Zamknij
REKLAMA

Komendant prosi o Izbę Wytrzeźwień

13:06, 06.02.2019 | M.M
REKLAMA

W grudniu 2018 roku Komendant Powiatowy Policji w Węgrowie zwrócił się do Starostwa Powiatowego z propozycją utworzenia w Węgrowie Izby Wytrzeźwień. Jak zadecydował Zarząd Powiatu, w chwili obecnej taka izba nie powstanie, choć jak mówi komendant – potrzeba jest spora. 


Organem prowadzącym Izbę Wytrzeźwień musiałby zostać Samorząd Powiatu Węgrowskiego. Byłaby to kolejna instytucja, którą Starostwo Powiatowe musiałoby sfinansować. Przyczyną odmowy były zatem głównie powody ekonomiczne. Powiat musiałby zatrudnić odpowiedni personel oraz finansować bieżącą działalność izby. 
- Ewentualne wpływy z prowadzenia takiej izby stanowiłyby dochód powiatu, jednakże trudno się spodziewać, żeby wpływy w stu procentach pokrywały koszty prowadzenia izby – mówiła podczas minionej sesji Sekretarz Powiatu, Marzena Gromek

Ewentualnym wsparciem w finansowaniu mogłyby stać się samorządy gminne z terenu powiatu węgrowskiego. Jak podkreśliła sekretarz Marzena Gromek, gminy jednak takiego obowiązku nie mają, byłaby to zatem jedynie ich wolna wola i deklaracja, z której w każdej chwili można się wycofać.
- Zasięgnęliśmy także opinii Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego i Zarząd Powiatu podjął decyzję, że póki co nie będziemy tworzyli takiego miejsca – dodała sekretarz Gromek. 

O genezie potrzeby funkcjonowania izby wytrzeźwień opowiedział Komendant KPP w Węgrowie, Andrzej Styrczula
- W październiku w związku z reorganizacją komendy prowadzoną przez Komendę Główną Policji oraz Komendę Wojewódzką została zlikwidowana policyjna izba zatrzymań. Mówiąc wprost – nie mamy już pomieszczenia dla osób zatrzymanych. Od tej pory wszyscy zatrzymani przez węgrowskich policjantów są przewożeni do Siedlec, gdzie powstaje centralny PDOZ dla kilku powiatów i temu miała służyć reforma, żeby scentralizować takie miejsca. Zatrzymani z Łochowa trafiają z kolei do Wyszkowa – mówił komendant KPP w Węgrowie.

Co ciekawe, liczba zatrzymanych z Łochowa, którzy zostali przewiezieni do Wyszkowa przewyższała nawet liczbę zatrzymanych przez policjantów z samego Wyszkowa. 
- W Komendzie Powiatowej w Węgrowie zwolniło się kilka pomieszczeń przystosowanych do tego, żeby przebywały w nich osoby zatrzymane. Stąd zrodził się pomysł o stworzeniu Izby Wytrzeźwień. Mniej więcej połowa osób zatrzymanych to osoby przetrzymywane do wytrzeźwienia. Chcieliśmy zagospodarować te wolne miejsca i stąd moja propozycja. Pewną trudnością jest dla nas przewożenie zatrzymanych do Siedlec i Wyszkowa, natomiast przyjdzie nam sobie z tym radzić – dodał komendant. 

REKLAMA
(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
© gwio.pl | Prawa zastrzeżone