14 - 02 - 2018

W Węgrowie powstanie muzeum!

Reklama 

Parafia Klasztor od jakiegoś czasu nosiła się z zamysłem, aby w podziemiach klasztoru utworzyć muzeum opowiadające o wielokulturowości Węgrowa. Zamiary w końcu zostaną zrealizowane!

 

Potrzeba powstania muzeum w Węgrowie pojawiała się w przestrzeni publicznej od wielu lat. Miasto z tak dużym bagażem historii powinno mieć dobre, profesjonalnie miejsce, w którym ta historia będzie przekazywana dalej. Nie tylko turystom, ale także mieszkańcom, którzy często nie interesują się tym, jak wyglądał Węgrów lata temu.
Zazwyczaj taka forma budowania wrażliwości na historię, kulturę oraz sztukę, bardzo często dla wielu osób, zwłaszcza dla młodego pokolenia kojarzy się z czymś niezwykle odległym dla ich mentalności i potrzeb, nie interesującym, czymś co w gruncie rzeczy nie jest w stanie nic wnieść do ich życia, a zarazem ubogacić i sprawić, że codzienność poprzez poznanie swojej tożsamości może stać się o wiele bardziej ciekawa i atrakcyjna. Dlatego też biorąc pod uwagę wrażliwość i potrzeby tej grupy społecznej, muzeum w klasztorze będzie opowieścią w nowatorskiej i adekwatnej formie dla wrażliwości współczesnego człowieka, dedykowaną młodemu pokoleniu naszego miasta, a także turystom odwiedzającym Węgrów. W ubiegłym roku rozpoczęły się prace adaptujące podziemia do utworzenia w nim takiej placówki – mówił o rozpoczynającym się projekcie kustosz parafii, dr Marek Sobisz.

Na ten cel miasto Węgrów w 2017 roku przeznaczyło kwotę 40 tys. złotych, całość prac przekracza kwotę 100 tys. zł.
Wicemarszałek Senatu RP, Maria Koc podzieliła się dobrą nowiną, że przedstawiona przez nią idea powstania w klasztorze takiego muzeum spotkała się z zainteresowaniem i w budżecie Państwa na 2018 rok została na ten cel zagwarantowana kwota w wysokości 360 tys. – dodał Marek Sobisz z niekrytym zadowoleniem.

6 lutego na plebanii odbyło się spotkanie, podczas którego został przedstawiony zamysł powstania muzeum w podziemiach, a także pierwsze wstępne konsultacje dotyczące charakteru i merytorycznej strony placówki. W spotkaniu wzięli udział ks. dr Romuald Kosk – proboszcz parafii; Maria Koc – Wicemarszałek Senatu; dr Marek Sobisz – kustosz klasztoru. Na zaproszenie Marii Koc do grona gospodarzy dołączyli: ks. dr Zenon Czumaj – dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie; Jadwiga Giers – prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Węgrowskiej oraz wiceprezes tego stowarzyszenia Małgorzata Konopińska; dr Grzegorz Ryżewski – główny specjalista w Narodowym Instytucie Dziedzictwa w Białymstoku; dr Michał Gochna – Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie; Roman Postek – dyrektor Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie; Radosław Jóźwiak – nauczyciel historii w LO w Węgrowie; Mariusz Sowa – architekt.

Oprócz merytorycznej dyskusji i podziału poszczególnych zadań zebrani zeszli do podziemi, aby zapoznać się z przestrzenią, w której ma zostać utworzone muzeum. Proboszcz parafii oprowadził i opowiedział o zakresie prac jakie zostały ostatnio poczynione.
Muzeum będzie opowieścią o historii i wielokulturowości Węgrowa. Niekiedy jako mieszkańcy jesteśmy nieświadomi bogactwa i piękna historii naszego małego miasteczka. Każdy z nas może wnieść swój wkład w tworzenie opowieści o naszej tożsamości. W związku z tym, zwracamy się z serdeczną prośbą: jeżeli ktoś posiada jakieś ciekawe i mało znane dokumenty czy fakty związane z przeszłością Węgrowa, od XV w. do czasów II wojny światowej prosimy o skontaktowanie się z parafią, albo bezpośrednio ze mną pod nr telefonu 791 176 604 – apelował dr Marek Sobisz, kustosz parafii.

 

 

fot. FB M. Koc

 

Mateusz Majewski

WARTO ZOBACZYĆ

24 maja na obiektach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Węgrowie Akademia Siatkarskich Ośrodków Szkolnych podsumowała sezon 2017/2018.   Akademia finansowana jest ze środków powiatu [...]

Do nieprawdopodobnej wręcz historii doszło w piątek około godz. 18 na trasie Ruchna – Szaruty. Wedle naszych informatorów, dwa pojazdy z zamaskowanymi sprawcami próbowały zatrzymać samochód [...]

  21 maja na Rynku Mariackim nastąpiło otwarcie wystawy „Ojcowie Niepodległości” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej przy okazji 100-lecia Niepodległości.   Wystawa [...]

Wengroove HIP-HOP Festiwal już po raz trzeci zagości na Rynku Mariackim w malowniczym Węgrowie. 28 lipca fani rapu będą mogli wziąć udział w największym na wschód od Warszawy letnim festiwalu [...]