Zamknij

"Muzeum Węgrowa" otwarte. To miejsce, jakiego jeszcze nie było! W Węgrowie gościł Wicepremier Piotr Gliński, Minister Kultury.

10:12, 29.03.2019 M.M/ fot. MKiDN Aktualizacja: 10:20, 29.03.2019

Od kilku miesięcy tworzona była stała ekspozycja w podziemiach węgrowskiego Klasztoru. Nowoczesna forma przekazu, bogate treści i interesująca historia w końcu ujrzy światło dzienne. 28 marca nastąpiło oficjalne otwarcie "Muzeum Węgrowa". 

W wydarzeniu udział wziął Wicepremier RP, Piotr Gliński, który jest także Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- To projekt, który pokazuje tożsamość tego miejsca. Wielokulturowość jest polską tradycją, także Węgrowa, jak i wielu polskich miasteczek. Nasza tożsamość wywodzi się z wielokulturowości. Ta wystawa jest jej odzwierciedleniem – powiedział wicepremier, podkreślając, że "Muzeum Węgrowa" to projekt oddolny, wynikający z troski o historię, a także łączący wiele kultur i wyznań.

Wielokulturowość było widać także w dniu otwarcia. Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonywali obok Wicepremiera RP: Rabin, Biskup Prawosławny, Biskup Katolicki oraz Proboszcz węgrowskiej Parafii Ewangielicko-Augsburgskiej. 

Wyjątkowe miejsce powstało przede wszystkim dzięki zaangażowaniu Marii Koc, wicemarszałek Senatu RP. To ona wpadła na pomysł utworzenia takiego miejsca już w 2012 roku. Teraz udało się ten pomysł zrealizować, oczywiście przy wsparciu wielu zaangażowanych.
- Chcemy poprzez tę wystawę pokazać, że Węgrów nie tylko był miastem bardzo zróżnicowanym pod względem wyznań i kultur, ale był także miastem bardzo tolerancyjnym, gdzie ludzie różnych nacji i wyznań mieszkali przez wieki w zgodzie, bo przecież na kartach historii nie mamy żadnych informacji o konfliktach czy pogromach – mówiła Maria Koc.

Ekspozycja znajduje się w niezwykle klimatycznym miejscu, które przesiąknięte jest historią.
- Miejscem ekspozycji są podziemia Klasztoru Poreformackiego w Węgrowie, moim staraniem w budżecie państwa na rok 2018 w formie poprawki udało się zarezerwować 370 tys. złotych na realizację tego zadania. Od bardzo dawna mówiło się o takiej potrzebie, mamy się czym pochwalić. Niewiele miast ma tak wspaniałą historię, a z drugiej strony ciągle coś stawała na przeszkodzie, a przede wszystkim nigdy nie było na to pieniędzy – wspominała Maria Koc, wicemarszałek Senatu RP.

Wicepremier Piotr Gliński został odznaczony medalem Jana Dobrogosta Krasińskiego za wspieranie ochrony dziedzictwa materialnego i niematerialnego Węgrowa.
- Dziękuję wicepremierowi, ministrowi kultury za walkę o budżet dla kultury, środki dla instytucji kultury, za bardzo dobrą politykę kulturalną i historyczną. Dziękujemy!” – powiedziała wicemarszałek Senatu, Maria Koc, inicjatorka wystawy i odznaczenia poświęconego pamięci fundatora klasztoru Reformatów, w którego podziemiach mieści się wystawa.

Już niebawem każdy z nas będzie mógł przybliżyć sobie piękną historię Węgrowa. 
- Ta inicjatywa pokazuje jak wiele jest dobra w każdym z nas, że jako mieszkańcy Węgrowa wspólnie możemy zrobić wiele dobrego! Serdecznie zapraszam, aby odwiedzić ekspozycję w najbliższą niedzielę. Po każdej Mszy św. będzie możliwość zapoznania się z opowieścią o bogatej historii naszego miasta. Ekspozycja Muzealna "Węgrów - miasto wielu kultur i religii" rozpocznie funkcjonowanie od 15 kwietnia - poinformował dr Marek Sobisz, kustosz parafii Klasztor. 

(M.M/ fot. MKiDN)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%