Zamknij
REKLAMA

Minister Marek Zagórski w Węgrowie. mLegitymacja i rozwój biznesu

15:04, 18.03.2019 | M.M/powiatwegrowski.pl
REKLAMA

W środę 6 marca do Węgrowa przyjechał Minister Cyfryzacji Marek Zagórski. W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgrowie spotkał się z uczniami z Węgrowa, a następnie odbyło się spotkanie z lokalnymi biznesmenami. 


Marek Zagórski do Węgrowa przybył na zaproszenie Wicemarszałek Senatu RP Marii Koc oraz Starosty Węgrowskiego Ewy Besztak. Tematem przewodnim pierwszego spotkania był nowy projekt Ministerstwa Cyfryzacji - mLegitymacja, czyli aplikacja mobilna z legitymacją szkolną.
- Wdrożenie tego programu do szkół prowadzonych przez Samorząd Powiatu Węgrowskiego to duże wyróżnienie, bo jesteśmy jednym z pierwszych samorządów, który to zrobił. Nasi uczniowie mogą korzystać z mobilnej legitymacji, co jest ważnym krokiem w dobie rozwoju technologicznego. Stworzenie tej aplikacji to dla uczniów wiele korzyści, a przede wszystkim duża wygoda. Od teraz nie będą musieli już zastanawiać się, czy w razie potrzeby mają przy sobie legitymację szkolną, która przecież uprawnia ich do korzystania z dużej ilości zniżek - czy to w transporcie publicznym, czy w wielu innych miejscach. Jak wiadomo, w dzisiejszym świecie łatwo zapomnieć portfela, łatwo zapomnieć dokumentów, ale o telefonie pamięta każdy. Od teraz legitymację uczniowie będą mieli już zawsze przy sobie - mówiła starosta Ewa Besztak. 

Powiat Węgrowski dzięki wdrożeniu nowego programu znalazł się w pierwszej setce samorządów, w których uczniowie mogą korzystać z legitymacji szkolnych w swoim smartfonie. Spotkanie Ministra Cyfryzacji było też pierwszym oficjalnym otwarciem tego projektu, ponieważ wcześniejsze wdrożenia funkcjonowały w ramach programu pilotażowego.

Jak dodała Ewa Besztak, już wszystkie szkoły prowadzone przez Powiat Węgrowski podpisały już umowę z Ministerstwem Cyfryzacji. Trwa proces wdrażania i niedługo wszyscy chętni uczniowie będą mieli dostęp do legitymacji na swoim smartfonie. 
- Minister Zagórski bardzo cieszył się ze spotkania z młodzieżą, chętnie wyjaśniał szczegóły i założenia programu. Bardzo dziękuję ministrowi za to, że znalazł dla nas czas, podziękowania należą się także pani marszałek Marii Koc, która jest inicjatorką wielu dobrych rzeczy, które dzieją się na terenie naszego powiatu. Zawsze pamięta o nas, kiedy w Warszawie tworzą się nowe, ciekawe inicjatywy - dodała Starosta Powiatu Węgrowskiego, Ewa Besztak. 

Tego samego dnia zorganizowane zostało spotkanie władz powiatu, ministra Marka Zagórskiego oraz wicemarszałek Marii Koc z lokalnymi biznesmenami. Jednym z zadań, jakie stawiają przed sobą władze powiatu węgrowskiego jest tworzenie dogodnych warunków do rozwoju lokalnego. Wizyta Ministra Cyfryzacji była doskonałą okazją do poruszenia tej kwestii w kontekście unowocześniania naszej gospodarki.

Minister Cyfryzacji Marek Zagórski w swojej prezentacji przedstawił założenia ministerstwa w zakresie wdrażania nowoczesnych usług cyfrowych ułatwiających funkcjonowanie przedsiębiorstw. Poinformował również o realizacji projektu, dzięki któremu na terenie powiatu węgrowskiego oraz dwóch ościennych powiatów doprowadzony zostanie szerokopasmowy Internet, składający się z instalacji o długości 700 km. Łącznie dostęp do szybkiego Internetu uzyska dwieście szkół i dziesięć tysięcy gospodarstw domowych. Inwestycje te przyczynią się do rozwoju sieci 5G w Polsce.

Następnie głos zabrała Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, która podziękowała całemu środowisku biznesmenów za wkład jaki wnoszą w rozwój lokalny. Do tych podziękowań przyłączyła się Starosta Węgrowski Ewa Besztak. Zauważyła, że rozwój przedsiębiorstw jest jedną z ważniejszych kwestii w kontekście rozwoju lokalnego.
- Trudno mówić o rozwoju powiatu węgrowskiego bez współpracy z podmiotami, które tworzą rozwój gospodarczy. Wykorzystaliśmy obecność pana ministra, aby uczestniczył w spotkaniu, które i tak mieliśmy w planach zorganizować. Chcieliśmy spotkać się z lokalnymi przedsiębiorcami, wysłuchać ich potrzeb, problemów, planów, a także zagwarantować gotowość do współpracy. To dla nas bardzo ważne. Oprócz tego rozpoczęliśmy także cykl wizyt studyjnych w przedsiębiorstwach na terenie naszego powiatu. Jako władze powiatu chcemy odwiedzić te firmy, aby dowiedzieć się w jaki sposób funkcjonują i jeszcze bliższej przyjrzeć się ich potrzebom. Chcemy tworzyć dobry klimat dla rozwoju przedsiębiorczości na terenie naszego powiatu - powiedziała Ewa Besztak.

Na zakończenie części oficjalnej odbył się krótki panel dyskusyjny, który ma stać się zaczątkiem do wnikliwej analizy potrzeb przedsiębiorców w zakresie współpracy z samorządem powiatowym.Rozmowy w części nieoficjalnej umilił catering przygotowany przez klasy gastronomiczne ZSP z Sadownego oraz SOSW z Węgrowa.

(M.M/powiatwegrowski.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
© gwio.pl | Prawa zastrzeżone