Zamknij
REKLAMA

Miedzna bez dostępu do leków!

16:25, 04.02.2019 | M.M
REKLAMA

Mieszkańcy Miedzny od dłuższego czasu mają utrudniony dostęp do zakupu leków z powodu zamknięcia jedynej apteki. Sprawa nie jest prosta do rozwiązania i wszystko wskazuje na to, że apteki nie będzie jeszcze przez co najmniej kilka tygodni. 


To jeden z pierwszych problemów, z którym przyszło zmierzyć się nowemu wójtowi gminy, Tadeuszowi Okulus. Właścicielka jedynej apteki w Miedznie postanowiła zrezygnować z prowadzenia działalności.

Apteka działała w ośrodku zdrowia. To bardzo dobra lokalizacja, bo pacjenci wychodząc od lekarza z receptą, mogli bezpośrednio udać się do lokalu obok i wykupić potrzebne leki. Rezygnacja z wynajmowania lokalu, a w skutku zamknięcie apteki to duże utrudnienie szczególnie dla starszych mieszkańców Gminy Miedzna. Oni nie zawsze mają możliwość dojazdu do innej miejscowości, często muszą prosić o pomoc innych.

Gmina nie zwlekała, od razu uruchomiła procedury przetargowe, aby znaleźć nowego najemcę, który zechciałby otworzyć w tym miejscu aptekę. Jak wiadomo, procedury prawne trwają, a czas w tym momencie działał na niekorzyść mieszkańców. 

- Próbowaliśmy namówić panią magister do sprzedaży koncesji, wówczas przerwa w funkcjonowaniu apteki byłaby zdecydowanie krótsza. Zgłosiło się dwa  podmioty  z wolą odkupienia koncesji, ale niestety, strony nie doszły do porozumienia co do warunków sprzedaży - powiedział Wójt Gminy Miedzna, Tadeusz Okulus. 

Gmina prowadzi postępowanie przetargowe, które rozstrzygnie się 7 lutego. Wieści dla mieszkańców Miedzny są niezbyt optymistyczne również za sprawą przepisów dotyczących tworzenia aptek. Aktualne prawo jasno określa warunki, jakie musi spełnić lokal, aby uzyskać koncesję. Istnieje obawa, że lokal, który przeznaczony jest na aptekę w murach ośrodka takich warunków nie spełnia. 


- Niektórzy specjaliści zapewniali mnie, że na pewno da się otworzyć tu aptekę, ale inni mówili, że mogą być pewne problemy. Jeżeli okaże się, że faktycznie będzie problem z apteką, pozostanie  nam jedynie stworzenie punktu aptecznego - powiedział wójt. 
- Bieżąca sytuacja jest utrudnieniem szczególnie dla ludzi starszych, którzy muszą prosić kogoś o zrealizowanie recepty w mieście. Robimy wszystko, aby rozwiązać ten problem, ale patrząc realnie, apteka lub punkt apteczny w Miedznie zostanie reaktywowana najwcześniej na początku maja - powiedział wójt Tadeusz Okulus, dodając, że dla gminy priorytetem jest reaktywacja apteki, natomiast punkt apteczny byłby jedynie ostatecznością. 

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
© gwio.pl | Prawa zastrzeżone