Zamknij
REKLAMA

Bogaty rok w Gminie Łochów

12:56, 19.12.2018 | M.M
REKLAMA

Co raz mniej czasu dzieli nas od nowego roku, w związku z czym na dobre rozpoczyna się okres podsumowań. Dziś przyjrzyjmy się temu, co przez ostatnie miesiące udało się zrealizować burmistrzowi Łochowa, Robertowi Gołaszewskiemu. Włodarza zapytaliśmy także o inwestycyjne plany na najbliższą przyszłość.


Jak przyznał Robert Gołaszewski, ogólnie jest on zadowolony z realizacji inwestycji na terenie gminy Łochów w 2018 roku. 
- Tak, plan został wykonany, ale do pełnej satysfakcji odrobinę jeszcze brakuje. Bardzo dobrze poszły nam projekty drogowe. W tej dziedzinie udało się zrealizować więcej niż zakładaliśmy w planie rok temu. Mamy jednakże opóźnienia z realizacją projektu Odnawialne Źródła Energii w gminie Łochów. Po pierwsze, projekty tego typu w jednym momencie ruszyły w całym kraju i firma, która realizuje to zadanie miała problemy z zakupem sprzętu. Producenci nie nadążali z zapełnieniem magazynów, ale to już jest za nami. Drugą sprawą, która opóźnia tę inwestycję jest sytuacja na rynku pracy – powiedział burmistrz Łochowa, Robert Gołaszewski.

Firmy, które deklarowały chęć wykonania usługi dla głównego wykonawcy podobno podniosły swoje stawki w górę. 
- Obecnie bezrobocie jest znikome. Firmy mają problem z pracownikami. Do montażu instalacji miało pojawić się 20 ekip, ale tej liczby wykonawcy nie udało się osiągnąć. Chcę jednak jasno powiedzieć, że projekt nie jest zagrożony. Cały czas prace posuwają się do przodu, ale nie w takim tempie, jak planowaliśmy – dodał burmistrz Łochowa, wyrażając nadzieję, że 50% prac uda się zrealizować jeszcze w tym roku. 

Zgodnie z planem idą prace przy kolejnym ważnym dla miasta projekcie. Już niedługo Park Dębinka stanie się łochowskim centrum rekreacji.
- Teraz trwają prace przygotowawcze. Planujemy zrealizować tę inwestycję do końca września 2019 roku – powiedział burmistrz Gołaszewski.

W chwili obecnej gmina czeka na rozpoczęcie naboru do Funduszu Dróg Samorządowych, dzięki któremu burmistrz chciałby przebudować ul. Mickiewicza w Łochowie. W 2019 roku Łochów planuje też ogłoszenie przetargu i wyłonienie wykonawcy na kolejną wyczekiwaną inwestycję – parkingu „Parkuj i Jedź”.
- To duże i ważne zadanie, które będziemy realizowali przez najbliższe dwa lata. W 2019 roku planujemy wykonanie przebudowy zatoki autobusowej, a w 2020 budowę parkingu pomiędzy Al. Łochowską, a linią kolejową – tłumaczył burmistrz.

 W roku następnym ponad 5 mln złotych gmina przeznacza na dalszą rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej. Kontynuowana będzie także budowa chodników przy drogach krajowych przez GDDKiA.
- Cieszy mnie, że trwa cały czas pierwszy etap budowy wyczekiwanego chodnika w Gwizdałach. Na drugi etap ogłoszony jest już przetarg, a realizacja rozpocznie się wiosną. Zima się do nas spóźnia, ale dzięki temu trwa budowa chodnika przy Dk50 od Łochowa do Ostrówka, a w 2019 będzie kontynuowana na odcinku od Ostrówka do Toporu – dodał Robert Gołaszewski.

W 2018 roku w końcu udało się wyremontować ul. Św. Jana Pawła II w Ostrówku, której stan wołał o pomstę do nieba. Łochowski samorząd przez lata próbował uzyskać dofinansowanie tej inwestycji. Niestety, nieskutecznie. Cierpliwość mieszkańców została w końcu wynagrodzona.
- To główna ulica w Ostrówku. Jest tam duże osiedle bloków, świetlica, biblioteka i szkoła, zatem na remont tej ulicy wyczekiwało wiele osób. Sama przebudowa technicznie i logistycznie była także dużym wyzwaniem dla wykonawcy. Firma musiała czasowo zamykać ruch organizując objazdy. Kosztowało nas to dużo cierpliwości, ale przetrwaliśmy te trudności i wszystko się dobrze skończyło. W Dniu Papieskim mieliśmy oficjalne oddanie i poświęcenie tej drogi – przypomniał burmistrz.

W 2018 roku wybudowany został także kolejny odcinek ul. Chopina. Jak zapowiedział burmistrz, w 2019 roku przebudowa tej ulicy zostanie zakończona. Wybudowana została także ul. Wolności, którą współfinansowała firma Jeronimo Martens i właściciele przyległych posiadłości. Przebudowana została ul. Zaciszna w Ostrówku, która wiedzie do Domu Pogodnej Starości. Wybudowana została także droga Barchów-Budziska oraz tzw. ul. Piaskowa w Budziskach, która obecnie jest już asfaltowa. Te ostatnie trzy zadania udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu z MSWiA. 

Przyszły rok to rok wyjątkowy dla miasta Łochów, które będzie świętowało okrągły jubileusz. 
- W 2019 roku będziemy obchodzili jubileusz 50-lecia nadania praw miejskich. W związku z tym powołam w najbliższym czasie Komitet ds. obchodów tego jubileuszu. Opracuje on plan działania na najbliższe dwanaście miesięcy. Będziemy chcieli mieszkańcom całego naszego regionu przypominać o tym, że jest takie miasto jak Łochów, że ma się bardzo dobrze, że się rozwija we właściwym kierunku. Mamy wspaniałe położenie komunikacyjne i przyrodnicze. Można u nas odpocząć, ale także zamieszkać. Rozwój nowoczesnych technologii oraz dobra infrastruktura powodują to, że coraz więcej osób marzy o tym, aby zamieszkać nie tylko w mieście, ale i na wsi. Jesteśmy atrakcyjnym miejscem i w ramach jubileuszu będziemy chcieli zaprezentować szerzej wszystkie nasze walory – dodał Robert Gołaszewski, Burmistrz Łochowa. 

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
© gwio.pl | Prawa zastrzeżone