Zamknij

Węgrów uczcił Niepodległość. Uroczyście, naukowo i na sportowo

10:19, 12.11.2019 M.M Aktualizacja: 14:52, 12.11.2019

Węgrowskie obchody Narodowego Święta Niepodległości za nami. Mieszkańcy Węgrowa mają kilka możliwości świętowania – od uroczystości oficjalnych, przez Bieg Niepodległości, aż po koncert i sesję popularnonaukową.

11 listopada rozpoczął się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, która odbyła się w Bazylice Mniejszej. Po niej władze miasta i powiatu wraz z gośćmi, pocztami sztandarowymi i mieszkańcami przemaszerowali pod Pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości.

Głos jako pierwszy zabrał Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela, który w swoim wystąpieniu opowiedział o historii dążenia do niepodległości oraz o szczegółach tej drogi. Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Węgrowa Beata Gashi odczytała list skierowany do mieszkańców przez Wicemarszałek Senatu RP Marii Koc, która przypomniała kluczowe postaci, tzw. ojców niepodległości i zwróciła uwagę na ich współpracę ponad podziałami politycznymi i ideologicznymi.

Po wystąpieniach, delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, a także pod Pomnikiem „Solidarności”.

Kolejnym, stałym już elementem świętowania 11 listopada jest Węgrowski Bieg Niepodległości. W tym roku przypadła już jego 12 edycja. Uczestnicy rywalizowali w kategoriach:

- dzieci w wieku 3 – 6 lat - długość trasy 150 m
- dziewczęta i chłopcy w wieku 7 - 9 lat - długość trasy 600 m
- dziewczęta i chłopcy w wieku 10 - 12 lat - długość trasy 900 m
- dziewczęta i chłopcy w wieku 13 – 15 lat - długość trasy 1,5 km
- uczestnicy od 16 roku życia oraz dorosłych (kobiety, mężczyźni) - długość trasy 5km

W kategorii 600 m. najszybsza była Zofia Wasążnik, na drugim miejscu uplasował się Mikołaj Gierłowski, a na trzecim Wojciech Dominik.
W kategorii 900 m. zwyciężył Wojciech Połaski, druga była Wiktoria Bałdyga, a najniższy stopień podium należał do Jakuba Panufnika.
W kategorii 1,5 km najlepszy był Dominik Kulik, drugie miejsce zajął Antoni Borkowski, a trzecie Arkadiusz Panufnik.
W kategorii OPEN na 5 km zwyciężył Rafał Krzeszewski, na drugim miejscu znalazł się Dariusz Sadowski, a trzecie miejsce zajął Paweł Woźnicki.

Popołudniu 14 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej o godz. 17 odbędzie się dalszy ciąg uroczystości, tym razem bardziej kulturalny. Najpierw koncert patriotyczny „Dla Niej” dadzą uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Węgrowie, a następnie odbędzie się młodzieżowa sesja popularnonaukowa pt. „Piłsudski jakiego nie znamy”.

Więcej zdjęć z poniedziałkowych obchodów TUTAJ.

Pełne wyniki Biegu Niepodległości znajdziesz TUTAJ.