Zamknij
REKLAMA

"Bezpieczny Dom" - rusza projekt w "Centrum Wspierania Rozwoju"

13:32, 12.09.2018 | M.M
REKLAMA
Skomentuj

Po raz kolejny w Węgrowie w Niepublicznej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej „Centrum Wspierania Rozwoju”, ul. Szamoty 42A, realizowany jest projekt Fundacji Strefa Pociech. 

Zadanie dofinansowane ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego nosi nazwę „Bezpieczny Dom” i skierowane jest do osób, wobec których kierowane są agresywne zachowania oraz takich, którym trudno czasem zapanować nad złością I wyrażając ja krzywdzą innych. 

Projekt ma na celu zintensyfikowanie działań profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz poszerzenie wiedzy mieszkańców województwa mazowieckiego w tym zakresie.

Przemoc w rodzinie uznawana w polskim prawie za przestępstwo może być następstwem błędów wychowawczych, nawyków i stereotypów wyniesionych z domu, niskiego poczucia własnej wartości zarówno sprawcy, jak i ofiary przemocy, nadużywania substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol czy narkotyki, nadmiernego stresu w życiu codziennym, np. z powodu trudności w znalezieniu pracy. Często kojarzy się z agresją fizyczną, awanturami. Zapominamy o tym, że można zranić człowieka na wiele sposobów, „w białych rękawiczkach”. Nie zdajemy sobie sprawy, że ciągła krytyka, poniżanie, okłamywanie, a nawet nadmierna opiekuńczość są przejawami przemocy.  Takie zachowania obniżają również poczucie własnej wartości u osób, które tego doświadczają. Mogą ranić i pozostawiać ślady w psychice na długie lata.

W ostatnim czasie coraz częściej pojawia się również problem agresji i wybuchów złości u dzieci. Rodzice często nie wiedzą, jak sobie z tym radzić. Wpędzają się w poczucie winy, w błędne koło kar i nagród, wstydu przed opinią otoczenia. I tu też ważna jest profilaktyka i edukowanie rodziców, co do możliwych przyczyn trudnych zachowań i skutecznych metod radzenia sobie z nimi, ale także z pojawiającym się stresem.

Nie ma ludzi doskonałych i każdy z nas ma prawo popełniać błędy. I nie chodzi o to, żeby się obwiniać, ale żeby podjąć działania i spróbować zmienić coś w swoim życiu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, uświadamianie sobie, że popełniamy błędy i chęć ich naprawienia.

W ramach zadania odbyły się warsztaty: Obudź w sobie Olbrzyma – sposoby budowania poczucia własnej wartości, Wyłącz napięcie – włącz zasilanie; warsztaty dla profesjonalistów z zakresu zapobiegania przemocy w rodzinie oraz konsultacje z psychologiem

Od września będziemy realizować  następujące formy wsparcia:

- Warsztaty tematyczne:  Komunikacja serca, Warsztaty radzenia sobie ze złością,

- Warsztaty Umiejętności Wychowawczych dla rodziców ( dwie grupy) i opieka dla dzieci na czas warsztatów w formie rozwijających zajęć grupowych

- Warsztaty profilaktyczne dla dzieci i młodzieży,

- cykl artykułów w lokalnych gazetach nawiązujących w swej tematyce do problemów przemocy i wychowania.

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwio.pl | Prawa zastrzeżone