Zamknij
REKLAMA

Harcerska przygoda węgrowskich zuchów

17:14, 13.08.2018 | M.M
REKLAMA
Skomentuj

Dawno temu minął czas kiedy w lasach i na bezkresnych preriach Ameryki Północnej królowały plemiona Indian. Legenda mówi że Indianie ukryli swoje wioski na całym świecie.

Jedną z takich wiosek udało się nam odnaleźć w mazurskich odstępach leśnych, nieopodal Rynu w malowniczo położonej miejscowości Rybical. To „Zaginiona Wioska Indian” – kolonia zuchowa, którą zorganizowali instruktorzy Szczepu Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych w Węgrowie.  Musimy zaznaczyć że jest to pierwszy taki projekt od wielu lat realizowany przez węgrowskich harcerzy skierowany do najmłodszej grupy wiekowej w ZHP.

W „wiosce”, od 16 do 22 lipca, tuż przy pięknym i czystym jeziorze wypoczywały zuchy z 9 Gromady Zuchowej „Orlęta” im. hm. Aleksandra Kamińskiego oraz zuchy z 7 Gromady Zuchowej „Łowcy Przygód”. W trakcie pobytu realizowały program oparty na fabuleopartej na cyklu sprawnościowym „Indianin”, wcieliły się w postaci dzielnych wojowników i wojowniczek, poznając kulturę i zwyczaje „czerwonych twarzy”.Uczestnicy własnoręcznie wykonali stroje indiańskie, ozdoby i totemy. Pod koniec kolonii zuchy przeszły test na Wojownika – dzięki któremu stały się prawdziwymi Indianami i otrzymały indiańskie imiona, określające ich pozytywną cechę charakteru.

W trakcie wykonywania codziennych zadań i zabawy, zuchy uczyły się  większej samodzielności,   kształtowały odpowiedzialną postawę wobec siebie i innych. Wczuwając się w fabułę rozwijały swoją wyobraźnię i twórczość. W trakcie zadań w terenie i codziennej gimnastyki podniosły też swoją sprawność fizyczną. Wielu „małych odkrywców” podczas zadań zespołowych pozbyło się nieśmiałości i nauczyło pozytywnych relacji w grupie rówieśników.

Mamy nadzieję, że jest to początek wspaniałej przygody z harcerstwem, dla wszystkich zuchów biorących udział w kolonii. 

Szczep Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych w Węgrowie, działa dopiero od niespełna roku i zrzesza drużyny z terenu byłego Hufca ZHP Węgrów. W skład Szczepu wchodzą: 9 Gromada Zuchowa „Orlęta” im. hm. Aleksandra Kamińskiego, 1. Specjalnościowa Drużyna Harcerska „GROM” im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, 16. Drużyna Starszo Harcerska „SZARE PŁOMIENIE” im. rot. Witolda Pileckiego, 101. Węgrowska Drużyna Wędrownicza „WIDMO” oraz Krąg Instruktorski. W przyszłym roku planowane jest utworzenie Gromady Zuchowej w Grębkowie, Drużyny Harcerskiej w Węgrowie, zawiązanie patrolu ratowniczego ZHP oraz Kręgu Przyjaciół Harcerstwa. Mamy nadzieję że problemy lokalowe węgrowskich harcerzy nie pokrzyżują ambitnych planów i wszystkie zostaną zrealizowane w kolejnym roku harcerskim. 

Więcej informacji o Węgrowskim Szczepie Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych w Węgrowie oraz kolonii zuchowej znajdziecie Państwo na facebooku: 

https://www.facebook.com/Szczep-Dru%C5%BCyn-Harcerskich-i-Gromad-Zuchowych-w-W%C4%99growie-147947195231912 oraz

https://www.facebook.com/gzorleta/

 

Czuwaj!
Grzegorz Jasiurski
Komendant Szczepu Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych w Węgrowie

(M.M)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© gwio.pl | Prawa zastrzeżone