Zamknij
REKLAMA

1276 sołectw ze wsparciem Samorządu Mazowsza

11:35, 16.06.2021 | Materiał partnera: Mazowsze
REKLAMA

Co zrobić, by uatrakcyjnić swoje otoczenie? Najlepiej zmobilizować lokalną społeczność i pozyskać pieniądze. W ten sposób zrealizowanych zostało już ponad cztery tysiące projektów w mazowieckich sołectwach. A wszystko dzięki Mazowieckiemu Instrumentowi Aktywizacji Sołectw. To właśnie ten program daje narzędzia i środki wspierające rozwój „małych ojczyzn”.

Na Mazowszu mamy ponad 7 tysięcy sołectw. Te najmniejsze społeczności lokalne z roku na rok zmieniają się i rozwijają. To właśnie z myślą o nich samorząd województwa realizuje „Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw”. Jak zaznacza członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska – Co roku przekonujemy się o sile mazowieckich społeczności lokalnych, które mają ogromny potencjał i nie boją się go wykorzystać. Dlatego wspieramy mieszkańców w realizacji ich pomysłów. Chcemy w ten sposób pomóc im stworzyć przyjazną przestrzeń, w której będą się nie tylko czuć komfortowo, ale też do której będą chętnie wracać – dodaje.

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw – na czym polega? Krótko mówiąc to konkretne pieniądze dla sołectw z Mazowsza, które na wybrane zadania otrzymują do 10 tys. zł. Jest jeden warunek: minimum drugie tyle dokłada gmina. I najistotniejsze – zgłaszany projekt musi dotyczyć realnych potrzeb mieszkańców. Wtedy pieniądze trafiają na rzeczywiste potrzeby i zachęcają mieszkańców do działania, zaznacza członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc. – Do tej pory na realizację 4130 przedsięwzięć przeznaczyliśmy ponad 40,5 mln zł środków z budżetu województwa. Na początku każda gmina mogła zrealizować tylko dwie inwestycje. Dziś w zależności od jej wielkości – nawet osiemnaście.

Podobnie jak w ubiegłych latach, również w tym roku sołectwa mogły się ubiegać o wsparcie do 10 tys. zł. na  m.in. rewitalizację skwerów, instalacje paneli fotowoltaicznych, remont obiektów sportowych, rekreacyjnych i turystycznych, zakup wyposażenia do świetlic wiejskich i bibliotek, rozwój twórczości folklorystycznej czy rękodzieła ludowego. Jak podkreśla sołtys wsi Koszywnica Zbigniew Czarczyński, w jego sołectwie pieniądze przeznaczone zostaną na remont świetlicy wiejskiej. – W historii naszego sołectwa nie mieliśmy miejsca, które pełniłoby rolę świetlicy wiejskiej. Rok temu gmina zakupiła budynek, który teraz staramy się wyremontować. Dlatego środki od samorządu Mazowsza przeznaczymy za zakup materiałów budowlanych. Wszystkie roboty wykonamy własnymi siłami, wspólnie z mieszkańcami naszej wsi.

Samorząd Mazowsza na realizację MIAS 2021 przeznaczył ponad 12,5 mln zł. Środki te przeznaczone zostaną na 1276 projektów z 256 mazowieckich gmin. Ponad 2,6 mln zł trafi do subregionu siedleckiego i powiatu mińskiego na realizację aż 259 projektów z 52 gmin.

Program się rozwija

Gdy program startował w 2018 r., gmina mogła ubiegać się o dofinansowanie tylko dwóch projektów. Jednak duże zainteresowanie grantami sprawiło, że samorząd Mazowsza postanowił MIAS nie tylko kontynuować, ale i rozwijać. Co roku liczba dofinansowanych projektów zwiększała się. W tegorocznej edycji liczba wspartych projektów zależała od wielkości gminy. Gminy, w których jest mniej niż 28 sołectw – mogły ubiegać się o dofinansowanie maksymalnie 5 wniosków, ale tam gdzie sołectw jest więcej niż 60 – gminy mogły złożyć nawet 18 wniosków. Więcej informacji o programie można znaleźć na www.mazovia.pl

 

(Materiał partnera: Mazowsze)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
0%