30 - 11 - 2017

Zbierają na nietypową płytę

Reklama 

Zespół projektu „Pieśni do śmierci” zbiera fundusze na wydanie swojego nietypowego albumu. Tradycyjne pieśni wywodzą się z okolic Węgrowa, Sokołowa Podlaskiego i Siedlec.

 


– Jesteśmy grupą etnografów, badaczy muzyki tradycyjnej i animatorów kultury, a przede wszystkim – pasjonatów śpiewu. Od kilku lat jeździmy do różnych miejscowości na Mazowszu Wschodnim, żeby spotykać się ze śpiewaczkami i śpiewakami i dokumentować stare pieśni. W ramach projektu „Pieśni do śmierci” nagraliśmy w 2015 roku kilkadziesiąt pieśni za dusze zmarłych. Poznaliśmy też od śpiewaków tradycyjne kolędy, pieśni weselne, żniwne i liryczne. Nasze nagrania udostępniamy w internecie. W tym roku planujemy wydać płytę – informują propagatorzy tradycyjnej muzyki na stronie zbiórki.

Płyta prezentuje przekrój tradycyjnego wiejskiego repertuaru śpiewaczego: od wielkanocnego kolędowania, przez pieśni liryczne, weselne, żniwne i religijne aż po pieśni towarzyszące czuwaniu przy zmarłym. Na płycie zaśpiewają lokalni mistrzowie śpiewu z okolic Węgrowa i Siedlec oraz ich młodzi uczniowie – zespół projektu Pieśni do śmierci.

Płyta dystrybuowana będzie w regionie bezpłatnie – trafi do ośrodków kultury, muzeów, bibliotek, i innych lokalnych instytucji.

 

WESPRZYJ WYDANIE PŁYTY, WPŁACAJĄC DOWOLNĄ KWOTĘ NA RZECZ PROJEKTU [KLIKNIJ]

 

Zespół projektu Pieśni do śmierci zbiera i wykonuje pieśni tradycyjne Mazowsza Wschodniego. Laureaci konkursu dla młodych wykonawców muzyki tradycyjnej Stara Tradycja 2017. Nagrodzeni wyróżnieniem podczas II Turnieju Muzyków Prawdziwych w Filharmonii Szczecińskiej w 2016 roku. Zespół prowadzi badania terenowe w okolicach Węgrowa i Sokołowa Podlaskiego od 2015 roku, a w pracy nad rekonstrukcją lokalnego repertuaru sięga także do nagrań archiwalnych. Obszerne archiwum zebranych w czasie badań pieśni oraz bieżące informacje są dostępne w internecie:

www.piesnidosmierci.blogspot.com

www.facebook.com/piesnidosmierci

 

W 2017 roku zespół wraz ze Stowarzyszeniem Katedra Kultury realizuje dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt „Pieśni do śmierci – tradycje wokalne Mazowsza Wschodniego”, który zakończy wydanie płyty z pieśniami w wykonaniu śpiewaków z regionu oraz zespołu projektu Pieśni do śmierci.

 

 

 

FOT. archiwum „Pieśni do śmierci”

Mateusz Majewski

WARTO ZOBACZYĆ

24 maja na obiektach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Węgrowie Akademia Siatkarskich Ośrodków Szkolnych podsumowała sezon 2017/2018.   Akademia finansowana jest ze środków powiatu [...]

Do nieprawdopodobnej wręcz historii doszło w piątek około godz. 18 na trasie Ruchna – Szaruty. Wedle naszych informatorów, dwa pojazdy z zamaskowanymi sprawcami próbowały zatrzymać samochód [...]

  21 maja na Rynku Mariackim nastąpiło otwarcie wystawy „Ojcowie Niepodległości” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej przy okazji 100-lecia Niepodległości.   Wystawa [...]

Wengroove HIP-HOP Festiwal już po raz trzeci zagości na Rynku Mariackim w malowniczym Węgrowie. 28 lipca fani rapu będą mogli wziąć udział w największym na wschód od Warszawy letnim festiwalu [...]