06 - 12 - 2017

Co znajdzie się w inwestycyjnym worku?

Reklama 

Rozpoczął się grudzień, zatem tempa nabiera planowanie inwestycji. Przyszły rok będzie szczególnie pięknym rokiem dla mieszkańców naszego powiatu – będzie to w końcu rok wyborczy.

 

Tak to się jakoś dziwnie składa, że regularnie co cztery lata w niektórych gminach wszystko staje się piękniejsze, a pieniądze na inwestycje pojawiają się niemal znikąd. Dziwnym trafem dzieje się tak cyklicznie na kilka miesięcy przed wyborami. W myśl zasady, że pamięć wyborcy sięga kilku miesięcy wstecz, włodarze samorządów muszą w tę pamięć w jakiś sposób zapaść. Czy jest to negatywne zjawisko? Wydaje się, że warto podchodzić do wszelkich osądów z dystansem, w końcu beneficjentem wyborczego wyścigu chcąc nie chcąc zawsze są mieszkańcy danej gminy.

Co w Węgrowie?

fot. archiwum GWiO

fot. archiwum GWiO

Podczas minionej sesji Rady Miejskiej Węgrowa o plany Samorządu Powiatu Węgrowskiego na rok 2018 zapytał radny Janusz Chrupek, który korzystając z obecności wicestarosty Haliny Ulińskiej chciał zajrzeć do inwestycyjnego worka z napisem „Węgrów”. Jak się okazało, plany są bardzo ambitne.

 

Jak opowiadała wicestarosta Halina Ulińska, jest duża szansa na realizację zapowiadanej już wcześniej inwestycji na ul. Mickiewicza, która polegała będzie na wymianie nawierzchni, wykonaniu dodatkowych miejsc parkingowych vis a vis LO im . Adama Mickiewicza i wreszcie – budowie ronda na skrzyżowaniu ul. Mickiewicza z ul. Zwycięstwa. Inwestycja będzie droga, ale jak mówiła wicestarosta Halina Ulińska, powiat jest na dobrej drodze, aby pozyskać dofinansowanie z zewnątrz o wartości 50% całej inwestycji.
– W 50% będzie to inwestycja finansowana przez Wojewodę Mazowieckiego, a pozostałe 50% kosztów podzielimy na pół. 25% będzie musiało pokryć miasto i 25% pokryje powiat. W tej sprawie zostało wystosowane pismo do burmistrza – mówiła Halina Ulińska.

 

Czy miasto wejdzie w ten układ? Póki co – nie wiadomo. 25% kosztów inwestycji, o których wspomniała wicestarosta to około 600 tys. złotych, a to tylko jedna z propozycji powiatu węgrowskiego. Oprócz tego Zarząd Powiatu chciałby, aby miasto współfinansowało inwestycję na ul. Piwnej, a także projekt remontu ul. Żeromskiego (z włączeniem ul. Wieniawskiego, ul. Polnej do ul. Żeromskiego, a także kanalizację i wodociąg w stronę mostu nad Liwcem, aż do zalewu). Ponadto powiat jest gotowy, aby przystąpić do realizacji odwodnienia fragmentu ul. Zwycięstwa od ul. Piłsudskiego do skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego.

 

Propozycje powiatu są zatem szerokie, a zarazem kosztowne. Wątpliwym więc wydaje się wejście w pełną współpracę, tym bardziej, że miasto planuje także swoje inwestycje, takie jak budowa ul. Strefowej (z dofinansowaniem od Wojewody Mazowieckiego), gruntowny remont Hali Sportowej przy SP im. Jana Pawła II (z dofinansowaniem z Ministerstwa Sportu). Burmistrz wspominał także o jego marzeniu związanym z dokończeniem rewitalizacji rynku, a także rozpoczęciem budowy sali gimnastycznej z basenem przy SP im. Jana Dobrogosta Krasińskiego. Na co ostatecznie znajdą się fundusze? O tym przekonamy się już niedługo, bowiem budżety na nowy rok uchwalane są tuż przed sylwestrem. Jedno jest pewne, w 2018 roku inwestycyjny worek będzie ciężki, oby tylko samorządowcy z gmin z terenu powiatu zdołali go unieść.

Mateusz Majewski

WARTO ZOBACZYĆ

24 maja na obiektach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Węgrowie Akademia Siatkarskich Ośrodków Szkolnych podsumowała sezon 2017/2018.   Akademia finansowana jest ze środków powiatu [...]

Do nieprawdopodobnej wręcz historii doszło w piątek około godz. 18 na trasie Ruchna – Szaruty. Wedle naszych informatorów, dwa pojazdy z zamaskowanymi sprawcami próbowały zatrzymać samochód [...]

  21 maja na Rynku Mariackim nastąpiło otwarcie wystawy „Ojcowie Niepodległości” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej przy okazji 100-lecia Niepodległości.   Wystawa [...]

Wengroove HIP-HOP Festiwal już po raz trzeci zagości na Rynku Mariackim w malowniczym Węgrowie. 28 lipca fani rapu będą mogli wziąć udział w największym na wschód od Warszawy letnim festiwalu [...]