Zamknij

Święto Niepodległości w Łochowie. Pamiątkowe medale przyznane

10:14, 12.11.2019 M.M/ fot. UM w Łochowie Aktualizacja: 10:31, 12.11.2019

Obchody Święta Niepodległości w Łochowie rozpoczęły się o poranku. Oprócz oficjalnych uroczystości w Kamionnie i Łochowie, odbyła się Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Łochowa połączona z przyznaniem pamiątkowych Medali im. Heleny i Ignacego Jana Paderewskich.

O 7:45 władze Łochowa, goście oraz mieszkańcy spotkali się pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Kamionnie, gdzie złożono kwiaty. Następnie udano się na Mszę Świętą w intencji Ojczyzny w tamtejszym kościele.

O 10:30 obchody przeniosły się do Łochowa. W kościele parafialnym odbyła się kolejna Msza Święta, tym razem połączona z koncertem chóru parafialnego. O 12:30 uczestnicy obchodów przemaszerowali pod Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego, gdzie odbyła się część oficjalna połączona ze złożeniem kwiatów. Po zakończeniu tej części, w Sali konferencyjnej dworca PKP w Łochowie odbyła się Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Łochowa połączona z wręczeniem medali. W uroczystościach oprócz władz samorządowych uczestniczył między innymi Minister Cyfryzacji Marek Zagórski oraz Poseł Elekt Maciej Górski.

W kategorii „ Zasłużony dla kultury” medal otrzymał Zespół Gwizdalanki.

Zespół liczy 9 osób, a działalność prowadzi od 2011 roku. Powstał pod wpływem potrzeby kultywowania, między innymi, tradycyjnych pieśni ludowych przekazujących treści kulturowe łochowskiego regionu.

W kategorii „Zasłużony dla sportu i turystyki” medal otrzymał Klub motocyklowy MAD MOOSE FG Łochów

Motocykliści z klub Motocyklowego o nazwie MAD MOOSE FG ŁOCHÓW to ludzie nietuzinkowi. Działają pod nowa nazwą, ale przez wiele lat można było usłyszeć i zobaczyć na naszych ulicach motocyklistów z logo łosia i nazwą Wściekły Łoś Łochów. Od kilku ostatnich lat klub motocyklowy jest widziany pod międzynarodową nazwą MAD MOOSE FG ŁOCHÓW i właśnie te osoby na swoich motocyklach przemierzają całą Polskę, a i większa część Europy jest już im dobrze znana. W ostatnich latach klub odwiedził kilkanaście państw UE jak i kraje spoza UE, promując gminę, nazwą klubu i informacją z jakiego miasta klub pochodzi, umieszczoną na kamizelkach. W tym roku klub obchodził 20-lecie swojej działalności. W ciągu tych lat klub zorganizował 16 edycji zlotów motocyklowych na które przyjeżdżają fani motocykli z całej Polski jak i sąsiednich krajów. Zorganizował 4 edycje otwarcia sezonu motocyklowego w Parafii Łochów. Zorganizował niezliczoną liczbę spotkań o charakterze motocyklowym na terenie gminy Łochów.

W kategorii "Przyjaciel Gminy" medal otrzymał Prezes Zarządu PKP INTERCITY Marek Chraniuk  

Marek Chraniuk jest absolwentem Wydziału Transportu Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Radomiu. Ukończył studia podyplomowe z dziedziny zarządzania i marketingu na Uniwersytecie Szczecińskim oraz z zakresu zarządzania projektami w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego. Pasjonat kolei,  od 24 lat związany z Polskimi Kolejami Państwowymi, a od 2006 roku z PKP Intercity. Burmistrz Robert Gołaszewski przy wsparciu parlamentarzystów starania o potrzebę postojów w Łochowie pociągów PKP Intercity rozpoczął zaraz po objęciu funkcji w 2016 roku.  Mało kto wówczas wierzył, że jest to możliwe, ale na konkrety nie trzeba było długo czekać. Dzięki przychylnej decyzji Zarządu PKP Intercity, którym kieruje Prezes Marek Chraniuk już w 2017 roku spółka uruchomiła pilotażowy program postojów uwzględniający stację Łochów, który w kolejnych latach był sukcesywnie rozszerzany. Na początku było to dwa postoje, dziś mamy ich 11, a w grudniu już niemal wszystkie krajowe pociągi tej spółki przejeżdżające przez nasze miasto będą do dyspozycji pasażerów. Dziś z Łochowa szybko i bezpiecznie można bezpośrednio dojechać nie tylko do Warszawy Centralnej, czy Białegostoku, ale też do Bielska Białej, Częstochowy, Gorzowa Wielkopolskiego, Jeleniej Góry, Katowic, Łodzi, Poznania, Wrocławia i Żywca. Oferta PKP Intercity cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców naszego regionu. Szczególnie jeśli dotyczy to osób codziennie dojeżdżających do pracy, czy naszej młodzieży wspinającej się na kolejne ścieżki edukacji.

