20 - 12 - 2017

Wójt z apetytem na więcej

Reklama 

Dokładnie w trzecią rocznicę objęcia stanowiska wójta, 8 grudnia spotkaliśmy się z wójtem gminy Sadowne, Waldemarem Cyranem, który podsumował tegoroczną pracę, zapowiadając jednocześnie inwestycje planowane na przyszły rok.

W tym roku wójt zdecydowanie postawił na inwestycje drogowe, bo przez minione miesiące udało się wyremontować aż 7 odcinków o łącznej wartości ok. 2 mln złotych. Jak na gminę wiejską to dobry wynik, tym bardziej że 2017 rok nie był jeszcze rokiem wyborczym, a zazwyczaj, w większości samorządów to właśnie w roku wyborczym następuje kumulacja inwestycji.

Wójt od początku nastawiał się na sumienną pracę przez cztery lata.
– Panie redaktorze, spotykamy się co roku, aby podsumować kolejny rok i pamiętam, że kiedy spotkaliśmy się po raz pierwszy, to wówczas mówiłem, że chciałbym zachować równy poziom inwestycji bez względu na to, czy jest to rok wyborczy czy nie. Tak się dzieję. Realizujemy tyle inwestycji, ile jesteśmy w stanie. Uważam, że minione dwa lata były bardzo dobre pod tym względem, a to daje także nadzieję na rok przyszły – powiedział wójt Waldemar Cyran.

Budowa infrastruktury drogowej to zdaniem wójta jedna z najważniejszych gałęzi inwestycyjnych.
– Droga to okno na świat. Dzięki dobrym drogom jesteśmy połączeni z całym światem. W tym roku wszystkie wolne środki zebraliśmy i postanowiliśmy, że przeznaczymy je na budowę dróg. Dziś wiemy, że to była bardzo dobra decyzja. Wybudowaliśmy niespełna 6km dróg gminnych za kwotę 1,7 mln złotych z czego 700 tys. złotych pochodziło ze środków zewnętrznych. Wydając milion złotych, wybudowaliśmy prawie 6 kilometrów dróg. Dziś ceny poszybowały bardzo szybko w górę, można zatem powiedzieć, że inwestycje te udało nam się zrealizować za tzw. „śmieszne pieniądze”. Trudno będzie powtórzyć ten wyczyn, a co ważne zrobiliśmy to bez złotówki kredytu – powiedział wójt Waldemar Cyran, ogłaszając tegoroczny sukces sadowieńskiego samorządu.

W tym roku drogi gminne wybudowano na trasie Grabiny – Szynkarzyzna, a także w Płatkownicy, Sojkówku, Zarzetce, Orzełku, Zieleńcu, Sadoleś. Jak mówił wójt, już w tym roku Podzone są przygotowania do kolejnych inwestycji drogowych. Przygotowania polegają przede wszystkim na usunięciu krzaków i unormowaniu poboczy.
– Przygotowaliśmy do inwestycji drogę w miejscowościach Ocięte, Orzełek i Sadoleś –Płatkownica – mówił wójt.

Czy te drogi zostaną wybudowane już przyszłym roku? Nie wiadomo. Wszystko będzie zależało od finansów. W projekcie przyszłorocznego budżetu gmina Sadwone na realizację zadań drogowych zabezpieczyła blisko milion złotych. Jeżeli ceny robót będą horrendalne – a może się tak zdarzyć z racji dużego popytu ze strony samorządów – wówczas gmina zamierza rozsądnie gospodarować finansami gminy na ten cel.
– Jeżeli już dziś słyszymy, że za jeden kilometr trzeba płacić nawet 800 tys., a może i więcej no to może się okazać, że lepiej będzie się wstrzymać i poobserwować rynek. Nie chcę wydawać na siłę pieniędzy w roku wyborczym tylko po to, żeby realizować jakieś zadania. Kieruję się rozsądkiem i poszukuje najlepszych rozwiązań dla gminy i naszego budżetu. Są inwestycje, które chcemy zrealizować, bo mają dla nas duży priorytet. Złożymy wnioski o dofinansowanie budowy dróg i oczywiście jeżeli taką dotację dostaniemy, to nie możemy z takich inwestycji rezygnować. Intensywnie myślę o ul. Stefanowicza w Sadownem, bo ona od 2015 roku nie została jeszcze dokończona – mówił wójt Waldemar Cyran, nie zdradzając jeszcze wszystkich planów na przyszły rok.

Jednym z zadań, którego mogą spodziewać się mieszkańcy jest budowa drogi powiatowej, która w chwili obecnej jest ostatnią „żwirówką” pod zarządem powiatu na terenie gminy Sadowne. Chodzi o drogę Złotki – Grądy, choć w tym wypadku realizacja jest zależna od tego, czy powiat otrzyma dofinansowanie na ten cel z Urzędu Marszałkowskiego.

