komentarz „Wójt nie wiele robi, tylko się bawi”. Dziś mogę powiedzieć, że mieszkańcy Gminy Sadowne, pracują, ale i umieją się bawić.  Bardzo mi się to podoba, gratuluje im tego i jeżeli mam tylko możliwość robię to razem z nimi. Musimy umieć znaleźć czas na prace, ale i na zabawę.

 

Czyli… kiedy jest czas na zabawę, trzeba się bawić.

Tak jest. Pan Bóg siódmego dnia także odpoczywał, cieszę się, że mieszkańcy także mają taką możliwość. Cesze się, że udało mi się zmienić wizerunek Gminy Sadowne na forum powiatu i Mazowsza. O Sadownem mówi się dobrze i będzie tylko lepiej.

Mateusz Majewski

WARTO ZOBACZYĆ

W obszernym wywiadzie Wójt Gminy Sadowne, Waldemar Cyran opowiedział nam o swoich inicjatywach, które integrują społeczność lokalną. W Sadownem dzieje się dużo, także wydarzeń nietypowych, takich [...]

W końcu można powiedzieć to oficjalnie: rusza budowa nowej strażnicy dla Państwowej Straży Pożarnej w Węgrowie!   12 kwietnia w świetlicy PSP w Węgrowie odbyło się oficjalne podpisanie umowy [...]

Samorząd Powiatu Węgrowskiego pozyskał 2,3 mln złotych na rozwój szkolnictwa zawodowego.   Unijne pieniądze pochodzą z projektu pn. „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego”. Wedle [...]

Lada moment ruszą kolejne inwestycje realizowane w Gminie Sadowne, które w dużym stopniu przyczynią się do poprawy jakości życia mieszkańców gminy. W miejscowości Sadowne nowe oblicze zyska ul. [...]

Choć za oknem pogoda w kratkę, w kalendarzu zapanowała wiosna. Oprócz oczekiwania na słońce i cieplejsze dni, dla Urzędu Gminy w Sadownem czas ten wiąże się ze wzmożoną aktywnością.   Na [...]