20 - 03 - 2018

Węgrowianka wydała tomik poezji

Reklama 

Węgrowianka Anna Gierej wydała swój pierwszy tomik poezji. W środowisku spotkał się z pozytywnym odbiorem, a my mamy dla Was kilka egzemplarzy!

 

„W uścisku wspomnień” to pierwszy debiutancki tomik poetki, w którym przejawia się żywa wiara w Boga oraz wrażliwość na codzienność i jej odcienie. Nawet szarość ma tu swój poetycki walor. Od bólu i żalu po radość i szczęście – to przekrój jej życia. Piękno, życie, natura, miłość, ojczyzna, Bóg – to słowa, które najlepiej opisują ten tomik.

Anna Maria Gierej jest magistrem pedagogiki ogólnej. Pracowała w Szkole Podstawowej nr 1 w Łochowie, w Przedszkolu w Łosiewicach, w Szkole Podstawowej im. Czesława Wycecha w Sadownem. Od kilku lat pracuje jako wychowawca w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie. Praca ta uczy ją empatii, cierpliwości, pokory, wrażliwości i miłości.

W wolnych chwilach słucha muzyki, czyta wiersze innych poetów, m.in.: Adama Asnyka, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, księdza Jana Twardowskiego.

 

Aby dostać od nas tomik „W uścisku wspomnień”, wystarczy wysłać na adres e-mail: redakcja@gwio.pl wiersz, wierszyk lub krótką rymowankę związaną z Węgrowem. Nagroda powędruje do czterech osób!

 

 

Debiutancki tomik zbiera dobre recenzje w środowisku artystycznym. Przytoczymy jedną z nich, której autorem jest Kazimierz Kochański – Poeta, animator kultury. Dotychczas ukazały się jego następujące zbiory wierszy: „Konfesje”, „Kroki”, „Krecha”, wybór wierszy „Kolekta” oraz retrospektywny tom „Kulminacje”. Wydał także zbiory fraszek „Karambol”, „Kipiel”, „Kakofonia”, „Kuriozalia” oraz „Kolczyki”. Autor zbiorów aforyzmów „Kartkując” i „Kreślone kredą”. Pisze również teksty do piosenek: zbiór „Kanty-Lenki”. Jest autorem tekstów płyty „The drift like that”, a także kolęd i pastorałek; m.in. na płycie „Gdy ziemię cichym snem”. Członek władz głównych Związku Literatów Polskich.

Kochański o tomiku Anny Gierej napisał:

Lek na całe zło?

Nie wierzę w obojętność!
Możecie przykładać słowa i czyny do faktów; nic to. Istnieje jednak wielorakość uczuć, a tej tak łatwo nie przełożymy na język ludzkich zachowań.
Znam mówiących właściwymi słowami, a i oni nie zawsze odczytywani są według ich mowy. Ważne sytuacje wymagają ważnych i odważnych słów. Ale jak uchronić je przed świadomymi wypaczeniami, albo nieodpowiedzialnym przekierowywaniem adresu?
Pisanie wierszy – niekoniecznie poezji – prowadzi do samodoskonalenia.
W czym?
Przyjmijmy, że chodzi o prawdę; czemu mielibyśmy brnąć w bezsens?
„W uścisku wspomnień” Anny Marii Gierej sama prawda. Czuje się jej uścisk.
Otrzymujemy „słowa cenniejsze od skarbów”, „myśli żywe” oraz „czekanie na szczęście spokój i ciszę.” „Ołtarz w duszy płonie”, więc stąpa ostrożnie; „kroczki małe.” Ufa, że „miłość /…/niezapisana umiera/ a przelana na papier trwa.” Wyznaje: „jestem pustą przestrzenią /zagubioną/ zamkniętą pomiędzy niebem a ziemią.”
„Usłysz mój płacz /mój ból/ Boże” – czytamy – „Ty zabrałeś moje dziecko.”
To jej ból, osobisty, ale nie wyłączny. Dzieli się nim, wiedząc, wierząc w powszechność bólu, nie godząc się na cierpienie. Szuka… Nie zamyka się w zwątpieniu – „Poranek /w blasku wschodzącego dnia zajaśniały kolory…”
Kasi i Krzysiowi podpowiada: „wy potraficie /z małych rzeczy/ stworzyć wielkie dzieło.” I d
alej, w wielkiej nadziei twierdzi: „każdy z nas jest takim czarodziejem.”

A ona?
„Biegnę do pociągu /…/ myślę, że dojadę do nieba.” Więcej: „piękno dojrzewa powoli / w kielichach kwiatów.” Licząc na nasze podążanie za nią, rozścieła obrazy przyrody, „niesie wiarę na lepsze jutro”, by „dostać gwiazdkę z nieba /lub nic nie dostać w zamian.”
Nawołuje, nie oczekując. Wskazuje, nie nakazując. Uświadamia, nie pouczając… To nieczęste wśród mądrości samoświadomych, pewnych siebie, a bywa, butnych.
„Życie to nie bajka /szybko się kończy/ nie zawsze ma dobry finał.”
I tu mi ręka zadrżała.
Jak sfinalizować moją próbę podążenia za Anną Marią Gierej?
Może lepiej iść „na rynek /on żyje.”
Spróbuję, pani Aniu. Gdy będę w Węgrowie – pani kochanym mieście.

 

 

Mateusz Majewski

WARTO ZOBACZYĆ

16 maja w Sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgrowie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”. [...]

Wengroove HIP-HOP Festiwal już po raz trzeci zagości na Rynku Mariackim w malowniczym Węgrowie. 28 lipca fani rapu będą mogli wziąć udział w największym na wschód od Warszawy letnim festiwalu [...]

W niedzielę 29 kwietnia węgrowski rynek wypełnił się dziesiątkami młodych tancerzy, którzy świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca.   Zorganizowana przez Stowarzyszenie Taneczno-Gimnastyczne [...]

Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie wziął udział w projekcie fotograficznym Wojciecha Grzędzińskiego „Twarz Polaków – portret społeczeństwa”.   Projekt ma na celu stworzenie [...]

20 marca podczas II konferencji historycznej zorganizowanej przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie z okazji obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, Miejski i [...]