Zamknij

Wyjątkowy koncert w Łochowie. Wystąpił wybitny Jerzy Maksymiuk

16:34, 24.09.2018 | M.M
REKLAMA
Skomentuj

Koncert Stulecia w Łochowie to nazwa zupełnie nie na wyrost. 16 września w kościele parafialnym w Łochowie odbył się wyjątkowy koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lwowskiej pod dyr. wybitnego kompozytora i dyrygenta Jerzego Maksymiuka. 

Tysiące osób, wiele znamienitych gości, na czele z Wicemarszałkami Senatu PR Marią Koc oraz Adamem Bielanem i Prezesem Fundacji „Odkrywamy Paderewskiego” Adamem Balą wypełniło szczelnie łochowską świątynie. Do Łochowa na koncert przybyła z Kanady Przewodnicząca Rady Polonii Świata Teresa Berezowski. Nie bez przyczyny. Orkiestra z Lwowa wykonywała Symfonię h – mol op.24 „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego, jednego z ojców stuletniej niepodległości naszego kraju. Ignacy Jan Paderewski jest postacią szczególnie bliską Polonii, ale także mieszkańcom gminy Łochów. To właśnie tutaj, w pobliskim Julinie znajduje się jedno z dzieł charytatywnych wybitnego Polaka – polityka i światowej sławy muzyka. 

Do uczestników wydarzenia list skierował Premier RP Mateusz Morawiecki.

- Ignacy Jan Paderewski zajmuje wyjątkowe miejsce w panteonie bohaterów wolności. Swój kunszt muzyczny uczynił środkiem do zabiegania o sprawę polską. Występując na całym świecie w wielkich salach koncertowych i przed wpływowymi postaciami epoki zasłużył na miano naszego ówczesnego najskuteczniejszego ambasadora. Ten mąż stanu związany był z powiatem węgrowskim i Łochowem. Już po odzyskaniu niepodległości przyczynił się do rozwoju tego regionu Wiem, że pamięć o Ignacym Janie Paderewskim do dzisiaj stanowi część tożsamości mieszkańców tych stron – pisał Premier RP.

Robert Gołaszewski dziękując za pomoc w organizacji koncertu wręczył statuetki z popiersiem I.J Paderewskiego. Powędrowały one do wicemarszałek Marii Koc oraz ks. proboszcza Romana Kowerdzieja. Wydarzenie poprowwadziła dziennikarka Edyta Mikołajczyk, a przed koncertem krótki referat na temat Paderewskiego wygłosiła Elwira Gilewicz, mieszkankę Żytomierza. Koncert był wyjątkowy. Kunszt artystów zatykał dech w piersiach, a geniusz Ignacego Jana Paderewskiego jako kompozytora unosił się w powietrzu. 

Jerzy Maksymiuk i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej zostali nagrodzeni niezwykle długą owacją na stojąco. Wypada tylko prosić, aby „Koncertów Stulecia” na terenie powiatu było więcej. Piękne wydarzenie!

fot. UG Łochów

REKLAMA
(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© gwio.pl | Prawa zastrzeżone