Choć drogi są bardzo ważne, nie jest to jednak jedyna gałąź inwestycyjna, w ramach której działają samorządy. Jak przyznał Waldemar Cyran, w 2017 roku front robót był bardzo szeroki.
– Nie budowaliśmy tylko dróg, budowaliśmy także chodniki. Jeszcze teraz trwa inwestycja na terenie Sokółki, wcześniej wybudowaliśmy blisko kilometr chodnika w Sadownem. W tym roku powstała także obiecana kanalizacja na ul. Wiejskiej w Sadownem z wykorzystaniem 1,2 mln złotych dofinansowania. Budowaliśmy także przydomowe oczyszczanie ścieków. Owszem, gospodarka wodno-ściekowa się rozwija, ale kanalizacja nie dotrze wszędzie, dlatego też zaproponowaliśmy naszym mieszkańcom te rozwiązanie. Jesteśmy na półmetku tego zadania, dotychczas powstało 51 takich oczyszczalni. Czekamy także na środki związane z odnawialnymi źródłami energii, czyli fotowoltaika i solary dla naszych mieszkańców. Mamy nadzieję, że nasz wniosek uzyska dofinansowanie. W wakacje remontowaliśmy nasze obiekty szkolne. Bardzo się cieszę także z zakupu nowego wozu strażackiego dla naszej jednostki OSP Sadowne za 800tys. złotych, z dofinasowaniem w wysokości 550 tys. zł. Nie wszyscy wierzyli, że uda nam się to zrobić, ale zakup stał się faktem – opowiadał wójt Waldemar Cyran.

W tym roku gmina podjęła się także remontów pomników, które są swoistym przygotowaniem do obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości. Radni podczas Uroczystej Sesji Rady Gminy, która odbyła się 11 listopada ustanowili przyszły rok mianem Roku Odzyskania Niepodległości. Warto również dodać, że Sadowne będzie gospodarzem przyszłorocznych Diecezjalnych Dożynek, które odbędą się we wrześniu. Patrząc w przyszłość, w 2018 roku faktem może stać się piękne, nowoczesne targowisko, które ma powstać za sadoweńskim kościołem, na które również pozyskano środki finansowe z Urzędu Marszałkowskiego w wysokości 1 min zł. Wójt zapowiedział także budowę Punktu Selektywnego Odbioru Odpadów, co ma zwiększyć mieszkańcom możliwości i komfort działania w zakresie gospodarki odpadami.

Waldemar Cyran stanowisko wójta piastuje od 3 lat i widać, że praca na czele gminy sprawia mu przyjemność. Zapytany o plany związane z przyszłorocznymi wyborami nie zaskakuje – wprost zapowiada ubieganie się o reelekcję.
– Dziś mijają równo trzy lata, odkąd zacząłem moją pracę w roli wójta. Jeszcze przed wyborami w 2014 roku mówiłem mieszkańcom, że będę kandydował i starał się o bycie wójtem nie przez cztery lata, a dłużej. Założenia i plany, które mamciężko byłoby zrealizować przez okres jednej kadencji, chociaż mogę powiedzieć, że jakbyśmy dziś wrócili do moich obietnic wyborczych, to wiele z nich można już odhaczyć jako zrealizowane. Pewnie Pan pamięta, na debacie przedwyborczej mój konkurent twierdził, że „stawiacie na młodego, niepewnego konia”, dziś mogę powiedzieć, że ten „koń” jest sprawdzony, pewny i rześki. Zatem, oczywiście deklaruję dalszą chęć pracy na rzecz moich mieszkańców – powiedział Waldemar Cyran.

Przez minione trzy lata gmina Sadowne na inwestycje wydała blisko 16 mln złotych. 4,7 mln złotych pochodziło z dotacji zewnętrznych.

– Korzystając z okazji chciałbym złożyć najserdeczniejsze życzenia wesołych, radosnych świąt Bożego Narodzenia spędzonych w miłej rodzinnej atmosferze oraz szczęśliwego nowego roku 2018 dla całej redakcji GWiO oraz wszystkich czytelników – dodał wójt Waldemar Cyran.

Mateusz Majewski

WARTO ZOBACZYĆ

Dobre wieści z Warszawy. Trzy gminy z powiatu węgrowskiego dostaną dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki na stworzenie Otwartych Stref Aktywności.    Dwie „OSY” [...]

1 czerwca wójt Waldemar Cyran poinformował, że jego zastępcą zostanie Marcin Gręda – radny Rady Miejskiej Łochowa.   Marcin Gręda to 36-letni ojciec trójki dzieci, mieszka w Łochowie. [...]

16 maja w Sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgrowie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”. [...]

W obszernym wywiadzie Wójt Gminy Sadowne, Waldemar Cyran opowiedział nam o swoich inicjatywach, które integrują społeczność lokalną. W Sadownem dzieje się dużo, także wydarzeń nietypowych, takich [...]