Zamknij
REKLAMA

III Kongres Sołtysów Powiatu Węgrowskiego

15:01, 18.03.2019 | M.M/powiatwegrowski.pl
REKLAMA

Na 11 marca przypada coroczny Dzień Sołtysa. Z tej okazji 8 marca w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie odbyła się konferencja skierowana do wszystkich sołtysów z terenu powiatu węgrowskiego.

W organizowanym przez Samorząd Powiatu Węgrowskiego na czele ze Starostą Węgrowskim Ewą Besztak wydarzeniu wśród zaproszonych gości znaleźli się: Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Europoseł Zbigniew Kuźmiuk, Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Warszawie Joanna Bala oraz Zastępca Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Regionalnego ARiMR  w Warszawie Maciej Górski.

W tym roku wydarzenie to miało szczególny charakter. Oprócz tego, że w powiecie rządzą nowe władze, aktualnie trwają także wybory w sołectwach. Była to doskonała okazja do zapoznania się, a także wymiany doświadczeń.
- To było nasze pierwsze spotkanie. W wielu sołectwach nastąpiła zmiana na stanowisku sołtysa, więc dla nich to była także dobra okazja, aby wdrożyć się w nowe obowiązki i zasięgnąć rad starszych stażem kolegów i koleżanek sołtysów. Wydarzenie zorganizowaliśmy w Międzynarodowy Dzień Kobiet, a jak się okazało, bardzo wiele kobiet pełni funkcję sołtysa. Na naszej sali panie były w zdecydowanej większości, więc i ten Dzień Kobiet ładnie nam się w to wydarzenie wpisał. Sołtys to pierwsza osoba, do której mieszkańcy wsi zgłaszają swoje uwagi, mówiąc żartobliwie, oni obrywają jako pierwsi, a potem z problemem udają się do wójtów. To ważna rola, dlatego bardzo się cieszę, że udało nam się spotkać w tak dużym gronie, zapoznać się i dodać sobie wzajemnie jeszcze większej energii do pracy na rzecz powiatu i jego poszczególnych sołectw, nawet tych najmniejszych - mówiła starosta Ewa Besztak.

Zaproszeni goście przygotowali krótkie wystąpienia okolicznościowe, połączone z życzeniami z okazji Dnia Kobiet. W wystąpieniach mogliśmy usłyszeć między innymi o tym, jak ważna jest rola sołtysa, w związku z tym, że jest najbliższej problemów i potrzeb swoich sąsiadów. Mówcy zwracali uwagę, że bycie sołtysem to prawdziwa nobilitacja, ponieważ świadczy o zaufaniu płynącym z najbliższego środowiska.

Uzupełnieniem konferencji były stoiska informacyjne przygotowane przez węgrowskie oddziały ARiMR oraz KRUS.

W wydarzeniu udział wzięło około dwustu sołtysów. Na widowni zasiedli również burmistrzowie i wójtowie, radni powiatowi i miejscy, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych oraz naczelnicy wydziałów. Podczas spotkania wystąpił zespół „Art Senior”, który oczarował publikę. Słowa do znanych melodii napisała Jadwiga Peciak, a akompaniował Andrzej Giers. Rozmowy kuluarowe umilił doskonale przygotowany catering przez uczniów z sadoweńskiego ZSP oraz węgrowskiego SOSW.

(M.M/powiatwegrowski.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
© gwio.pl | Prawa zastrzeżone