Zamknij

Wystrzałowe otwarcie wystawy

17:03, 29.11.2021 KG/ fot. MBP w Węgrowie Aktualizacja: 17:08, 29.11.2021
fot. arch. MBP w Węgrowie fot. arch. MBP w Węgrowie

W minioną sobotę (27 listopada) pod Domem Gdańskim słychać było wystrzały i huki, a na Rynku Mariackim można było zobaczyć umundurowanych mężczyzn – rakietników Królestwa Polskiego. Okazją ku temu było otwarcie wystawy „Oto dni krwi i chwały”, która przyjechała do Węgrowa z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Wydarzenie rozpoczęło się na Rynku Mariackim, na którym można było obejrzeć obóz wojskowy, rekonstrukcje strojów rakietników oraz artylerię jaką dysponowali. Warto zaznaczyć, że sami rakietnicy byli w wojsku formacją elitarną, która stacjonowała w Warce. Główną atrakcją (nie tylko dla najmłodszych) były wystrzały z armat. Demonstrowane były wyrzutnie, a sami rakietnicy chętnie pozowali do zdjęć oraz odpowiadali na wszystkie pytania.

Następnie wydarzenie przeniosło się do wnętrz Domu Gdańskiego. Na temat początków rakietnictwa na ziemiach polskich w XIX wieku opowiadał archeolog, pasjonat oraz mistrz słowa dr Wojciech Borkowski. Swój wykład opatrzył cały barwną prezentacją multimedialną.

Po prezentacji zgromadzeni przenieśli się na samą już wystawę. Została ona podzielona na dwie części. W pierwszej prezentowane są: warsztat artyleryjski oraz repliki XIX-wiecznych pocisków, które nawet można dotknąć, wszystko jest też wyczerpująco opisane. Pokazane są również rzeczy osobiste poległych. Druga część wystawy poświęcona została sylwetce Konstantego Jana Ordona, powstaniu listopadowemu oraz Bitwie o Warszawę we wrześniu 1831 r. Badania prowadzone przez Państwowe Muzeum Archeologiczne przy Reducie Ordona pozwoliły na rzetelne odtworzenie zmagań wojsk polskich oraz rosyjskich. Dzięki wystawie uczczona i podtrzymana zostaje pamięć tamtych dni.

Wystawa „Oto dni krwi i chwały” jest prezentowana w podziemiach Domu Gdańskiego. Można ją zwiedzać w godzinach pracy biblioteki. Organizatorem wystawy jest Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie.


 


 

(KG/ fot. MBP w Węgrowie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%