Zamknij

Kolejny talent odkryty. Wiesława Kowalczyk i jej dzieła

20:25, 26.09.2018 | M.M
REKLAMA
Skomentuj

- To moja pasja z młodych lat – mówi pani Wiesława Kowalczyk, 75-letnia artystka, która latem prezentowała swoje wyjątkowe haftowane dzieła w Bibliotece Pedagogicznej w Węgrowie. 


Przez lata Węgrów nie wiedział o swoim kolejnym talencie w zakresie rękodzieła. Pani Wiesia to skromna osoba, która swój talent realizuje jedynie w zaciszu domu. Inspiracje kolejnych dzieł przychodzą same.

- Jestem w kościele, zobaczę jakiś wzór, który zapada mi w pamięć i potem staram się go odwzorować. Mam dobrą pamięć. Robię na szydełkach, drutach. Od zawsze, nawet w przeszłości, kiedy jeszcze pracowałam i miałam chwilę czasu wolnego, wypełniałam ją tworzeniem – opowiadała artystka.

Spytaliśmy twórczynię o technikę, w jakiej pracuje.

- To jest haft krzyżykowy, ręczna, pracochłonna robota. Jedno dzieło powstaje nawet kilka tygodni. Mimo że jest to nieco monotonne, to mam ogromne zamiłowanie do haftowania, odpoczywam przy tym – mówi Wiesława Kowalczyk.

Proces twórczy jest bardzo angażujący. Kluczowa jest precyzja, zatem podczas kolejnych ruchów haftowanie wymaga pełnego skupienia.

 - Muszę być skupiona, bo muszą być odpowiednio dobrane kolory. Nie mogę myśleć o niebieskich migdałach, bo jestem pewna, że coś bym zepsuła – tłumaczyła. 

To była pierwsza wystawa w historii twórczości pani Wiesławy. Sama artystka przyznaje, że nie ma w zwyczaju chwalenia się swoim talentem. Emanująca skromnością artystka zawdzięcza rozgłos swojej koleżance – Wandzie Gajewskiej, która postarała się, aby talent koleżanki wyszedł po za mury jej domowej pracowni. 

Co ciekawe, pani Wiesława robi takie prace także na zamówienie. Zachęcamy do osobistego kontaktu z artystką pod nr tel.: 507-188-125.

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© gwio.pl | Prawa zastrzeżone