Zamknij

Likwidacja przyjęta przez Radę Gminy Liw. Ostatni rok Szkoły Podstawowej w Zającu

17:59, 04.07.2022 A.K. Aktualizacja: 18:00, 04.07.2022
A.K. A.K.

Samorządowa Szkoła Podstawowa w Zającu zostanie zlikwidowana. Powodem zamknięcia placówki jest zbyt mała liczba dzieci i wysokie koszty utrzymania. Na ostateczne pożegnanie murów szkolnych dzieci i rodzice mają czas do września 2023 roku.Sprawa zamknięcia Szkoły Podstawowej w Zającu była omawiana podczas czerwcowej sesji rady gminy Liw. O decyzji tej zdecydowała sytuacja demograficzna, która w najbliższych latach nie ulegnie żadnej poprawie.  

W roku szkolnym 2021/2022 do szkoły w Zającu uczęszczało 54 uczniów – 36 w szkole i 18 w oddziale przedszkolnym, w tym: klasa I, II i III (po 5 uczniów w klasie), klasa 4 i 5 (brak klas w danym roczniku), klasa 6 (9 uczniów), klasa 7 (7 uczniów), klasa 8 (5 uczniów), a także 18 dzieci w przedszkolu w wieku od 3 do 6 lat (cztery roczniki dzieci). Analiza urodzeń wskazuje, że tylko 60% dzieci urodzonych w obwodzie szkoły staje jej się uczniami. Pozostałe uczęszczają do innych szkół na terenie gminy lub do innej placówki, także na trenie gminy. Ponadto blisko 17% uczniów to dzieci z sąsiednich gmin.

W 2021 roku wydatki bieżące w przeliczeniu na 1 ucznia wyniosły 30,139 tys. zł na rok. Porównywalnie – wydatki te w szkole w Liwie stanowiły 15,834 zł, czyli były niemalże o połowę niższe. Wydatki w Zającu są prawie dwa razy wyższe niż subwencja oświatowa. Celem likwidacji Szkoły Podstawowej w Zającu jest więc konieczność dostosowania szkół prowadzonych w gminie oraz związane z tym racjonalne wydatkowanie środków na realizację zadań oświatowych. Jak zapewnia wójt gminy Liw Bogusław Szymański likwidacja szkoły nie wpłynie na ograniczenie dostępu do nauki, wychowania i opieki. Uczniowie będą mieli możliwość kontynuowania nauki w Samorządowej Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Ruchnie, a młodsze dzieci będą mogły przejść do przedszkola również w Ruchnie. Gmina zapewnia też, że w tym celu zapewni dojazd do miejscowości. Zmiana ta nie spowoduje zwiększenia kosztów utrzymania szkoły w Ruchnie, a ilość oddziałów pozostanie na dotychczasowym poziomie (ok. 14 uczniów w oddziale).

Nie ucierpieć ma też kadra nauczycielska. W placówkach, dla których organem prowadzącym jest gmina Liw, kilka osób nabyło już prawa emerytalne. Ponadto w związku ze zwiększeniem liczby oddziałów, w 2023 roku planowane jest zwiększenie zatrudnienia w przedszkolu w Ruchnie. To z kolei stwarza możliwość przejścia niektórych nauczycieli. Część kadry w Zającu w 2023 roku nabędzie również prawo do przejścia na świadczenie kompensacyjne lub emeryturę.
Sprawa likwidacji szkoły w Zającu była już przedstawiana rodzicom – tłumaczył wójt Bogusław Szymański. – W grudniu ubiegłego roku wspólnie z panią kierownik wydziału oświaty Katarzyną Chlebny, odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli właśnie rodzice. Już wtedy informowaliśmy o tych zamiarach. Przypominam, że zgodnie z prawem uchwała ta, mogłaby być podjęta na 6 miesięcy przed likwidacją, a ta ma nastąpić dopiero od września 2023 roku. My zaś czynimy to w czerwcu 2022 roku, a więc dużo wcześniej. Robimy to teraz bez żadnego zaskoczenia, jak to się odbywa w niektórych gminach, jak i ze względu na rodziców, którzy być może będą chcieli przenieść dzieci do innej szkoły, w tym do szkoły w Ruchnie już od września 2022 roku – dodał.

Głos zabrała również Katarzyna Chlebny. Poinformowała ona obecnych na sali radnych i sołtysów, że już takie decyzje zapadają, czego konsekwencją jest to, że od przyszłego roku szkolnego nie będzie klasy 4. Rodzice zabierają też dzieci z klasy 1 i 2, gdzie z każdego oddziału ubędzie po 1 uczniu.

Sprawę zamknięcia placówki poruszyła radna Sylwia Skarżyńska.
W tej chwili będę wypowiadała się jako przewodnicząca rady rodziców i jako rodzic dzieci, które uczęszczają do szkoły w Zającu. Nadal wnioskujemy o przedłużenie likwidacji o dodatkowy, kolejny rok. Wiem, że jest to bardzo uciążliwe i kosztowne dla samorządu, aczkolwiek ważne. Dzieci, które rozpoczęły naukę w klasie czwartej, nie zdążyły nawet przyzwyczaić się do nowych zasad po klasie trzeciej. Zaraz nadeszła trwająca niemal dwa lata pandemia i okres nauki zdalnej. W tej chwili te same dzieci za rok klasę ósmą będą musiały kończyć w innej szkole. To dla nich ogromny stres i męka. Nam rodzicom ciężko to zrozumieć, a co dopiero małym dzieciom. Jako rodzice nadal wnioskujemy o wydłużenie możliwości funkcjonowania szkoły – przekonywała radna.

Wójt Szymański nie dał się jednak przekonać. Stwierdził, że wniosek ten był już rozpatrywany przez komisję oświaty i nadal nie zauważa w nim odpowiedniego uzasadnienia, które pozwoliłoby na przychylne rozpatrzenie prośby.
Sprawę tą chcemy powiązać z tym, że od września 2023 r. ruszy rozbudowana szkoła w Ruchnie. W szkole powstanie zaplecze kuchenne wraz ze stołówką dla dzieci ze szkoły i przedszkola, dodatkowe sale lekcyjne, gabinet dla logopedy i pedagoga oraz sala do zajęć integracji sensorycznej. W szkole w Zającu nie ma sali gimnastycznej ani stołówki, a budynek wymaga dalszych remontów. Za rok inni rodzice mogliby wnioskować o przedłużenie o kolejny rok szkolny i tak ciągle ktoś będzie niezadowolony i zawsze ktoś będzie musiał być przeniesiony, dlatego na komisji uznaliśmy, że wniosek ten jest niezasadny – podkreślił.

Po krótkiej dyskusji przyszedł czas na podjęcie decyzji. Z 14 obecnych na posiedzeniu radnych za podjęciem uchwały w sprawie likwidacji szkoły opowiedziało się 10, 2 wstrzymało się od głosu, 2 radnych było przeciwko. Większością głosów uchwała została przyjęta. Samorządowa Szkoła Podstawowa w Zającu jeszcze przez rok będzie tętnić uczniowskim życiem, potem zostanie zamknięta.

 

(A.K.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%