07 - 04 - 2017

Z Trzebuczy do Liverpoolu

Reklama 

W Węgrowie odbył się turniej piłkarski o Puchar Starosty. Na starcie stanęło 15 drużyn reprezentujących szkoły podstawowe z naszego powiatu.

 

Zgodnie z oczekiwaniami główne trofeum zdobyli reprezentanci łochowskiej „Trójki.” Podopieczni świetnego trenera, Tomasza Wojtasiewicza, to utytułowany zespół, od kilku lat odnoszący znaczące sukcesy.
O ile triumf faworytów nie był żadnym zaskoczeniem, to drugie miejsce stało się udziałem rewelacyjnej reprezentacji Szkoły Podstawowej w Trzebuczy. Drużyna Dariusza Brudnego wystąpiła w tych zawodach w następującym składzie: Dominik Zalewski, Kamil Gral, Jakub Pachnik, Mateusz Pazdyka, Sebastian Chróścicki, Bartek Witan, Jakub Branicki, Kacper Wróblewski i Maciej Biernat. Godnym podkreślenia jest fakt, iż ta maleńka placówka oświatowa, położona w gminie Grębków, liczy zaledwie 68 uczniów i należy do najmniejszych w powiecie węgrowskim. Liderami teamu z Trzebuczy są trzej pierwsi wymienieni chłopcy – Dominik, Kamil i Jakub od 2014 roku reprezentują Uczniowski Klub Sportowy Dobre, występując z nim w rozgrywkach ligowych, turniejach międzynarodowych oraz imprezach rangi ogólnopolskiej, wojewódzkiej i powiatowej.

Jak sami młodzi chłopcy przyznają, futbol jest ich wielką pasją, która daje też możliwość przeżycia wspaniałej przygody. Dzięki uprawianej dyscyplinie sportu mogli już kilka razy wyjechać na turnieje zagraniczne. W styczniu 2015 roku mieli możliwość udać się na turniej do Liverpoolu, skąd przywieźli cenny brązowy medal. W mieście Beatlesów zwiedzili lotnisko imienia Johna Lennona, słynną katedrę anglikańską, a tunelem pod rzeką Mersey udali się nad Morze Irlandzkie. Dla 11-letnich wówczas chłopców najważniejszym wydarzeniem oprócz rywalizacji z angielskimi rówieśnikami była jednak wizyta na Anfield Road, gdzie znajduje się stadion The Reds.

W muzeum klubowym młodzi Polacy mieli okazję przekonać się, jak wielkim szacunkiem jest darzony były reprezentant Polski, Jerzy Dudek, który z FC Liverpool w 2005 roku triumfował w Lidze Mistrzów. Do końca życia pozostanie chłopcom także  udział w treningu prowadzonym przez zawodowych trenerów z Akademii słynnego klubu.

Miłe wrażenia pozostawił też po sobie wyjazd do Alytusa. W szóstym co do wielkości mieście Litwy odnieśli kolejny sukces, pokonując m.in. czołowy zespół z tego kraju Żalgirys Wilno i plasując się w gronie czterech najlepszych zespołów międzynarodowej imprezy. Swoje wysokie umiejętności młodzi piłkarze potwierdzili w stolicy Litwy, gdzie rywalizowali z zespołami Łotwy, Białorusi, Rosji, Kazachstanu oraz gospodarzami turnieju. Wyjazd do miasta nad Wilią był udany także pod względem turystycznym, gdyż udało się im zwiedzić kilka niezwykle ważnych miejsc, również związanych z obecnością wielkich Polaków.

Nieco mniej szczęśliwa była wyprawa do dalekiego Tartu. W tym znanym ośrodku estońskim zespół uczniów z Trzebuczy bardzo obiecująco zainaugurował międzynarodowe występy, rozgrywając w pierwszym dniu turnieju znakomity mecz z późniejszym zwycięzcą zawodów, białoruską Fortuną Mińsk. Po zakończeniu spotkań eliminacyjnych młodzi Polacy dwukrotnie w decydujących meczach ulegli drużynom  z Finlandii oraz gospodarzy po długich seriach rzutów karnych. Siódme miejsce wszyscy przyjęli z pewnym rozczarowaniem.

Ważnym wydarzeniem w życiu sportowym Dominika Zalewskiego, Jakuba Pachnika i Kamila Grala był występ w ubiegłorocznym turnieju, rozgrywanym w Węgrowie pod patronatem Wicemarszałek Senatu, pani Marii Koc. Nasi bohaterowie razem z kolegami z zespołu dotarli do półfinału imprezy, gdzie spotkali się z gośćmi z Anglii – wielkim FC Liverpool.

Nieco starsi rywale okazali się lepsi, jednak w spotkaniu tym wspaniałymi paradami popisywał się Dominik, a zachwyceni jego postawą trenerzy z Wysp stwierdzili, że może być godnym następcą  Jerzego Dudka.

Uczniowie z Trzebuczy mają na swoim koncie wiele znaczących osiągnięć zespołowych i indywidualnych. Ich wysokie umiejętności już dostrzegli trenerzy z większych ośrodków. Sportowcy z gminy Grębków marzą o występach w znanych polskich klubach. Zgodnie podkreślają, że dużo zawdzięczają panu Dariuszowi Brudnemu, który poświęca im swój czas i systematycznie wyjeżdża z nimi na zawody organizowane przez Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Węgrowie. Dziękują również pani dyrektor Hannie Kukli i wychowawczyni klasy szóstej, Małgorzacie Wąsowskiej za miłą atmosferę w szkole, do której chętnie uczęszczają. Dominikowi, Kamilowi oraz Jakubowi należy życzyć, by poszli w ślady Andrzeja Witana, absolwenta placówki z Trzebuczy, który w barwach Zawiszy Bydgoszcz i Termaliki Bruk-Bet Nieciecza występował w ekstraklasie piłkarskiej.

Henryk Giers

Redakcja

WARTO ZOBACZYĆ

Julia Tyszka, piłkarka z Sadownego trenująca pod okiem Mariusza Uziębło gościła na zgrupowaniu skautingowym w Akademii VfL Wolfsburg. Młoda piłkarka trenowała z polskimi dziewczętami pod okiem [...]

Węgrowskie Stowarzyszenie Tenisowe zakwalifikowało się do Narodowego Programu Upowszechniania Tenisa. Zapraszamy do udziału w naborze na darmowe zajęcia dla dzieci!   Program zorganizowany [...]

Rok jak z bajki

05.03.2018

Przez półtora roku strzelił 49 goli w warszawskiej Klasie A. Michał Chmielewski jest bez wątpienia największą gwiazdą seniorskiej drużyny ŁKS Łochów. Ponadto opowiada o funkcjonowaniu kobiecej [...]

Ponad 1000 zawodników z 12 europejskich krajów, a wśród nich 7 podopiecznych Węgrowskiego Klubu Sportowego „Sfinks”, wzięło udział w Turnieju Slovak Open 2018 – International Kickboxing [...]

Trwa długo wyczekiwany remont Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Węgrowie. Warta blisko 4,3 mln złotych inwestycja rozpoczęła się 16 lutego.    Zakres prac jest [...]