Zamknij
REKLAMA

Umowa na budowę nowego urzędu w Grębkowie podpisana! Kompleks powstanie do jesieni 2024 roku

10.58, 29.11.2022 A.K./fot, wiz. UG w Grębkowie Aktualizacja: 10.59, 29.11.2022
REKLAMA

Umowa na budowę wielofunkcyjnego obiektu użyteczności publicznej w Grębkowie podpisana. – Jeśli chodzi o terminy, żadnych zagrożeń nie ma – podkreśla wójt gminy Bogdan Doliński.O nowej inwestycji w gminie Grębków pisaliśmy w lipcu. Budowa obiektu, w którym mieścić się będzie urząd gminy, ośrodek zdrowia (wraz z rehabilitacją dzieci i młodzieży oraz gabinetami specjalistycznymi), a także dom kultury (z salą widowiskową, kinem, biblioteką oraz dodatkowymi pomieszczeniami dla młodzieży i seniorów) ruszy wiosną 2023 roku.

Zadanie pierwotnie miało kosztować ok. 12 mln zł. Większość środków – tj. 10,200 mln zł to dotacja otrzymana z Polskiego Ładu, pozostałą część miał stanowić wkład własny gminy. Niestety pierwszy przetarg został unieważniony, najniższa kwota opiewająca na 18,5 mln zł była nie do zaakceptowania. Samorząd ogłosił drugi przetarg i tym razem oferta 16 mln zł zyskała aprobatę. O resztę, potrzebnych środków, gmina będzie starać się, wnioskując o dotację z Urzędu Marszałkowskiego.
W sensie formalnym wszystko już ruszyło, w praktycznym stanie się to na wiosnę, pewnie w okolicach 1 marca, jednak pod warunkiem, że nie będzie srogiej zimy – zaznacza wójt gminy Grębków Bogdan Doliński.
Teraz przygotowujemy teren, z działki muszą być usunięte budynki. Z jednym z nich mamy problem. To stary, drewniany budynek, który został kiedyś wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Kiedyś tam było przedszkole, od kilku lat nic tam się nie dzieje. Pozwolenie na budowę wielofunkcyjnego obiektu dostaliśmy, ale warunkiem była relokacja zabytkowego budynku. I taką dokumentację przygotowujemy. Konserwator zabytków nie chciał od tego odstąpić. Gdy zgodzi się on na rozbiórkę, będziemy działać zgodnie z jego wytycznymi, takimi jak numerowanie desek. Zobaczymy jednak co z tego budynku zostanie po rozbiórce, bo może być tak, że niewiele. Jest on spróchniały i nie wiadomo czy cały się nie rozsypie. Jeśli na przykład zostanie szkielet, łatwiej nam będzie dokupić deski czy baliki i zamontować je tak, jak wcześniej. W obu przypadkach działamy z wolą konserwatora – podkreśla.

Jeśli okaże się, że budynek „przetrwa” rozbiórkę, zostanie przeniesiony na plac przy Szkole Podstawowej w Kopciach. Nie będzie on jednak stał tam bezczynnie. W przyszłości ma być użytkowany na cele muzealne. – Chciałbym, żeby w obiekcie tym można było obejrzeć na przykład wystawy malarskie. Uda się to, jeśli uzyskamy środki zewnętrzne, na razie jednak czekamy na decyzję konserwatora. Zobaczymy co będzie dalej – dodaje wójt Doliński.

Budynek w stanie surowym powstać ma do końca 2023 roku. Następnie rozpoczną się prace wykończeniowe wewnątrz obiektu i zagospodarowanie placu wokół nowej inwestycji. – Jeśli chodzi o terminy żadnych zagrożeń nie ma – Firma jest duża i prężna. Zadanie zostanie oddana do użytku jesienią 2024 roku, a może nawet trochę wcześniej – zapewnia wójt gminy Bogdan Doliński.

 

(A.K./fot, wiz. UG w Grębkowie)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%