Zamknij
REKLAMA

Jakie inwestycje czekają Węgrów w 2019 roku?

10:08, 16.01.2019 | M.M
REKLAMA

Tuż przed końcem 2018 roku radni Rady Miejskiej Węgrowa spotkali się na sesji, podczas której obradowali nad uchwaleniem budżetu miasta na 2019 rok. Wedle założeń, w 2019 roku Miasto Węgrów wyda 64,5 mln złotych.


Dla mieszkańców najbardziej interesującą częścią wydatków są wydatki inwestycyjne. Zapytaliśmy burmistrza Pawła Marchelę o plany węgrowskiego samorządu na nowy rok. Warto zaznaczyć, że projekt uchwalonego budżetu w znacznej mierze był opracowywany jeszcze przez poprzedniego burmistrza i radnych minionej kadencji.
- Okres wyborów i potem okres powołania nowej władzy sprawia, że samorządowcy dostają już praktycznie gotowy projekt budżetu na kolejny rok, nie mając dużo czasu na wprowadzanie dużych zmian - mówił burmistrz Paweł Marchela, zapowiadając jednocześnie, że będzie kontynuował projekty rozpoczęte w ubiegłym roku.

Czymś, na co z niecierpliwością czekają mieszkańcy, a w szczególności młodzi rodzice, jest otwarcie Miejskiego Żłobka. Ma to się stać już za kilka miesięcy.
- Jest to oczekiwana inwestycja. Naszym celem jest uruchomienie żłobka już w maju. Prace remontowe w budynku po dawnej szkole podstawowej są już na wykończeniu, za chwilę rozpoczną się odbiory, a kiedy warunki atmosferyczne pozwolą, rozpocznie się budowa placu zabaw i zagospodarowanie otoczenia. Na najbliższą sesję radni otrzymają już dokumenty związane z regulaminem żłobka, kolejnym krokiem będzie rozpoczęcie procedury wyboru dyrektora. Chciałbym, żeby dyrektor został wyłoniony już w marcu, aby miał czas na wyposażenie placówki, skompletowanie załogi i przygotowanie żłobka do naboru i rozpoczęcia pracy - mówił burmistrz Węgrowa, Paweł Marchela.

Warto zaznaczyć, że do naboru dzieci do żłobka jest jeszcze jednak sporo czasu. Priorytetem jest póki co jest wspomniany wybór dyrektora żłobka, który oprócz zarządzania placówką, będzie zajmował się także naborem. 

Już teraz widać, że zainteresowanych posłaniem swojej pociechy do żłobka może być wielu rodziców. Burmistrz Paweł Marchela przyznaje, że w Węgrowie taka placówka jest bardzo potrzebna.
- W dzisiejszych czasach seniorzy długo pozostają aktywni zawodowo i społecznie. Dawniej rzeczą naturalną było to, że dziećmi w dużej mierze zajmowali się babcia czy dziadek, teraz trochę się to zmienia i widzimy trend, że starsi ludzie chcą być aktywni i korzystać z życia. To powoduje, że młodzi rodzice muszą szukać alternatyw i na szczęście Węgrów taką alternatywę w tym roku zaproponuję - dodał burmistrz.

Pozostając w temacie oświaty, w 2019 roku realizowany będzie kompleksowy program rozwoju szkół miejskich.
- To program, który już trwa. Kosztuje blisko 850 tys. złotych, z czego aż 95% środków pochodzi z zewnątrz. Jego kluczowe zadania to poprawa jakości kształcenia, w ramach programu będą doposażane pracownie, będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze i to co równie istotne, czyli doszkalanie kadry - kursy, studia podyplomowe. Projekt potrwa do 2020 roku - zapowiadał burmistrz Paweł Marchela.
W 2019 roku miasto przystąpi do uaktualnienia Studium Uwarunkowań i Zagospodarowania Przestrzennego Miasta. To bardzo ważny dokument, który potrzebuje aktualizacji. To studium, który miasto posiada aktualnie, opracowane zostało w 1999 roku.
- Miasto się rozwija, nawet granice administracyjne pomiędzy Węgrowem a gminą Liw wymagają uporządkowania. To będzie poważna sprawa, z którą będziemy musieli się zmierzyć - tłumaczył burmistrz.

Inwestycje często mierzone są w kilometrach. W tegorocznym budżecie nie zabrakło planów związanych z budową dróg. W budżecie zabezpieczona została kwota 175 tys.zł na projekt rozbudowy dróg os.Północne i Grudzie (ul.Szeroka i Al.Partyzantów).

W związku z tym, że w szybkim tempie budowana jest nowa strażnica dla PSP w Węgrowie, będzie potrzeba wybudowania drogi asfaltowej na Glinkach. Zgodnie z planem droga powstanie aż do trasy Klimowizna-Ruchna, choć najprawdopodobniej inwestycja ta zostanie podzielona na kilka etapów. W budżecie nie ma środków na tę inwestycję. W planach jest złożenie wniosku o dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. 

Plany drogowe na 2019 rok są bardzo ambitne. Mieszkańcy mogą spodziewać się także remontu i przebudowy ulic: Żeromskiego, Polnej i Wieniawskiego. To głośna inwestycja, która realizowana będzie wspólnie przez samorząd miejski oraz powiatowy.

W 2019 roku nastąpi także termomodernizacja niektórych budynków użyteczności publicznej, między innymi budynku przy ul. Żeromskiego 4A, gdzie planowane jest powstanie domu dziennego pobytu dla seniorów. Aby utworzyć takie miejsce, miasto złożyło wniosek o dofinansowanie z programu „Senior+”. Projekt termomodernizacyjny to wydatek szacowany na 6,5 mln zł,  z czego ponad 5 mln pochodzi ze środków UE w ramach RPO Województwa Mazowieckiego 2014-2020
- Oprócz tego wciąż trwa proces modernizacji stacji uzdatniania wody, PWiK realizuje także duże zadania wspólnie z Gminą Liw polegające na rozbudowie sieci wodno-kanalizacyjnej - dodał burmistrz Marchela.

Bardzo ważną i kosztowną inwestycją, która być może zostanie zrealizowana w 2019 roku będzie rewitalizacja zabytkowego browaru przy Parku AK, a także zagospodarowanie samego parku. To inwestycja, na którą mieszkańcy czekają już kilka lat, a teraz pojawia się szansa, że w końcu zostanie zrealizowana. Miasto Węgrów złożyło wniosek o dofinansowanie tego zadania. Do końca roku Węgrów znajdował się na liście rankingowej z dużą szansą na pozyskanie dotacji. W nowym roku lista została zaktualizowana, a miasto zostało wyprzedzone przez dwa wnioski z Płońska.
- W tym tygodniu wybieram się do Urzędu Marszałkowskiego na spotkanie w tej sprawie. Nie chciałbym, żeby ten projekt nam gdzieś zginął. Jedziemy tam z panią Naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich i będziemy walczyć o swoje - zapowiedział włodarz miasta.

Cała rewitalizacja Parku AK wraz z zabytkowym browarem kosztowała będzie ok. 10 mln złotych, ponad 5 mln złotych pochodziłoby ze środków europejskich. Jak widać plany inwestycyjne na nowy rok są bardzo ambitne, nie pozostaje nic innego jak liczyć, że wszystkie zostaną zrealizowane.

 

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
© gwio.pl | Prawa zastrzeżone