W kategorii "Samorządowiec Roku" medal otrzymała Zastępca Burmistrza Łochowa Małgorzata Łotarska

Małgorzata Łotarska w październiku 2019 roku obchodziła jubileusz 40-lecia pracy zawodowej, w tym prawie 30 lat w samorządzie, z czego 22 lata przepracowała w Urzędzie Miejskim w Łochowie. W Urzędzie pracowała na stanowiskach: sekretarki, referenta w dziale rolnictwa, podinspektora w wydziale komunikacji i podatków, księgowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łochowie i Samorządowego Domu Pomocy Społecznej „Pogodnej Starości” w Ostrówku, zastępcy Skarbnika, a obecnie pełni funkcję zastępcy Burmistrza. W okresie 2010-2014 była radną Rady Miejskiej w Łochowie i pełniła funkcję Przewodniczącej Komisji Budżetu, Finansów, Planowania, Usług i Wytwórczości oraz  Wiceprzewodniczącej Komisji Rewizyjnej.

W kategorii "Menedżer – Przedsiębiorca Roku" medal otrzymuje Grupa Martin Sp. z o.o. Mariusz Krysik

Firmy prowadzone przez Mariusza Krysika działają od wielu lat, jednak pod logiem Grupa Martin zaistniała na rynku w 2016 roku. Działa głównie w branży budowy dróg i mostów oraz torowisk pod linie kolejowe. Jest firmą bardzo ekspansywną i przebojem wdziera się do czołówki tego typu firm w regionie. Zostało to zauważone i docenione przez miesięcznik Forbes, który w czerwcu 2019 r. przyznał Grupie MARTIN – Diamenty Forbesa 2019 w kategorii firmy o poziomie przychodów od 5 do 50 mln. Grupa MARTIN z przychodem powyżej 15 mln. Zajęła II miejsce na Mazowszu. Sztandarowe inwestycje realizowane przez Grupę MARTIN to między innymi: modernizacja linii kolejowej nr 7 – odcinek Nałęczów – Lublin, budowa torowiska na linii 75 odcink Sadowne – Czyżew. W ostatnich kilku miesiącach można było zaobserwować bardzo sprawne wykonywanie robót budowlanych, modernizujących węzeł przesiadkowy przy dworcu PKP w Łochowie.  Budowę prowadzi Grupa Martin w ramach realizacji projektu „Parkuj i jedź”. Aktualnie w firmie pracuje ok. 150 osób, tym samym firma stała się znaczącym pracodawcą na łochowskim rynku pracy.   

W kategorii "Wolontariusz roku" przyznano dwa medale. Pierwszy medal otrzymał Włodzimierz Mrowiński 

Włodzimierz Mrowiński jest związany z Samorządowym Domem Pomocy Społecznej "Pogodnej Starości” w Ostrówku od 20 lat. Od początku zajmował stanowisko opiekuna. Wraz z upływem lat standardy Domu zmieniały się i dzięki temu pan Mrowiński mógł rozwijać swoje wykształcenie. Jako jeden z pierwszych pracowników ukończył szkołę medyczną w Warszawie i otrzymał dyplom potwierdzający kwalifikacje opiekuna medycznego. Jego praca polega nie tylko na zaspakajaniu codziennych potrzeb podopiecznych. To – w najprostszych słowach – i jego dom. Dbałość o wygląd, o prawidłowe funkcjonowanie wszelkich urządzeń, bezpieczeństwo i komfort pensjonariuszy to codzienne czynności pana Włodzimierza.

Drugi medal w kategorii "Wolontariusz roku" otrzymał Marcin Wyszyński

Marcin Wyszyński zawodowo  jest funkcjonariuszem Służby Więziennej. Poza pracą zawodową pasjonuje się historią i militariami. Dużą część  prywatnego życia poświęca na zgłębianie i kultywowanie tradycji i historii. Poza działalnością rekonstrukcyjną czynnie krzewi wiedzę historyczną oręża polskiego poprzez różnego rodzaju przedsięwzięcia.  Działań z tym związanych było bardzo dużo. Pan Marcin Wyszyński  jest koordynatorem i rekonstruktorem uroczystości upamiętniających wydarzenia z różnych okresów historycznych  m.in.: uroczystości związane z  sierpniem 1944 r. potyczki pod Jerzyskami, przedsięwzięcia związanymi z Powstaniem Warszawskim, uroczystości upamiętniające śmierć ostatniego żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka „ Lalka” w rocznicę śmierci  uroczystości związane z rocznicą zrzutu „Zapory” we wsi Łosino koło Wyszkowa, działania związane z ponownym pochówkiem ofiar zbrodni w Łodziskach i „Łupaszki”  w Warszawie, upamiętnienie śmierci kpt Raginisa w Wiznie, „Inki” i „Zagończyka” w Gdańsku, asystował honorowo i rekonstruował potyczkę w Grannem w 225 rocznicę, upamiętnił Katyński Marsz Cieni w Warszawie i Lelisie i potyczkę pod Rozbitym Kamieniem. Ponadto prowadzi lokalne uroczystości poświęcone dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych i ludności cywilnej. Wielokrotnie użyczał  kolekcji swoich militariów i umundurowania na potrzeby wystaw i prelekcji, które też prowadził osobiście w szkoła i innych instytucjach. Ponadto od 2015 r. był wolontariuszem  i koordynował akcje: „Paczka dla Bohatera”. Inicjuje odnawianie grobów zlokalizowanych w łochowskich lasach osób poległych w latach 1939-45.

Medale przyznała kapituła w składzie: Robert Gołaszewski, Sławomir Ryszawa, Stanisław Grądzki, Marek Górniaczyk, Katarzyna Kulik, Artur Lis, Małgorzata Łotarska, Małgorzata Kozioł, Małgorzata Siuchta.

(M.M/ fot. UM w Łochowie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%